Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Vojaka Bundeswehru postavili mimo služby pre krajne pravicové názory

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Stalo sa tak len dva dni po tom, ako vedenie Bundeswehru vyzvalo na prehľadanie kasární v celej krajine so zameraním na predmety glorifikujúce nacistickú éru.

Berlín 13. mája (TASR) - Nemecká armáda postavila za krajne pravicové vyjadrenia dočasne mimo služby jedného zo svojich vojakov. Informovalo o tom včera nemecké ministerstvo obrany. Stalo sa tak len dva dni po tom, ako vedenie Bundeswehru vyzvalo na prehľadanie kasární v celej krajine so zameraním na predmety glorifikujúce nacistickú éru, priblížila agentúra Reuters.

K incidentu zároveň došlo počas rozruchu, ktorý v uplynulých dňoch vyvolal prípad vojakov pripravujúcich údajne teroristické útoky, ktoré mali byť motivované pravicovým extrémizmom.

Týždenník Der Spiegel uviedol, že vojaka z útvaru v meste Augustdorf postavili mimo službu po tom, ako tvrdil, že vo vnútri armády existuje krajine pravicová skupina. Jeden z jeho kolegov týždenníku povedal, že predmetné tvrdenia sa týkali "skupiny vojakov, ktorá sa chystala páchať násilie a zhromažďovala zbrane a muníciu" v meste Illkirch.

Hovorca nemeckého ministerstva obrany Jens Flosdorff uviedol, že vojakovi bolo zakázané nosiť uniformu. Flosdorff zároveň potvrdil, že postavenie vojaka mimo službu skutočne súviselo s jeho poznámkami o skupine vojakov v Illkirchu, nijaké ďalšie podrobnosti však neposkytol.

V uplynulých dňoch zatkla nemecká polícia v súvislosti s podozrením z prípravy ultrapravicovo motivovaných teroristických útokov dvoch vojakov - Franca A. a Maximiliana T. Tí údajne chceli vyvolať podozrenie, že za chystanými útokmi boli migranti, pričom nadporučík Franco A. sa dokonca vydával za sýrskeho utečenca.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová v reakcii na tento prípad oznámila plán na hĺbkovú reformu ozbrojených síl. Podľa von der Leyenovej prebieha už v armáde rozsiahly reformný proces, ktorý sa týka úloh vedenia, disciplinárnych opatrení, politického školenia vojakov, ako aj spôsobu, akým ozbrojené sily pristupujú k historickým vojenským tradíciám.