Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

V Kosove sa začal proces s ozbrojencami, ktorí zaútočili na policajtov

Na snímke policajti. Foto: TASR - Michal Svítok

Proces na okresnom súde v Prištine podľa agentúry AP sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.

Priština/Belehrad 9. októbra (TASR) - Pred súdom v Prištine sa v stredu začal proces so 45 ľuďmi obvinenými v súvislosti s vlaňajšou streľbou, ktorá nasledovala po prieniku ozbrojených Srbov s ťažkou technikou na sever Kosova.

Koncom minulého septembra preniklo na sever Kosova asi 30 ozbrojencov, ktorí zastrelili policajta a na niekoľko hodín sa zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Pri prestrelke s políciou zomreli aj traja útočníci. Kosovo obviňuje Srbsko zo zapojenia, Belehrad to však popiera.

Proces na okresnom súde v Prištine podľa agentúry AP sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Za obhajobu boli prítomní iba traja Srbi, ostatní sú stále na úteku.

Všetci traja sa vyhlásili za nevinných. Sú obvinení z porušovania ústavného a právneho poriadku, teroristických aktivít, financovania terorizmu a prania špinavých peňazí. V prípade usvedčenia im hrozí maximálny doživotný trest odňatia slobody.

Medzi obvinenými v neprítomnosti v Kosove je aj Milan Radoičič, dlhoročný podpredseda strany Srbská kandidátka (Srpska lista) a bohatý podnikateľ s väzbami na vládnu Srbskú pokrokovú stranu (SNS) a prezidenta Aleksandara Vučiča.

Po streľbe v Kosove úrady v Srbsku nakrátko zadržali Radoičiča, ktorý tam ušiel, pre podozrenia zo zločinného spolčenia, nezákonného držania zbraní a výbušnín a závažných činov proti verejnej bezpečnosti.

On sám to poprel, no neskôr priznal, že viedol skupinu ozbrojencov, ktorá zaútočila na kosovskú políciu. Srbsko tvrdí, že táto skupina konala na vlastnú päsť.

Na srbského politika sú uvalené americké aj britské sankcie pre jeho údajnú zločineckú činnosť v oblasti financií. Európski aj americkí predstavitelia požadovali od Srbska, aby páchateľov potrestalo. Kosovo dokonca požadovalo, aby Srbsko ozbrojencov vydalo.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, Belehrad to však odmieta uznať a stále ho považuje za svoju provinciu. Počas vojny medzi srbskými vládnymi silami a albánskymi separatistami v Kosove bolo zabitých vyše 10.000 ľudí, prevažne etnických Albáncov. Ukončilo ju až 78-dňové bombardovanie silami NATO, ktoré donútilo srbské jednotky stiahnuť sa z Kosova.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.