Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Von der Leyenová má dva týždne na zaistenie hlasov v europarlamente

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vystupuje na mediálnej konferencii počas samitu EÚ v Bruseli v piatok 28. júna 2024. Foto: TASR/AP

Šéfka eurokomisia v júli 2019 získala 383 hlasov, čo bolo iba o deväť viac ako potrebných 374.

Brusel 3. júla (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa v utorok za zatvorenými dverami stretla s predstaviteľmi politických skupín Európskeho parlamentu (EP). Jej cieľom bolo získať dostatočnú podporu v hlasovaní EP pre svoju nomináciu na druhý mandát na čele exekutívy EÚ, informuje spravodajca TASR.

Týždenník Politico spresnil, že pred hlasovaním v europarlamente, ktoré je naplánované počas júlovej plenárnej schôdze (16. - 19. júla), má von der Leyenová dva týždne na to, aby vyvinula dostatok diplomatického úsilia a získala potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov.

V novom europarlamente bude sedieť 720 zákonodarcov, takže šéfka eurokomisie potrebuje najmenej 361 hlasov. Po júnových eurovoľbách je jasné, že tri hlavné proeurópske frakcie - Európska ľudová strana (EPP), socialisti a demokrati (S&D) a liberáli z Obnovme Európu (RE) - majú spolu vyše 395 mandátov. Na túto "ľahkú matematiku" sa však von der Leyenová nemôže spoliehať - aj preto, že v každej z troch hlavných frakcií je približne desatina poslancov, ktorá má voči nej výhrady.

Šéfka eurokomisia v júli 2019 získala 383 hlasov, čo bolo iba o deväť viac ako potrebných 374.

Politico spresňuje, že von der Leyenová v utorok počas hodinového stretnutia s vedúcimi proeurópskych politických skupín predstavila široké politické priority eurokomisie na ďalšie päťročné obdobie.

Predsedníčka skupiny socialistov Iratxe Garcíová novinárom prezradila, že za svoju frakciu trvala na politike sociálnej a rodovej rovnosti a na "jasnom záväzku" EK pre pokračovanie Európskej zelenej dohody.

Proti zelenej dohode sa vymedzuje euroskeptická frakcia Európski konzervatívci a reformisti (ECR), zatiaľ tretia najvplyvnejšia v europarlamente. Frakcii však hrozí rozpad v dôsledku česko-maďarsko-rakúskej iniciatívy (strany ANO, Fidesz a FPÖ), ktorá chce vytvoriť novú skupinu s názvom Vlastenci pre Európu a ktorá - ak vznikne - môže odobrať časť kresiel ECR.

Novočrtajúca sa frakcia sa tiež vymedzuje proti zelenej agende. V tom vidí svoju šancu skupina Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA). Spolupredseda Zelených Bas Eickhout novinárom pripomenul, že ak chce mať von der Leyenová dostatok hlasov, tak musí počítať s ich skupinou. Zelení majú v novom zložení EP 54 hlasov.

Podľa neho bude pre von der Leyenovú nebezpečné hľadať podporu v ECR. "Môže získať napríklad 25 hlasov od talianskej delegácie, ale zároveň môže stratiť 20 hlasov od delegácie S&D," vysvetlil Eikchout.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)