Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

V kauze zmiznutia študentov pôjde pred súd bývalý generálny prokurátor

Na archívnej snímke z 7. decembra 2014 mexický generálny prokurátor Jesús Murillo Karam počas tlačovej konferencie v Mexico City. Foto: TASR/AP

Karam je doteraz najvyššie postavenou osobou zadržanou v súvislosti s prípadom, ktorý šokoval Mexiko i veľkú časť sveta.

Mexiko 25. augusta (TASR) - Niekdajší mexický generálny prokurátor Jesús Murillo Karam, ktorý viedol veľmi sporné vyšetrovanie okolností zmiznutia 43 študentov v roku 2014, sa postaví pred súd pre obvinenia z násilného zmiznutia, mučenia a marenia spravodlivosti. V stredu o tom rozhodol sudca, informuje agentúra AP.

Exprokurátor pripustil, že vo vyšetrovaní mohlo dôjsť k "chybám", ale že za uplynulých osem rokov nikto nebol schopný predložiť inú verziu toho, čo sa študentom stalo.

Karam je doteraz najvyššie postavenou osobou zadržanou v súvislosti s prípadom, ktorý šokoval Mexiko i veľkú časť sveta. Je považovaný za strojcu verzie o tzv. historickej pravde o udalostiach, ktorú v roku 2015 predložila vláda vtedajšieho prezidenta Enriqueho Peňu Nieta. Dokument bol väčšinou zainteresovaných odmietnutý. Neakceptovali ho ani príbuzní obetí.

Zatykače boli okrem Karama minulý týždeň vydané aj na ďalších podozrivých, medzi ktorými sú príslušníci armády a polície či členovia zločineckého gangu.

Agentúra AFP pripomenula, že študenti učiteľstva sa pred svojím zmiznutím v juhomexickom štáte Guerrero zmocnili autobusov, aby mohli cestovať na demonštráciu v hlavnom meste Mexiko. Vyšetrovatelia tvrdia, že následne ich zadržala skorumpovaná polícia, ktorá ich odovzdala drogovému kartelu a ten si ich pomýlil s členmi konkurenčného gangu.

O tom, čo sa s mladými ľuďmi stalo ďalej, sa vedú ostré spory: podľa oficiálnej správy predloženej v roku 2015 členovia kartelu študentov zabili a ich pozostatky spálili na skládke odpadu. Tieto závery však odmietli nezávislí experti, úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj pozostalé rodiny.

Vládny výbor pre ľudské práva vo štvrtok označil zmiznutie študentov za zločin štátu, do ktorého boli zapojení agenti rôznych inštitúcií. Uviedol, že vojenský personál nesie prinajmenšom čiastočnú zodpovednosť, a to buď priamo alebo z nedbanlivosti.