Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Zahraničie

V Notre-Dame sa po piatich rokoch rekonštrukcie konala prvá omša

Na kombosnímke hore diera na strope požiarom zničenej katedrály Notre-Dame v Paríži 16. apríla 2019 a dole zrekonštruovaná katedrála Notre-Dame v Paríži 29. novembra 2024. Katedrálu Notre-Dame, ktorá je zapísaná zapísaná vo svetovom dedičstve UNESCO po ničivom požiari opätovne otvoria v sobotu 7. decembra. Na slávnostnom ceremoniáli vo francúzskom hlavnom meste sa očakáva približne 50 hláv štátov a predsedov vlád. Zúčastní sa na ňom aj novozvolený prezident USA Donald Trump či britský princ William. Francúzsko minulý týždeň predstavilo svetu zrekonštruovaný interiér 850-ročnej stredovekej katedrály, ktorú v roku 2019 zasiahol rozsiahly a ničivý požiar. Foto: TASR/AP

Pre nepriaznivé počasie však bol záujem o sledovanie obradov menší, ako sa očakávalo.

Paríž 8. decembra (TASR) - V zrekonštruovanej katedrále Notre-Dame v Paríži sa v nedeľu - v deň, keď katolícka cirkev slávi Nepoškvrnené počatie Panny Márie - konala prvá omša. Za účasti 150 biskupov a viac ako 100 kňazov z francúzskeho hlavného mesta ju celebroval parížsky arcibiskup Laurent Ulrich. Na omši bol prítomný aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalší prominentní hostia, ale i 150 chorých alebo sociálne odkázaných ľudí, informovala agentúra AFP, píše TASR.

Ulrich na úvod bohoslužby posvätil nový obetný stôl navrhnutý dizajnérom Guillaumom Bardetom. Nahradil tak pôvodný, ktorý bol pred piatimi rokmi - 15. apríla 2019 - pri požiari chrámu zničený. Do oltára predtým vložili relikvie piatich svätých, ktorých život je nejako spätý s Parížom.

Nové rúcha, ktoré mali biskupi, kňazi a diakoni z Notre-Dame oblečené v sobotu na znovuotvorení katedrály i na prvej omši, vytvoril módny návrhár Jean-Charles de Castelbajac. Farby na bielych ornátoch evokujú vitráže Notre-Dame. Na všetkých sa objavujú aj veľké zlaté kríže, evokujúce kríž Marca Couturiera, ktorý po požiari zostal stáť v zničenej katedrále.

Vstup na omšu bol len pre pozvaných, skupiny veriacich či turistov ju však mohli sledovať na veľkoplošných obrazovkách pred katedrálou. Pre nepriaznivé počasie však bol záujem o sledovanie obradov menší, ako sa očakávalo.

Medzi duchovnými pozvanými na prvú omšu v zrenovovanej katedrále bol aj Michel Aupetit, ktorý bol parížskym arcibiskupom v roku 2019, keď katedrála vyhorela, ako aj kardinál André Vingt-Trois.

Záver omše sprevádzal hlahol zvonov. Po bohoslužbách sa bude podávať obed pre ľudí v núdzi i pre tých, ktorí sa o nich každodenne starajú v rámci charitatívnych organizácií parížskej diecézy.

Druhá dnešná omša je naplánovaná na 18:30 h SEČ a bude už otvorená pre verejnosť. Očakáva sa, že sa na nej zúčastní približne 2500 ľudí, ktorí si tento týždeň cez internetový rezervačný systém zabezpečili voľné vstupenky. Pre návštevníkov sa katedrála otvorí 16. decembra prostredníctvom online rezervačného systému.

Na doterajšie rekonštrukčné práce bolo vynaložených približne 700 miliónov eur pochádzajúcich z darov od mecenášov a finančných zbierok. Päťročný termín opätovného otvorenia Chrámu Matky Božej bol dodržaný napriek predpovediam, že to môže trvať desaťročia. V renovačných prácach - zväčša exteriérových - sa bude pokračovať aj po znovutvorení katedrály.

Presná príčina požiaru z roku 2019 nebola identifikovaná napriek forenznému vyšetrovaniu prokurátorov, ktorí sa domnievajú, že najpravdepodobnejším dôvodom bola nehoda, ako napríklad porucha v elektrických rozvodoch.

Katedrála Notre-Dame privítalo pred požiarom ročne asi 12 miliónov návštevníkov. Očakáva sa, že po opätovnom otvorení ich bude 14 až 15 miliónov ročne.