Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Vedenie vládnucej Komunistickej strany Vietnamu si zvolí nové vedenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na zjazde v hlavnom meste Hanoj sa zišlo takmer 1600 delegátov z celej krajiny.

Hanoj 25. januára (TASR) - Vedenie vládnucej Komunistickej strany Vietnamu (KSV) sa v pondelok zišlo po prvý raz od roku 2016 na celoštátnom zjazde s cieľom vybrať nových lídrov a vytvoriť politiku pre minimálne nasledujúcu päťročnicu.

Na zjazde v hlavnom meste Hanoj sa zišlo takmer 1600 delegátov z celej krajiny. Ide celkovo o 13. zjazd od založenia KSV v roku 1930. Účastníci na úvod podujatia vzdali poctu zakladajúcemu revolucionárovi Ho Či Minovi návštevou jeho mauzólea.

Delegáti počas nasledujúcich deviatich dní, prevažne s vylúčením médií, zvolia nový tím lídrov, ktorý bude mať za úlohu posilniť už i tak prekvitajúcu ekonomiku krajiny, ako aj legitimitu vládnucej strany, informuje tlačová agentúra Reuters.

Vietnam, jedna z niekoľkých posledných komunistických krajín sveta, si kladie za cieľ dosiahnuť počas nasledujúcich piatich rokov sedempercentný rast HDP. Nové vedenie však bude čeliť výzvam týkajúcim sa vzťahov s Čínou a Spojenými štátmi, pre ktoré sa Vietnam stal dôležitým strategickým partnerom.

V tejto ázijskej krajine už niekoľko mesiacov prebieha vypätý zápas o najvyššie mocenské posty. Vietnam má oficiálne štyri "piliere" vedenia - post predsedu KSV, post prezidenta, post premiéra a post predsedu Národného zhromaždenia.

Predpokladá sa, že generálny tajomník KSV Nguyen Phú Trong (76), ktorý má za sebou už dve funkčné obdobia (od januára 2011), sa stane predsedom strany aj po tretí raz.

Zatiaľ čo mocenský zápas v roku 2016 a následný záťah na korupciu v radoch vietnamskej vlády prehĺbil rozdiely medzi jednotlivými frakciami KSV, ekonomická, domáca i zahraničná politika bude podľa analytikov pokračovať v rovnakých medziach aj po zjazde.

Hlavní kandidáti na nové pozície sú vo vnútorných politických kruhoch Hanoja všeobecne známi, ale ich mená oficiálne podliehajú prísnemu tajomstvu so zámerom predísť možnej kritickej rozprave týkajúcej sa riadenia krajiny.