Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Vláda Donalda Trumpa chce do inaugurácie popraviť ďaľších päť ľudí

Biely dom, Washington DC. Foto: TASR/AP

Federálne úrady Spojených štátov ľudí popravovali v prechodnom období naposledy v roku 1896, počas končiacej vlády vtedajšieho prezidenta Grovera Clevelanda.

Washington 7. decembra (TASR) - Vláda odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa chce do dňa inaugurácie novozvoleného prezidenta Joea Bidena popraviť ďalších päť odsúdencov. V pondelok o tom informovala agentúra AP.

Prvá poprava na federálnej úrovni za ostatných 17 rokov sa uskutočnila v júli tohto roku. Odvtedy federálne úrady usmrtili letálnou injekciou osem ľudí. V prípade, že sa uskutoční všetkých päť plánovaných popráv, vykoná Trumpov Biely dom viac trestov smrti než hociktorá iná americká vláda za ostatných 130 rokov.

V prechodnom období, teda období medzi zvolením nového prezidenta a jeho inauguráciou, sa odchádzajúci prezident tradične vyhýba rozhodnutiam v oblastiach, v ktorých ma budúci prezident diametrálne odlišný názor, pripomína pre AP riaditeľ americkej neziskovej organizácie Informačné centrum pre trest smrti (DPIC) Robert Durham. Biden sa ako šéf Bieleho domu pokúsi trest smrti zrušiť, uviedol pre AP jeho hovorca.

Americký minister spravodlivosti William Barr Trumpovo bezprecedentné rozhodnutie vykonávať popravy aj počas prechodného obdobia obhajoval. "Myslím si, že spôsob, ako zastaviť popravy, je zrušiť trest smrti," uviedol Barr počas rozhovoru s AP. "Ale ak požiadate porotu, aby rozhodla o udelení (trestu smrti), a ona tak rozhodne, tak by sa mal vykonať," dodal Barr.

Federálne úrady Spojených štátov ľudí popravovali v prechodnom období naposledy v roku 1896, počas končiacej vlády vtedajšieho prezidenta Grovera Clevelanda, približuje AP.

Aktivisti proti trestu smrti naliehajú na Bidena, aby sa plánované popravy pokúsil zastaviť. Biden však na súčasnú vládu nemá žiaden vplyv, pripomína AP. Trump totiž stále oficiálne nepriznal svoju porážku a opakuje obvinenia, že jeho demokratický súper vo voľbách z 3. novembra zvíťazil vďaka podvodom, čo však nedoložil nijakými dôkazmi.

Joe Biden trest smrti v minulosti podporoval. V roku 1994 bol zároveň ústrednou postavou v presadzovaní zákona o kontrole násilných trestných činov, súčasťou ktorého bol zoznam 60 nových federálnych zločinov, za ktoré môže byť osoba odsúdená na smrť. Novozvolený prezident odvtedy však časti spomínaného zákona oľutoval.

Popravy na federálnej úrovni sa vykonávajú vo väznici v meste Terre Haute v štáte Indiana. Látku, ktorou sa trest smrti vykonáva, je však ťažké zohnať. Podľa nedávno upravených smerníc ministerstva spravodlivosti je v súčasnosti možné popravu vykonať aj popravnou čatou alebo smrtiacim plynom.

Mnohé štáty sa na rozdiel od federálnej vlády tento rok rozhodli výkony trestu smrti pozastaviť z dôvodu pandémie koronavírusu, ktorý predstavuje riziko pre právnikov, rodinu odsúdeného, svedkov i kata.

Trest smrti na štátnej a federálnej úrovni bol postavený mimo zákona rozhodnutím najvyššieho súdu v roku 1972, ale opätovne ho zaviedli v roku 1988.

Rozhodnutie o obnovení popráv na federálnej úrovni bolo kritizované ako nebezpečný a politický krok. Kritici tvrdia, že vláda zbytočne urguje tému, ktorá momentálne nie je vysoko na zozname amerických záujmov.