Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

V Španielsku sa začal súd s katalánskymi separatistami

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Referendum o nezávislosti Katalánska sa uskutočnilo 1. októbra 2017 aj napriek nesúhlasu Madridu.

Madrid 12. februára (TASR) - V Madride sa v utorok začal dlho očakávaný súdny proces s 12 katalánskymi separatistami, ktorí čelia žalobe za svoju úlohu v pokuse o odtrhnutie Katalánska od Španielska. Informovala o tom agentúra AFP.

Na Najvyšší súd v španielskej metropole sa dostavili viacerí obžalovaní, ktorých držali vo väzbe. Súdny proces, ktorý sa začal o 10.00 h SEČ, sa vysiela aj v priamom televíznom prenose.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti uviedla, že v okolí budovy súdu nasadili stovky policajných príslušníkov vrátane protiteroristickej jednotky.

Vedúci predstaviteľ najvyššieho súdu krajiny Carlos Lesmes nedávno uviedol, že ide o "najdôležitejší" súdny proces v Španielsku od návratu demokracie po smrti diktátora Francisca Franca v roku 1975.

Za zorganizovanie nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následného vyhlásenia Katalánskej republiky obžalovali deväť osôb zo vzbury. V prípade uznania za vinných im hrozí odňatie slobody v trvaní až do 25 rokov. Ďalšie tri osoby sú obvinené z občianskej neposlušnosti a sprenevery verejných prostriedkov.

Podporovatelia nezávislosti Katalánska označili súdny proces za "frašku".

Pred jeho začiatkom protestujúci zablokovali v Katalánsku niekoľko ciest vrátane diaľničného úseku, pričom pálili pneumatiky a obmedzovali dopravu.

V Barcelone separatisti vyzvali ľudí, aby vyšli v utorok večer (o 19.00 h SEČ) na protest do ulíc. Ďalšia veľká demonštrácia je naplánovaná na sobotu a na 21. februára je ohlásený generálny štrajk.

Jedným zo "stoviek" svedkov v procese bude bývalý španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý po referende o nezávislosti rozpustil regionálnu vládu v Katalánsku a vypísal predčasné voľby. Ako svedkovia sú predvolaní aj niekdajšia vicepremiérka Soraya Saénz de Santamaría, katalánsky expremiér Artur Mas či starostka Barcelony Ada Colauová.

Medzi obžalovanými je aj bývalý katalánsky vicepremiér Oriol Junqueras, označovaný za hlavného organizátora zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré viedlo k jednej z najväčších kríz v moderných dejinách Španielska.

Obžalovaný naopak nie je bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý je v dobrovoľnom exile v Belgicku, pretože v Španielsku nie sú možné súdne procesy v neprítomnosti. Puigdemont je tiež obviňovaný zo vzbury.

Referendum o nezávislosti Katalánska sa uskutočnilo 1. októbra 2017 aj napriek nesúhlasu Madridu. Katalánsky parlament navzdory tomu pristúpil 27. októbra k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti. Nasledujúci deň španielska vláda uvalila na Katalánsko nútenú správu, odvolala katalánsku vládu a rozpustila regionálny parlament.