Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

V Ekvádore už ôsmy deň trvajú protesty proti cenám pohonných látok

Demonštrant odhodil slzný plyn, ktorý hodila polícia počas protestu proti vláde prezidenta Guillerma Lassu v Quite v Ekvádore v pondelok 20. júna 2022. Foto: TASR/AP

Prezident republiky Guillermo Lasso v snahe potlačiť protesty rozšíril platnosť výnimočného stavu na šesť provincií a v hlavnom meste Quito nariadil zákaz nočného vychádzania.

Quito 21. júna (TASR) - Tisíce pôvodných obyvateľov Ekvádoru a ďalších nespokojných skupín obyvateľstva tejto juhoamerickej krajiny pokračovali v pondelok už ôsmy deň v protestoch proti vysokým cenám pohonných hmôt. Prezident republiky Guillermo Lasso vodcov tohto protestného hnutia obvinil zo snahy vyvolať v štáte chaos a zosadiť ho z funkcie.

Ako informovala agentúra AFP, demonštrácie, pri ktorých boli po celom území krajiny zabarikádované cesty, stáli ekvádorskú ekonomiku desiatky miliónov dolárov. Pri potýčkach s políciou, ku ktorým počas protestov dochádza, boli zranené desiatky ľudí.

Lasso v snahe potlačiť protesty rozšíril platnosť výnimočného stavu na šesť provincií a v hlavnom meste Quito nariadil zákaz nočného vychádzania. Prezident sa stretol aj so zástupcami protestujúcich. Rokovanie však podľa jeho slov neprinieslo nijaké výsledky. Lasso po ňom skonštatoval, že druhá strana chce len jeho zosadenie a chaos.

Protesty zvolala vplyvná Konfederácia domorodých národov Ekvádoru (Conaie), ktorej sa pripisuje podiel na zvrhnutí troch prezidentov v rokoch 1997–2005. Protestné zhromaždenia a pochody sa konajú v situácii, keď má čoraz viac Ekvádorčanov problém "vyjsť s peniazmi". K Indiánom, ktorí tvoria viac ako milión zo 17,7 milióna obyvateľov Ekvádoru, sa pridali aj študenti, robotníci a ďalší, ktorí majú ekonomické problémy.

Ekvádor, ktorý je producentom ropy, je zasiahnutý rastúcou infláciou, nezamestnanosťou a chudobou, čo pandémia koronavírusu ešte zhoršila.

AFP informovala, že ceny pohonných hmôt v Ekvádore od roku 2020 prudko vzrástli: v prípade nafty sa takmer zdvojnásobili – z jedného dolára na 1,90 dolára za galón –, v prípade benzínu stúpli z 1,75 na 2,55 dolára. Conaie požaduje zníženie ceny na 1,50 dolára za galón nafty a 2,10 dolára za benzín. Zasadzuje sa aj za kontrolu cien potravín a od vlády žiada i záväzok týkajúci sa prehodnotenia pôžičiek bánk pre približne štyri milióny rodín.

Polícia uviedla, že od začiatku protestov v Ekvádore bolo pri konfliktoch zranených 63 osôb a 21 ďalších bolo krátko zadržiavaných ako rukojemníci. Aktivisti za ľudské práva hlásili 79 zatknutých a 55 zranených civilistov.

Výnimočný stav vyhlásený minulý piatok umožnil Lassovi zmobilizovať ozbrojené sily na udržanie poriadku, pozastaviť platnosť niektorých občianskych práv a vyhlásiť zákaz vychádzania.