Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 30. december 2024Meniny má Dávid
< sekcia Zahraničie

V Etiópii bolo referendum o novom regionálneho štátu v rámci federácie

Etiópsky premiér Abiy Ahmed, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Súčasná ústava bola prijatá v roku 1995, štyri roky po páde vojensko-marxistického režimu, známeho ako Derg, na čele s Mengistu Haile Mariamom.

Nairobi 7. februára (TASR) — Na juhu Etiópie sa v pondelok konalo referendum, v ktorom voliči rozhodovali o vytvorení v poradí 12. štátu etiópskej federácie. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že šlo o tretie takéto hlasovanie za posledné necelé štyri roky.

Referendum sa uskutočnilo v oblastiach, ktoré v súčasnosti patria do Štátu južných národov, národností a ľudu (SNNPR). Možnosť hlasovať mali viac ako tri milióny ľudí. Výsledky plebiscitu sa očakávajú 15. februára.

Od nástupu premiéra Abiya Ahmeda k moci v roku 2018 sa od SNNPR odčlenili už dva subjekty, ktoré sa stali novými štátmi federácie: Sidama (2019) a Štát ľudu juhozápadnej Etiópie (2021).

Súčasná ústava bola prijatá v roku 1995, štyri roky po páde vojensko-marxistického režimu, známeho ako Derg, na čele s Mengistu Haile Mariamom. Na jej základe bolo v Etiópii deväť regionálnych štátov, ktoré boli rozdelené podľa etnických a jazykových hraníc a vo federálnom systéme mali značnú moc.

Tento "etnický federalizmus" mal poskytnúť určitú autonómiu približne 80 etnickým komunitám, ktoré tvoria Etiópiu. Podľa kritikov však toto usporiadanie len prehlbuje napätia medzi etnikami — v posledných rokoch ho zažívali aj obyvatelia SNNPR.

Etiópia, druhá najľudnatejšia africká krajina, čelí viacerým výzvam, ohrozujúcim jej jednotu a stabilitu, vrátane dva roky trvajúcej vojny v štáte Tigraj, ktorá sa vlani v novembri skončila mierovou dohodou, a pokračujúceho povstania v najväčšom štáte Oromia.