Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

V Berlíne zadržali ďalších dvoch extrémistov z Frakcie Červenej armády

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Identita oboch zadržaných osôb sa v súčasnosti preveruje, spresnila polícia po rozsiahlych raziách v štvrti Friedrichshain v nemeckej metropole.

Berlín 3. marca (TASR) - Dvoch ľudí zadržali v Nemecku v spojitosti s pátraním po dvoch unikajúcich členoch teroristickej krajne ľavicovej organizácie Frakcia Červenej armády (RAF) v hlavnom meste Berlín, oznámila v nedeľu krajinský úrad kriminálnej polície v spolkovej krajine Dolné Sasko. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Identita oboch zadržaných osôb sa v súčasnosti preveruje, spresnila polícia po rozsiahlych raziách v štvrti Friedrichshain v nemeckej metropole. Počas zatýkania bolo v danej oblasti počuť výstrely, k zraneniu osôb však nedošlo, dodala policajná hovorkyňa.

Razie sa začali o 7.30 h SEČ a podieľali sa na nej príslušníci spolkovej i berlínskej polície. Pátrajú po dvoch ďalších podozrivých teroristoch z RAF - Ernstovi-Volkerovi Staubovi a Burkhardovi Garwegovi, ktorí sú stále na úteku.

Nemecké úrady pátrajú po unikajúcich členoch tejto teroristickej organizácie, známej tiež pod názvom skupina Baader-Meinhof, už viac než 30 rokov, pripomína DPA.

Nedeľňajšie zatýkanie prišlo po tom, čo sa polícii v Berlíne minulý týždeň podarilo zadržať podozrivú krajne ľavicovú teroristku Danielu Kletteovú.

Kletteovú (65) zatkli v jej prenajatom berlínskom byte v pondelok večer. Na úteku bola 30 rokov, žila však pod falošnou identitou v centre nemeckej metropoly.

Úrady v krajine spomenutú trojicu obviňujú z pokusu o vraždu a série lúpežných prepadnutí, ku ktorým došlo v období rokov 1999 až 2016.

RAF bola založená v roku 1968 extrémistami Andreasom Baaderom, Gudrun Ensslinovou a Ulrike Meinhofovou. Jej členovia boli aktívni aj v 90. rokoch 20. storočia. Podobne ako Kletteová, aj Staub a Garweg patrili k tretej generácii bývalej RAF.

Toto extrémistické zoskupenie počas svojej vlády teroru zavraždilo 30 ľudí, v roku 1998 však bolo rozpustené. Skupina svoje útoky ospravedlňovala zámerom zničiť kapitalistický spoločenský poriadok v Západnom Nemecku. Rozšírené sú špekulácie, že RAF bola sčasti dotovaná komunistickým Východným Nemeckom a jeho tajnou políciou Stasi, píše DPA.