Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

V Turecku prepustili ďalšie tisíce štátnych zamestnancov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecká vláda má v úmysle o ďalšie tri mesiace predĺžiť výnimočný stav, ktorý v krajine platí od vlaňajšieho júla.

Istanbul 14. júla (TASR) - Turecká vláda vydala nový dekrét v rámci pokračujúceho výnimočného stavu, ktorým prepustila viac ako 7340 ľudí z radov polície a ministerstiev, informovala dnes televízna stanica CNN Türk.

Viac ako 2000 ľudí musí odísť z polície. Dekrét sa vzťahuje tiež na ministerstvá spravodlivosti a zahraničných vecí a týka sa aj 300 akademikov. Všetky osoby, ktoré odídu zo svojich postov, sú v dokumentoch menované.

Turecká vláda má v úmysle o ďalšie tri mesiace predĺžiť výnimočný stav, ktorý v krajine platí od vlaňajšieho júla, keď v Turecku došlo k neúspešnému pokusu o štátny prevrat. Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uviedol, že výnimočný stav spojený so širokými právomocami vlády sa zruší až vtedy, keď sa skončia nepokoje.

Turecko si v týchto dňoch rôznymi podujatiami pripomína výročie potlačeného pokusu o prevrat z 15. júla 2016. Ankara tvrdí, že prevrat zorganizovala Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ), ktorú z amerického exilu riadi duchovný Fethullah Gülen.

Od pokusu o prevrat prebiehajú v Turecku politické čistky a zo štátnej služby a armády i súkromného sektora bolo prepustených už viac ako 142.000 ľudí. Ďalších takmer 50.000 ľudí zatkli a obvinili z účasti na prevrate alebo z prepojenia na pučistov.

Spočiatku sa vlna zatýkania sústreďovala na Gülenových prívržencov. Neskôr sa však okruh prenasledovaných rozšíril aj na ďalších oponentov súčasnej vlády vrátane aktivistov a politikov.