Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. október 2024Meniny má Šimon a Simona
< sekcia Zahraničie

Voľby v Mali sa konajú aj napriek obavám z koronavírusu a násilia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Okrem násilností vzbudzuje obavy aj zraniteľnosť krajiny, pokiaľ ide o súčasnú koronavírusovú pandémiu, hoci dosiaľ bolo zaznamenaných len 18 potvrdených prípadov nákazy a jediné úmrtie.

Bamako 29. marca (TASR) - Občania západoafrického štátu Mali začali v nedeľu hlasovať v dlho odkladaných parlamentných voľbách, ktoré sprevádzajú obavy o zdravie i bezpečnosť. Len niekoľko hodín pred začiatkom volieb prišla správa o prvom úmrtí spôsobenom novým koronavírusom na území Mali, zatiaľ čo popredný predstaviteľ opozície sa stal obeťou únosu a predpokladá sa, že je v rukách džihádistov, opísala tlačová agentúra AFP.

Prebiehajúce hlasovanie má rozhodnúť o novom zložení 147-členného parlamentu prvýkrát od roku 2013, keď získala výraznú väčšinu strana prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Pôvodne sa mali parlamentné voľby konať už po opätovnom zvolení Keitu za prezidenta koncom roka 2018, opakovane však boli odkladané predovšetkým pre bezpečnostné obavy.

Po nedeľňajšom prvom kole volieb má nasledovať ešte druhé kolo, naplánované na 19. apríla.

Veľké časti Mali, ktoré má približne 19 miliónov obyvateľov, sa nachádzajú mimo kontroly štátnych orgánov. Približne 200.000 ľudí vysídlených v dôsledku takmer každodenného násilia nemá možnosť hlasovať, keďže pre nich "nebol vytvorený žiadny mechanizmus", uviedol nemenovaný vládny predstaviteľ.

Minulú stredu sa stal obeťou únosu 70-ročný Soumaila Cissé, vodca najväčšej opozičnej strany Únia pre republiku a demokraciu (URD). Podľa bezpečnostných zdrojov je "pravdepodobne" v rukách džihádistickej skupiny. Okrem Cissého, ktorý v troch prezidentských voľbách skončil na druhom mieste, uniesli aj šesť členov jeho tímu a o život pritom prišiel jeho ochrankár.

Okrem násilností vzbudzuje obavy aj zraniteľnosť krajiny, pokiaľ ide o súčasnú koronavírusovú pandémiu, hoci dosiaľ bolo zaznamenaných len 18 potvrdených prípadov nákazy a jediné úmrtie. Viaceré opozičné strany v sobotu vyzvali na odloženie hlasovania z dôvodu pandémie.

Severnej časti Mali sa v roku 2012 zmocnili tuaregskí povstalci a následne militantní džihádisti. Oblasť sa tak stala základňou pre útoky islamistov v rozsiahlych oblastiach Sahelu a Sahary. Konflikt sa odvtedy rozšíril i do susedných štátov Burkiny Faso a Nigeru a vyžiadal si tisíce obetí na životoch.