Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia Zahraničie

V Afrike by mali vyhlásiť núdzový stav v súvislosti s opičími kiahňami

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Existujú dva podtypu vírusu, a to prudko nákazlivý a smrteľnejší Clade I, ktorý sa vyskytuje v Konžskej panve v strednej Afrike, a druhý typ Clade II, endemický v západnej Afrike.

Nairobi 8. augusta (TASR) - Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC) vo štvrtok oznámilo, že na budúci týždeň pravdepodobne vyhlási stav ohrozenia verejného zdravia v súvislosti s nárastom nakazených vírusovou infekciou opičích kiahní na africkom kontinente. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Rozhodnutím sa uvoľnia finančné prostriedky na boj proti epidémii vrátane obstarania potrebných vakcín a spustí sa tiež koordinovaná kontinentálna reakcia na vírus.

"Prijímame príslušné opatrenia, rozhodujeme, kedy je núdzový stav, prijímame príslušné rozhodnutia a hovoríme jedným hlasom," povedal Jean Kaseya, riaditeľ Africa CDC. Dodal, že vyhlásenie o stave bude pravdepodobne budúci týždeň.

Nákazu opičími kiahňami podľa CDC zaznamenali najmenej v 16 z 55 krajín na africkom kontinente. Minulý týždeň bolo hlásených 887 prípadov nákazy a päť úmrtí na toto ochorenie.

Opičie kiahne sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom, ktorý na človeka prenášajú infikované zvieratá, ale preniesť sa môže aj z infikovaných osôb pri blízkom fyzickom kontakte.

Prejavuje sa horúčkou, triaškou, vyrážkami a léziami na tvári a genitáliách. Väčšina ľudí sa uzdraví do niekoľkých týždňov bez potreby hospitalizácie.

Po prvýkrát bolo ochorenie objavené v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike. V máji 2022 sa celosvetovo prudko rozšíril počet infekcií. WHO preto vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), ktorý trval do mája 2023.

Existujú dva podtypu vírusu, a to prudko nákazlivý a smrteľnejší Clade I, ktorý sa vyskytuje v Konžskej panve v strednej Afrike, a druhý typ Clade II, endemický v západnej Afrike.