Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. jún 2025Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

V Kurskej oblasti bolo z boja vyradených najmenej 30 vojakov KĽDR

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ruské ministerstvo obrany minulý týždeň uviedlo, že jeho vojaci v Kurskej oblasti opäť dobyli niekoľko malých osád.

Kyjev 16. decembra (TASR) - Ukrajinské velenie tvrdí, že v bojoch v Kurskej oblasti na západe Ruska prišlo cez uplynulý víkend o život alebo bolo zranených najmenej 30 severokórejských vojakov. TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru AFP. Ruské ministerstvo obrany účasť armády KĽDR v bojoch voči Ukrajine obvykle nekomentuje, doplnila britská stanica BBC.

Ukrajinská armáda sa v auguste pri svojej ofenzíve zmocnila časti územia Kurskej oblasti. Ruské jednotky sa toto územie snažia dobyť, a to aj za pomoci vojakov zo Severnej Kórey, ktorí boli do tohto regiónu vyslaní ako posily.

"V dňoch 14. a 15. decembra utrpeli armádne jednotky z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) značné straty pri obciach Plechovo, Vorožba, Martynovka v Kurskej oblasti - najmenej 30 vojakov bolo zabitých a zranených," uviedla v pondelok ukrajinská vojenská rozviedka HUR.

HUR hlási aj troch nezvestných severokórejských vojakov, doplnila britská stanica BBC.

Ukrajinská rozviedka tiež tvrdí, že po stratách živej sily sú jednotky "dopĺňané čerstvým personálom" zo Severnej Kórey, ktorá podľa odhadov západných predstaviteľov vyslala Moskve na pomoc najmenej 10.000 vojakov.

Na to, že Rusko začalo do útokov v Kurskej oblasti nasadzovať "značný počet" Severokórejčanov, upozornil opäť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa jeho informácií Rusi zaraďujú Severokórejčanov do tzv. kombinovaných jednotiek. Ukrajinský prezident dodal, že Severokórejčania majú byť údajne použití aj v iných častiach frontovej línie a že "straty v tejto kategórii sú už tiež badateľné".

Ruské ministerstvo obrany minulý týždeň uviedlo, že jeho vojaci v Kurskej oblasti opäť dobyli niekoľko malých osád. Minulý mesiac zdroj z ukrajinskej armády agentúre AFP povedal, že Kyjev v tomto ruskom regióne pod kontrolou 800 štvorcových kilometrov územia. Pred tým ukrajinské jednotky podľa vlastných tvrdení ovládali asi 1400 štvorcových kilometrov územia Kurskej oblasti.

Prezident: Štát musí nájsť spôsob, ako nahradiť transakčnú daň

Náhrada za výpadok príjmov štátu pri zmene alebo zrušení transakčnej dane by sa podľa prezidenta dala nájsť.

- Podľa exitpollu agentúry Ipsos zverejneného po uzatvorení volebných miestností v poľských prezidentských voľbách vyhral kandidát vládnej Občianskej koalície Rafal Trzaskowski.

- Podľa exitpollu agentúry Ipsos zverejneného po uzatvorení volebných miestností v poľských prezidentských voľbách vyhral kandidát vládnej Občianskej koalície Rafal Trzaskowski.

- Ukrajina na pondelňajších rokovaniach v tureckom Istanbule ruskej delegácií predloží svoj návrh plánu na mierové riešenie vojenského konfliktu.

- Ukrajinská armáda v nedeľu podnikla rozsiahle útoky na ruské vojenské bombardéry a údajne zasiahla aj leteckú základňu na Sibíri vzdialenú tisíce kilometrov od vlastných hraníc.

- V druhom kole poľských prezidentských volieb na poludnie vo Varšave hlasovali aj obaja kandidáti.

- Ukrajina do tureckého Istanbulu vyšle delegáciu na druhé priame rokovania s Ruskom, ktoré by sa mali uskutočniť v pondelok.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu údajne reagovalo na americký návrh na prímerie a výmenu rukojemníkov pozitívne, zdôraznilo však svoju požiadavku na trvalé prímerie.

- Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc Sofie a iných väčších miest na protest proti plánom bulharskej vlády od 1. januára 2026 prijať euro za novú štátnu menu.

- Hádzanári Tatrana Prešov vybojovali svoj 19. titul majstra Slovenska.

- Až 25 percent detí považuje obmedzenie mobilov na školách za problém.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v pondelok (2. 6.) zúčastní na samite Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa uskutoční v litovskom Vilniuse.

- Na severe Slovenska treba v sobotu počítať s búrkami.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje v nedeľu (1. 6.) na zahraničnú pracovnú cestu do Španielska.

- Záchranné zložky aktuálne zasahujú pri dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel, ktorá sa stala v obci Orávka v okrese Rimavská Sobota.

- Trenčianska posádka leteckých záchranárov zasahovala v sobotu predpoludním na cyklochodníku v Považanoch v okrese Nové Mesto nad Váhom, kde pri zrážke viacerých cyklistov dvaja z nich utrpeli zranenia.

- Polícia vykonala v piatok (30. 5.) celoslovenskú dopravnú akciu zameranú na nákladné vozidlá.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal v piatok 30. mája 2025 veľvyslanca Francúzskej republiky Nicolasa Surana.

- Úrady v ukrajinskom regióne Sumy na hraniciach s Ruskom v sobotu nariadili povinnú evakuáciu 11 dedín pre zosilnené ostreľovanie a obavy z ruskej ofenzívy.