Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

V Bádensku-Württembersku začali sledovať aktivity hnutia Querdenken

Na archívnej snímke z 1. augusta 2020 policajti stoja na pódiu pod transparentom skupiny Querdenken 711 (Nekonvenčné myslenie) počas demonštrácie proti pandemickým opatreniam vlády v Berlíne. Foto: TASR/DPA

Hnutie, ktoré už mesiace v uliciach miest organizuje demonštrácie proti pandemickým opatreniam vlády, sa podľa bezpečnostných zložiek radikalizovalo a prenikli doň extrémisti.

Stuttgart 9. decembra (TASR) - Krajinský úrad na ochranu ústavy v Bádensku-Württembersku začal ako prvý v Nemecku sledovať aktivity hnutia Querdenken (Nekonvenčné myslenie). Ako v stredu uviedla agentúra DPA, úrad označil skupinu "Querdenken 711" ako objekt pozorovania. Toto hnutie, ktoré už mesiace v uliciach miest organizuje demonštrácie proti pandemickým opatreniam vlády, sa podľa bezpečnostných zložiek radikalizovalo a prenikli doň aj extrémisti. Pred stúpajúcim vplyvom extrémistov a odporcov ústavy v radoch hnutia Querdenken varoval už v novembri krajinský premiér Thomas Strobl. Sú totiž podľa neho napojení na hnutie Ríšski občania (Reichsbürger), pravicových extrémistov a konšpirátorov, ktorí demonštrantov využívajú na svoje zámery.

Podľa DPA sa na protestoch, ktoré toto hnutie organizuje, stretáva rozmanité spektrum účastníkov - okrem ľudí otvorene sa hlásiacich k extrémizmu ide aj o mnohé ďalšie skupiny. Na Silvestra je v metropole Berlín naplánovaná veľká demonštrácia. Možné monitorovanie skupiny Querdenken preveruje podľa magazínu Der Spiegel aj Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV).

Zakladateľom hnutia Querdenken je stuttgartský podnikateľ v oblasti internetových technológií Michael Ballweg. Ten usporiadal prvé demonštrácie proti karanténnym opatreniam už v apríli počas prvej vlny pandémie. Číslo 711 v názve miestnej pobočky tohto hnutia je odvodené od telefonickej predvoľby 0711 pre hlavné mesto Bádenska-Württemberska Stuttgart.

Ballweg sa voči obvineniam z radikalizácie hnutia, ktoré sa rozšírilo do celého Nemecka, opakovane ohradil. Extrémizmus, násilie, antisemitizmus, pohŕdanie ľuďmi ani symboly zastupujúce takýto svetonázor nemajú podľa neho v hnutí miesto. Počas viacerých demonštrácií však došlo k násilnostiam.

O ďalšom postupe voči hnutiu Querdenken budú ešte v stredu informovať okrem Strobla aj šéfka krajinského úradu na ochranu ústavy Beate Bubeová. Touto témou sa bude zaoberať aj štvrtkové stretnutie ministrov vnútra spolkových krajín.