Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

V poľskom Sejme otvorili výstavu o histórii spolupráce krajín V4

Na archívnej snímke zľava slovenský premiér Robert Fico, český premiér Bohuslav Sobotka, poľská premiérka Beata Szydlová a maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po schôdzke premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v poľskej Varšave 21. júla 2016. Foto: TASR Michal Svítok

Expozícia vznikla vďaka spolupráci archivárskych subjektov z Česka, Maďarska, Poľska, ako aj Slovenska.

Varšava 21. septembra (TASR) - Výstavu o histórii spolupráce krajín Vyšehradskej štvorky (V4) otvorili dnes v priestoroch poľského Sejmu vo Varšave. Expozícia, ktorá vznikla vďaka spolupráci archivárskych subjektov z Česka, Maďarska, Poľska, ako aj Slovenska, mapuje cestu, ktorou prešli spomínané štyri krajiny od stretnutia troch kráľov - českého Jána Luxemburského, poľského Kazimíra III. Veľkého a uhorského Karola I. - vo vtedy uhorskom a v súčasnosti maďarskom mestečku Vyšehrad v roku 1335 až po vytvorenie skupiny krajín V4 v roku 1991.

Informovali o tom poľské i maďarské médiá.

Výstava, ktorú pripravilo úradujúce poľské predsedníctvo skupiny V4, pripomína priateľstvo, vzájomný rešpekt a otvorenosť zainteresovaných krajín medzi sebou, ako aj voči svetu, predovšetkým Európskej únii a iným štátom stredovýchodnej Európy, uviedol v príhovore pri tejto príležitosti predseda Sejmu Marek Kuchciňski. Súčasne pripomenul historické aspekty zomknutia krajín regiónu a pripomenul ich zásadné historické obdobia.

Súčasná vyšehradská spolupráca sa podľa Kuchciňského opiera o dva princípy, ktoré majú korene v histórii, a to "nič o nás bez nás", respektíve "slobodní so slobodnými, rovní s rovnými".

Výstavu, ktorej exponáty sú vybavené popismi v piatich jazykoch, popri jazykoch krajín V4 ešte v angličtine, by postupne mali inštalovať aj v priestoroch parlamentov troch zvyšných krajín V4 vrátane Slovenska, ale taktiež vo Vyšehrade a iných stredoeurópskych významných hradoch.