Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

V návrhu vyhlásenia G20 zatiaľ chýbajú konkrétne klimatické záväzky

Svetoví lídri pózujú počas spoločnej fotografie na summite skupiny G20 v Ríme 30. októbra 2021. Foto: TASR/AP

V návrhu tiež chýbajú konkrétne dátumy pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Pôvodne bol konečný termín pre dosiahnutie tohto cieľa rok 2050.

Rím 31. októbra (TASR) - Vedúci predstavitelia krajín G20 sa v sobotu dohodli na globálnej minimálnej dane z príjmov nadnárodných spoločností, v naliehavej otázke klimatických zmien však pretrvávajú názorové nezhody, informovala agentúra AFP.

Niektoré časti spoločného vyhlásenia krajín G20 sú "stále predmetom rokovaní", uviedol vysokopostavený predstaviteľ USA v predvečer klimatického summitu OSN (COP26) v škótskom Glasgowe.

Ako komentuje agentúra DPA, lídri G20 plánovali pred začiatkom COP26 stanoviť špecifické ciele pre boj s klimatickými zmenami.

Návrh záverečného vyhlásenia dvojdňového summitu, ktorý novinári DPA čítali v sobotu večer, však údajne obsahuje menej konkrétnych vyjadrení než predchádzajúce návrhy.
Na snímke svetoví lídri počas rokovania za okrúhlym stolom na summite skupiny G20 v Ríme 30. októbra 2021.
Foto: TASR / AP

Najnovší návrh už podľa DPA neobsahuje zmienku o neodkladných opatreniach, spomína len plány na zintenzívnenie úsilia obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie.

V návrhu tiež chýbajú konkrétne dátumy pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Pôvodne bol konečný termín pre dosiahnutie tohto cieľa rok 2050, návrh podľa DPA však stanovuje len približný termín, a to niekedy v polovici tohto storočia.

Krajiny G20 v predchádzajúcom návrhu navyše spomínali rok 2025 ako cieľový dátum na zrušenie dotácií pre fosílne palivá, tento konečný termín však v najnovšom návrhu tiež chýba.

Záverečné vyhlásenie lídrov samitu skupiny G20 by malo byť formálne prijaté v nedeľu.