Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Vláda v Nepále po odchode koaličného partnera stratila väčšinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Očakáva sa, že Dahal bude do 30 dní vystavený hlasovaniu o vyslovení dôvery v parlamente.

Káthmandu 4. júla (TASR) - Vláda nepálskeho premiéra Pušpu Kamala Dahala prišla v stredu o väčšinu po tom, ako jeho kľúčový koaličný partner stiahol svoju podporu, čo vyvolalo novú politickú neistotu v parlamente tejto himalájskej krajiny. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Očakáva sa, že Dahal bude do 30 dní vystavený hlasovaniu o vyslovení dôvery v parlamente. Dahal, 69-ročný bývalý maoistický partizán, zastáva pozíciu premiéra od decembra 2022 vďaka krehkým spojenectvám. Je predsedom Komunistickej strany Nepálu - Maoistické centrum (CPN-MC).

Dahal pred štyrmi mesiacmi ukončil spoluprácu so svojimi starými spojencami a obnovil partnerstvo s Komunistickou stranou Nepálu - Zjednotení marxisti-leninisti (CPN-UML), ktoré však nevydržalo.

"Všetci ministri odstúpili, stiahli sme svoju podporu a informovali sme o tom premiéra," vyhlásil zástupca CPN-UML. Rozdiely v najvyššom vedení vydláždili cestu predsedovi CPN-UML Khadgovi Prasádovi Šarmovi Olímu k tomu, aby uzavrel dohodu s opozičným Nepálskym kongresom (NC).

Hlavný tajomník NC oznámil podrobnosti vo vyhlásení po stretnutí vedúcich predstaviteľov strán. "Na stretnutí sa dospelo k dohode, že novú vládu národného porozumenia bude najprv viesť predseda CPN-UML Šarmá Olí, a potom bude na jej čele predseda NC Šér Bahádur Deuba," uvádza sa vo vyhlásení.

Maoisti zohrávajú kľúčovú úlohu v nepálskej politike už viac ako 20 rokov, predtým viedli desaťročie trvajúce povstanie proti vládnym silám, ktoré si vyžiadalo viac ako 16.000 mŕtvych. Občianska vojna sa skončila mierovou dohodou z roku 2006.

Tri hlavné strany - CPN-MC, CPN-UML a NC - odvtedy zmonopolizovali nepálsku politiku a vytvárali medzi sebou rôzne krehké koalície.

Nepál s 30 miliónmi obyvateľov sa nachádza medzi vplyvnými susedmi Indiou a Čínou, pričom Naí Dillí aj Peking sa tu snažia získať vplyv. Ďalšie riadne parlamentné voľby v Nepále sú naplánované na rok 2027.