Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Vedci: Vitamín D a rybí olej znižujú výskyt autoimunitných ochorení

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Vedci tiež skúmali možnú súvislosť medzi užívaním 1000 miligramov omega-3 mastnej kyseliny a výskytom autoimunitných ochorení. Tá však nebola podľa autorov štúdie štatisticky významná.

Washington 31. januára (TASR) - Denné užívanie vitamínu D a omega-3 mastných kyselín z rybieho oleja znižuje výskyt autoimunitných ochorení u ľudí starších ako 50 rokov. Vyplýva to z novej štúdie vedcov z Harvardovej univerzity uverejnenej vo vedeckom časopise British Medical Journal.

Riziko vzniku ochorení, akými sú napríklad reumatoidná artritída, psoriáza či ochorenia štítnej žľazy, bolo nižšie u ľudí, ktorí užívali vitamín D už počas dvoch rokov, uviedla vedúca výskumu Karen Costenbaderová, profesorka na Harvardovej lekárskej fakulte a riaditeľka programu skúmajúceho lupus v nemocnici v Bostone.

Na dvojito zaslepenej štúdii sa zúčastnilo takmer 26.000 zdravých ľudí starších ako 50 rokov. U tých, ktorí užívali 2000 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D3 denne dlhšie ako päť rokov, bol výskyt autoimunitných ochorení až o 22 percent nižší než u tých, ktorí užívali placebo.

Množstvo vitamínu D3, ktoré užívali účastníci štúdie, dva- až trikrát prevyšovalo odporúčanú dennú dávku. Autorka štúdie preto upozorňuje pred neodborne naordinovaným užívaním takéhoto množstva doplnku. Takéto dávky môžu totiž poškodiť obličky a vyvolať bolesť kostí. Experti sa dokonca zhodujú, že mladí zdraví ľudia nepotrebujú užívať vitamín D vôbec a už vôbec nie väčšie množstvo, než je odporúčaná denná dávka, uvádza webová stránka britskej verejnoprávnej stanice BBC.

Vedci tiež skúmali možnú súvislosť medzi užívaním 1000 miligramov omega-3 mastnej kyseliny a výskytom autoimunitných ochorení. Tá však nebola podľa autorov štúdie štatisticky významná.

Costenbaderová skúšala pôvodne účinok týchto doplnkov stravy na prevenciu vzniku rakoviny, srdcových ochorení či mŕtvice. Výsledky však neukázali žiadne výhody v ich užívaní.

Autoimunitné ochorenie nastáva, keď imunitný systém vníma telu vlastné bunky ako cudzie a začne ich omylom ničiť. Človek môže dostať toto ochorenie kedykoľvek, častejšie ho však majú starší ľudia, prevažne ženy, vysvetľuje doktorka Costenbaderová.

Dodáva, že po piatich rokoch výskumu sa nepodarilo rozlíšiť, na ktoré z viac ako 80 autoimunitných ochorení by mohli doplnky najviac zaberať. Jej výskum však pokračuje. Costenbaderová predpokladá, že v budúcnosti zverejní viac údajov.