Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

V uliciach Londýna sa konal pochod na podporu utečencov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Počet utečencov na celom svete prvýkrát prekročil hranicu 60 miliónov, pričom viac ako polovica z nich pochádza zo Sýrie, Afganistanu a Somálska.


Londýn 17. septembra (TASR) - Poslanci britského parlamentu i známi herci sa dnes pridali k stovkám ľudí, ktorí dnes pochodom centrom Londýna prejavili solidaritu s utečencami, informovala spravodajská spoločnosť BBC.

Podľa polície sa na demonštrácii zúčastnilo približne 20.000 ľudí. Bola medzi nimi herečka a aktivistka Vanessa Redgravová, jej kolegovia Juliet Stevensonová či Douglas John Booth. Prítomná bola aj členka vedenia strany zelených Caroline Lucasová i predstavitelia Labouristickej strany o liberálnych demokratov.

Dnešný pochod ulicami Londýna sa konal aj za účasti zástupcov vyše 50 organizácií a 200 predstaviteľov rozličných náboženstiev. Účastníci pochodu, ktorí sa do Londýna zišli z rôznych kútov Británie, niesli transparenty s nápismi "Nikto nemôže byť ilegálom", "Nedovoľte im topiť sa", "Voľte lásku", "Vítame utečencov" či "Buďte ľuďmi".

V predvečer pochodu zástupcovia charitatívnej organizácie Oxfam odovzdali premiérke Therese Mayovej petíciou so žiadosťou o podporu utečencov. Pripomína sa v nej záväzok britskej vlády, ktorá vlani sľúbila, že Británia prijme 20.000 utečencov zo Sýrie. Doteraz však podľa štatistiky ministerstva vnútra do Británie dorazilo len 1854 sýrskych utečencov. "Je to obrovská nespravodlivosť," uvádza sa vo vyhlásení organizácie Oxfam.

Utečenec Kais Aldahou (24), ktorý prišiel v roku 2009 zo Sýrie do Británie študovať na vysokej škole, pre BBC povedal, že "ide skôr o väčšiu podporu; netreba nutne prijímať viac utečencov, ale treba pomôcť táborom po celej Európe - situácia v nich je strašný".

OSN vo svojej tohtoročnej výročnej správe vydanej k Svetovému dňu utečencov uviedla, že počet utečencov na celom svete prvýkrát prekročil hranicu 60 miliónov, pričom viac ako polovica z nich pochádza zo Sýrie, Afganistanu a Somálska.