Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

V USA zatkli Sýrčana, ktorý šéfoval väzeniu, kde dochádzalo k mučeniu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Šajch mal v Sýrii v rokoch 2005-08 na starosti neslávne známe väzenie Adra.

Los Angeles 18. júla (TASR) - Bývalého sýrskeho vojenského predstaviteľa, ktorý v Sýrii viedol väzenie, kde podľa ľudskoprávnych aktivistov bežne dochádzalo k mučeniu a zneužívaniu, zatkli v Los Angeles. Podľa agentúry AP o tom svedčia súdne dokumenty.

Samir Usman Šajch (72) bol minulý týždeň na medzinárodnom letisku v Los Angeles zadržaný a vzatý do väzby na základe obvinenia z imigračného podvodu - za to, že vo svojich žiadostiach o americké víza a občianstvo poprel, že by niekedy niekoho v Sýrii stíhal.

Šajch mal v Sýrii v rokoch 2005-08 na starosti neslávne známe väzenie Adra. Skupiny pre ľudské práva a predstavitelia OSN v súvislosti s ňou obvinili sýrsku vládu z prípadov zneužívania a svojvoľného zadržiavania tisícok ľudí, v mnohých prípadoch bez informovania ich rodín o ich osude. Mnohí zostávajú nezvestní a predpokladá sa, že zomreli alebo boli popravení.

Svoju kariéru začal Šajch na policajných veliteľských postoch a následne prešiel do vnútornej rozviedky, ktorá sa zameriavala na boj proti politickému disentu. Šéfom väznice Adra a brigádnym generálom sa stal v roku 2005. Rok pôsobil aj ako guvernér provincie Dajr az-Zaur, ktorá sa nachádza severovýchodne od sýrskeho hlavného mesta Damask, kde došlo k násilným zásahom proti demonštrantom.

Podľa dostupných informácií si Šajch kúpil jednosmernú letenku s odletom z Los Angeles 10. júla do Bejrútu v Libanone, ktorý má spoločnú hranicu so Sýriou.

Podobne ako Šajch sú zo zneužívania zadržaných podozriví aj ďalší aktéri vojny v Sýrii, ktorá už trvá 14 rokov. Medzi nimi sú aj predstavitelia povstaleckých skupín a Sýrskych demokratických síl pod vedením Kurdov, ktoré strážia podozrivých a odsúdených členov Islamského štátu uväznených na severovýchode Sýrie.

Občianskej vojne v Sýrii, ktorá si vyžiadala takmer pol milióna obetí a presídlenie polovice predvojnovej populácie krajiny, predchádzali v marci 2011 nenásilné protesty proti vláde prezidenta Bašíra Asada.