Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Zahraničie

V Dagestane po útokoch zaviedli dočasný zákaz nosenia nikábu

Na snímke z videa zverejnenej v pondelok 24. júna 2024 policajti počas protiteroristickej operácie v Dagestane na ruskom severnom Kaukaze, kde v nedeľu večer 23. júna zneškodnili štyroch ozbrojencov, ktorí predtým v mestách Derbent a Machačkala podnikli útok na cirkevné objekty - pravoslávny chrám a synagógy - i na post dopravnej polície. Foto: TASR/AP

Agentúra Reuters vo svojej správe pripomenula, že po útokoch z 23. júna sa objavili správy, že jeden z páchateľov plánoval utiecť zahalený v nikábe.

Machačkala 3. júla (TASR) - Regionálne úrady v Dagestanskej republike na ruskom severnom Kaukaze, kde sa väčšina obyvateľov hlási k islamu, v stredu dočasne zakázali nosenie nikábu - závoja zakrývajúceho žene spravidla celé telo okrem očí. Toto nariadenie je reakciou na nedávne útoky v republike, pri ktorých zahynulo 22 ľudí.

Agentúra Reuters vo svojej správe pripomenula, že po útokoch z 23. júna sa objavili správy, že jeden z páchateľov plánoval utiecť zahalený v nikábe.

Ozbrojenci v ten deň v mestách Derbent a Machačkala zaútočili na dva pravoslávne chrámy, dve synagógy a stanovište polície. Pri útokoch zahynulo 17 policajtov a päť civilistov.

Na uvalenie "dočasného" zákazu nosenia nikábu vyzvalo ruské ministerstvo národnostnej politiky a náboženských záležitostí. Príslušnú fatvu vydal úrad dagestanského muftiho Achmada Abdullajeva. Platiť podľa neho bude až do "odstránenia identifikovaných hrozieb" a vydania nového náboženského ediktu.

Nikáb má pôvod na Arabskom polostrove. V Dagestane nabral na popularite po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, keď v tejto republike na Kaukaze došlo k islamskému obrodeniu.

Hoci len malá časť žien v tomto regióne nosí celotelové závoje, nikáby sú v tamojších väčších mestách pomerne bežným javom. Vo viacerých európskych aj postsovietskych krajinách sú závoje podobného štýlu zakázané zákonom.

K násilnostiam v Dagestane došlo aj vlani v októbri, keď dav ľudí vtrhol na letisko v Machačkale v snahe nájsť Izraelčanov a židov, ktorí tam prileteli z Tel Avivu.

Spomínané udalosti podľa agentúry AFP pripomínali násilie islamistických povstalcov, ktoré zasiahlo severný Kaukaz v 90. rokoch 20. a nultých rokoch 21. storočia. Kremeľ však obavy z obnovenia vlny násilných nepokojov odmietol.