Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

V Španielsku po voľbách nastala patová situácia

Na archívnej snímke Jordi Turull. Foto: Wikipedia

Pedro Sánchez a Alberto Núňez Feijóo začali v pondelok večer viesť samostatné rokovania, ktorými sa pokúsia zabrániť novým predčasným voľbám.

Madrid 24. júla (TASR) - Španielsky premiér Pedro Sánchez aj jeho pravicový rival Alberto Núňez Feijóo začali v pondelok večer viesť samostatné rokovania, ktorými sa pokúsia zabrániť novým predčasným voľbám po tom, ako sa nedeľné hlasovanie skončilo nerozhodným výsledkom, informovala agentúra AFP.

Agentúra Reuters uviedla, že kľúč k riešeniu tejto patovej situácie má v rukách katalánska strana bojujúca za nezávislosť tohto regiónu od vlády v Madride.

Reuters pripomenul, že stredopravá Ľudová strana (PP) a krajne pravicová strana Vox získali v nedeľňajšom hlasovaní najviac parlamentných kresiel - spolu 169, čo je však menej ako 176 kresiel potrebných na získanie parlamentnej väčšiny. Prieskumy verejnej mienky pritom pred voľbami predpovedali, že tento blok je na ceste k absolútnemu víťazstvu.

Vládnuci socialisti (PSOE) a krajne ľavicová koalícia Sumar (Spojiť sa) získali 153 kresiel, čo je lepší výsledok, než sa očakávalo, konštatuje Reuters.

PP bude mať ako prvá možnosť pokúsiť sa v parlamente zhromaždiť dostatok hlasov na zostavenie vlády. Jej spojenectvo so stranou Vox a odmietavý postoj k separatizmu však PP sťažia získanie podpory od nejakej inej frakcie.

Podľa Reuters všetko nasvedčuje tomu, že Sánchez má väčšiu šancu získať podporu malých baskických a katalánskych separatistických strán - takto to urobil aj po voľbách v roku 2019.

Sánchez by mohol dostať podporu od separatistickej Republikánskej ľavice Katalánska (ERC), ktorá má sedem kresiel. Pravdepodobne však bude potrebovať aj hlasy nekompromisnejšej strany Spoločne za Katalánsko (JxCat), ktorá ho v uplynulých štyroch rokoch nepodporila a v španielskom parlamente bude mať tiež sedem kresiel.

Ak sa Sánchezovi podarí získať päť mandátov od Baskickej národnej strany (PNV) a šesť mandátov od strany Jednota Baskicka (EH Bildu) - ide o dve regionálne politické strany podporujúce nezávislosť Baskicka - a sedem mandátov od ERC, ako sa mu to podarilo v roku 2020, stačilo by mu to na to, aby jeho koalícia PSOE-Sumar bola parlamentom schválená - a to aj za predpokladu, že poslanci JxCat sa pri hlasovaní zdržia.

Generálny tajomník JxCat Jordi Turull už avizoval, že využije príležitosť, ktorú vytvorila povolebná patová situácia, na dosiahnutie nezávislosti Katalánska.

"Štát vie, že ak s nami chce rokovať, existujú dve otázky, ktoré sú zásadné a je o nich v Katalánsku konsenzus, a to sú amnestia a sebaurčenie," povedal Turull, ktorý bol medzi deviatimi uväznenými katalánskymi separatistickými lídrami, ktorých Sánchez v roku 2021 omilostil za ich účasť na pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017.

Mnohí ďalší katalánski politici však stále čelia súdnemu procesu, medzi nimi predovšetkým bývalý predseda katalánskej regionálnej vlády Carles Puigdemont, ktorý bol iniciátorom snáh o odtrhnutie sa Katalánska od zvyšku Španielska.

Puigdemont, ktorý má v JxCat stále značný vplyv, v polovici júla vyhlásil, že strana nepodporí Sáncheza, pretože je údajne nespoľahlivý. Puigdemont bol začiatkom júla zbavený imunity, ktorú mal ako poslanec Európskeho parlamentu, čím sa otvorila cesta k jeho vydaniu do Španielska.

Pred nedeľnými voľbami všetko nasvedčovalo tomu, že PP vytvorí víťazné spojenectvo so stranou Vox, čím by sa tvrdí nacionalisti dostali do španielskej vlády vôbec prvýkrát od konca diktatúry Francisca Franca a návratu Španielska k demokracii v 70. rokoch 20. storočia.

Líder PP Alberto Núňez Feijóo sa vyhlásil za víťaza volieb a vyzval ostatné politické strany, aby v záujme stability v Španielsku neblokovali jeho snahu o vytvorenie vlády.

"Je to veľmi ťažká situácia, ktorú treba vyriešiť," povedal pre agentúru Reuters aj predstaviteľ Voxu.

Ak sa ani jednému z blokov nepodarí v parlament získať dostatočnú podporu na zostavenie vlády, je pravdepodobné, že sa okolo Vianoc uskutočnia druhé voľby, uviedla vo svojej správe agentúra Eurointelligence.

Zdroj z PSOE uviedol, že socialisti sú presvedčení o dosiahnutí dohody, aj keď tieto rokovania si vyžadujú čas. "Sme si istí..., že sa (voľby) nebudú opakovať," povedal zdroj.

Ďalší zdroj z PSOE podľa Reuters uviedol, že socialisti nechajú PP, aby sa pokúsila zostaviť vládu. "Niet sa kam ponáhľať, nechajme Feijóoa robiť to, čo chce," povedal zdroj.

Zákon nestanovuje žiadnu lehotu na proces vyjednávaní o zostavení vlády, ale ak žiadny kandidát nezíska v parlamente väčšinu do dvoch mesiacov od prvého hlasovania o premiérovi, musia sa konať nové voľby.