Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

V Nepále havarovalo lietadlo, na palube bolo 72 ľudí, 68 zahynulo

Miestni obyvatelia sa pozerajú na vrak lietadla, ktoré sa zrútilo do rokliny rieky Seti počas pristávania v Pohhare v Nepále v nedeľu 15. januára 2023. Foto: TASR/AP

Letiská v himalájskej krajine patria medzi najodľahlejšie a aj skúsení piloti mávajú problémy pri štarte či pristávaní na dráhach uprostred zasnežených hôr.

Káthmandu 15. januára (TASR) - Na najmenej 68 stúpol počet obetí nehody lietadla so 72 ľuďmi na palube v Nepále, ktoré sa v nedeľu zrútilo počas pristávania do rokliny. Oznámil to tamojší úrad pre civilné letectvo. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o najsmrteľnejšiu leteckú nehodu v krajine za posledné tri desaťročia.

Lietadlo letelo z hlavného mesta Káthmandu do mesta Pokhará a pristávalo na letisku, ktoré uviedli do prevádzky pred dvoma týždňami. Po páde do rokliny rieky Seti začal jeho vrak horieť. Záchranári pracujú na mieste havárie asi jeden a pol kilometra od pristávacej dráhy. Na obrázkoch a videách zdieľaných na Twitteri vidieť oblaky dymu valiace sa z miesta nehody a záchranárov, nepálskych vojakov a davy ľudí v okolí.

V dvojmotorovom turbovrtuľovom lietadle ATR 72 spoločnosti Yeti Airlines, sa viezlo 68 cestujúcich vrátane 15 cudzincov a štyroch členov posádky, uviedol vo vyhlásení nepálsky úrad civilného letectva. Medzi cudzincami bolo päť Indov, štyria Rusi, dvaja Juhokórejčania a po jednom z Írska, Austrálie, Argentíny a Francúzska, potvrdil pre agentúru AFP Sudaršan Bartaula, hovorca Yeti Airlines.

Príčina nehody nebola bezprostredne známa.

Mesto Pokhará sa nachádza 200 kilometrov západne od Káthmandu a je vstupnou bránou pre trek okolo Annapurny, obľúbeného vysokohorského chodníka v Himalájach.

Nepálsky letecký priemysel zaznamenal v posledných rokoch veľký rozmach, keď prepravuje čoraz viac tovarov a ľudí medzi ťažko dostupnými oblasťami, rastie aj množstvo turistov a horolezcov zo zahraničia. Pre nedostatočné školenia personálu a technickú údržbu však nedosahuje bezpečnostné štandardy vyspelých krajín. EÚ preto zakázala všetkým nepálskym leteckým dopravcom vstup do svojho vzdušného priestoru.

Letiská v himalájskej krajine tiež patria medzi najodľahlejšie a aj skúsení piloti mávajú problémy pri štarte či pristávaní na dráhach uprostred zasnežených hôr.

Prevádzkovateľom lietadiel chýba infraštruktúra na presné predpovede počasia, pričom počasie sa môže v horách rýchlo meniť a obmedzovať letové podmienky.