Prinášame výberovú chronológiu udalostí zo zahraničia v roku 2021.
Autor TASR
Bratislava 2. januára (TASR) – Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) ponúka výberovú chronológiu najdôležitejších udalostí, ktoré sa udiali v zahraničí v roku 2021.
1. januára - Portugalsko sa ujalo rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie.
4. januára - Súd v Londýne zamietol žiadosť USA o vydanie zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Ako dôvod uviedol obavu z možného zhoršenia Austrálčanovho duševného zdravia.
6. januára - Spoločné zasadnutie obidvoch komôr Kongresu USA bolo prerušené po prieniku priaznivcov končiaceho prezidenta Donalda Trumpa do rokovacej sály. Útok na sídlo amerického Kongresu si vyžiadal päť obetí.
11. januára - Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov predložili oficiálne ústavnú žalobu (impeachment) voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi.
16. januára - Kresťanskodemokratická únia (CDU) si na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.
18. januára - Ruský súd vzal do väzby opozičného politika Alexeja Navaľného. Stalo sa tak krátko po jeho návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy novičkom.
20. januára – Konala sa inaugurácia prezidenta a viceprezidenta Spojených štátov. Joe Biden sa stal v poradí 46. prezidentom USA a Kamala Harrisová sa stala prvou ženou v dejinách Spojených štátov na poste viceprezidenta.
26. januára - Taliansky premiér Giuseppe Conte odstúpil z funkcie.
27. januára - Rusko ratifikovalo predĺženie zmluvy o kontrole jadrových hlavíc (START 3).
1. februára - V Mjanmarsku došlo k štátnemu prevratu. Moc prevzala armáda na čele s generálom Min Aun Hlainom.
2. februára - Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného poslal súd na 3,5 roka do väzenia za údajné porušenie podmienečného trestu.
3. februára - Spojené štáty predĺžili o päť rokov platnosť novej dohody START s Ruskom, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní.
12. februára - Novým talianskym premiérom sa stal Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky.
13. februára - Senát USA rozhodol v rámci procesu impeachmentu, že bývalý prezident Donald Trump nie je vinný z podnecovania k vzbure. Hlasovanie sa skončilo v pomere hlasov 57 ku 43.
25. – 26. februára - Dvojdňové rokovanie šéfov vlád a štátov EÚ, ktoré sa uskutočnilo formou videokonferencie, sa zameralo na spoločný postup a koordináciu krokov v boji proti ochoreniu COVID-19.
1. marca - Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy bol odsúdený na rok väzenia za korupciu. Celkovo mu súd v Paríži vymeral tri roky odňatia slobody, z toho dva podmienečne.
8. marca - Pápež František ukončil historicky prvú pápežskú návštevu Iraku.
25. – 26. marca - Hlavnými témami rokovania šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ boli očkovacie kampane, ale aj vzťahy s Ruskom a Tureckom.
29. marca - Porota v americkom meste Minneapolis si vypočula úvodné reči obžaloby a obhajoby v procese s bývalým policajtom Derekom Chauvinom, obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda. Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája 2020 pri zatýkaní v meste Minneapolis v štáte Minnesota pre podozrenie z platby falošnou 20-dolárovou bankovkou.
4. apríla - Po mesiacoch protivládnych protestov sa konali v Bulharsku parlamentné voľby.
16. apríla - Raúl Castro oznámil odchod z postu lídra Komunistickej strany Kuby, čím sa skončila 62-ročná dominancia rodiny Castrovcov, trvajúca od Kubánskej revolúcie.
17. apríla - Česká republika vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe pre podozrenie, že ruská tajná služba bola zapletená do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.
22. – 23. apríla - Prezident USA Joe Biden zorganizoval virtuálny medzinárodný summit o boji proti zmene klímy.
7. – 8. mája - Sociálny summit EÚ sa konal v druhom najväčšom meste Portugalska – Porte.
23. mája - Bieloruské úrady zadržali novinára a disidenta Ramana Prataseviča po tom, čo prinútili núdzovo pristáť lietadlo, ktorým letel civilnou linkou z Atén do litovského Vilniusu.
25. mája - Lídri EÚ rokovali v Bruseli na summite, ktorý sa venoval koronavírusovej pandémii, boju proti klimatickej zmene a napätým vzťahom s Ruskom.
26. mája - Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil v bieloruskom parlamente, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad pašovaním drog a nelegálnou migráciou.
2. júna - Poslanci izraelského parlamentu zvolili nového prezidenta. Stal sa ním bývalý opozičný líder Jicchak Herzog.
3. júna - Vláda českého premiéra Andreja Babiša prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery v Poslaneckej snemovni. Za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 89 poslancov, proti ich bolo 82. Na vyslovenie nedôvery bolo potrebných minimálne 101 hlasov.
14. júna - V Bruseli sa konal summit NATO.
15. júna - Za účasti prezidenta Spojených štátov Joea Bidena sa uskutočnil v Bruseli summit EÚ – USA.
16. júna - V Ženeve rokoval americký a ruský prezident Joe Biden a Vladimir Putin.
18. júna - Prezidentské voľby v Iráne vyhral konzervatívny kandidát Ebráhím Raísí.
20. júna - V predčasných parlamentných voľbách v Arménsku zvíťazila strana Občianska dohoda premiéra Nikolu Pašinjana. Na druhom mieste skončila Aliancia Arménsko, vedená exprezidentom Robertom Kočarjanom.
21. júna - Poslanci švédskeho parlamentu vyslovili nedôveru menšinovej vláde švédskeho premiéra Stefana Löfvena. Stalo sa tak prvýkrát v dejinách Švédska.
25. júna - Dvadsaťdva a pol roka väzenia vymeral americký súd bývalému policajtovi Derekovi Chauvinovi, ktorého porota uznala za vinného z vraždy Afroameričana Georgea Floyda.
30. júna - V Katoviciach sa zišli na vrcholnej schôdzke premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorí rokovali najmä o koordinácii krokov súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19, o problematike klímy, ako aj o migračnej a azylovej politike.
1. júla - Predsedníctvo Rady Európskej únie (EÚ) prevzalo od Portugalska na pol roka Slovinsko.
2. júla - USA odovzdali afganským silám po takmer 20 rokoch Bagrám, svoju hlavnú vojenskú základňu v Afganistane.
7. júla - Nový izraelský prezident Jicchak Herzog zložil prísahu na mimoriadnom zasadnutí parlamentu (Knesetu) a stal sa v poradí 11. prezidentom krajiny.
11. júla - V Moldavsku sa konali predčasné parlamentné voľby. Zvíťazila v nich stredopravá strana Akcia a solidarita (PAS) proeurópskej prezidentky Maie Sanduovej.
Predčasné parlamentné voľby v Bulharsku tesne vyhrala populistická strana Je taký národ (ITN) pred koalíciou Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova.
27. júla - Vo Vatikáne sa začal súdny proces s kardinálom Giovannim Becciuom a spol. obvinenými zo zneužívania úradov, vydierania a podvodov. Proces sa označuje ako najväčší v dejinách Vatikánu.
3. augusta - Konzervatívec Ebráhím Raísí oficiálne prevzal funkciu iránskeho prezidenta po tom, čo dostal súhlas od najvyššieho duchovného vodcu krajiny, ajatolláha Alího Chameneího.
6. augusta - Vedúci predstavitelia Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu vyjadrili v letovisku Avaza na brehu Kaspického mora znepokojenie nad nestabilitou šíriacou sa z Afganistanu.
24. augusta - Uskutočnil sa mimoriadny virtuálny summit vedúcich predstaviteľov krajín G7 o situácii v Afganistane.
30. augusta - Z Kábulu odleteli posledné lietadlá americkej armády. Podľa prezidenta Joea Bidena Spojené štáty ukončili 20 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane – najdlhšiu vojnu v histórii USA.
2. septembra - Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil výnimočný stav v regiónoch, ktoré sa nachádzajú na hraniciach s Bieloruskom, pre situáciu spojenú s prílevom nelegálnych migrantov.
17. – 19. septembra - V Rusku sa konali voľby do Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Jednotné Rusko.
21. septembra - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospel k záveru, že Rusko je zodpovedné za otravu kritika Kremľa Alexandra Litvinenka v roku 2006.
24. septembra - Lídri Spojených štátov, Japonska, Indie a Austrálie sa stretli v Bielom dome, aby diskutovali o možnosti pokroku v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 a tiež o spolupráci v oblasti infraštruktúry a technológií.
26. septembra - Voľby do Spolkového snemu (Bundestagu), v ktorých už nekandidovala spolková kancelárka Angela Merkelová (CDU), vyhrala Sociálnodemokratická strana (SPD) pred konzervatívcami z Kresťanskodemokratickej (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU).
5. októbra - Rumunský parlament vyslovil nedôveru vláde na čele s liberálnym premiérom Florinom Citom, ktorý viedol kabinet od decembra 2020.
8. – 9. októbra - Uskutočnili sa voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky. Víťazom sa stala pravicová koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) pred hnutím ANO premiéra Andreja Babiša.
9. októbra - Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz (Rakúska ľudová strana, ÖVP) vyhlásil, že odstupuje z funkcie. Konzervatívny politik to oznámil po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie.
11. októbra - Nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg zložil prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena.
12. októbra - V Budapešti sa konal summit predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím.
V Ríme sa uskutočnil mimoriadny summit členských krajín skupiny G20 o situácii v Afganistane.
21. – 22. októbra – V centre pozornosti dvojdňového summitu EÚ v Bruseli bol najmä rast cien energií, očkovanie proti koronavírusu, spory spojené s nerešpektovaním zásad právneho štátu, ale aj otázky späté s migráciou.
30. – 31. októbra - Stretnutie skupiny G20 v Ríme. Hlavnými témami boli boj proti klimatickej zmene a obnova globálnej ekonomiky po pandémii COVID-19.
31. októbra - V Glasgowe sa začal v poradí 26. klimatický summit OSN (COP26).
8. novembra - Predsedovia koalícií Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a PirSTAN podpísali koaličnú dohodu. V Poslaneckej snemovni bude mať nový kabinet podporu 108 poslancov.
10. novembra - Švédsky sociálno-demokratický premiér Stefan Löfven podal demisiu.
11. novembra - Menšinový vládny kabinet českého premiéra Andreja Babiša, tvorený hnutím ANO a ČSSD, schválil svoju demisiu.
13. novembra - Prijatím paktu, cieľom ktorého je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte, sa skončil Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe.
14. novembra - V Bulharsku sa konali prezidentské aj parlamentné voľby. Išlo už o tretie parlamentné voľby, keďže ani jedna politická strana nebola schopná vytvoriť vládu.
16. novembra - Uskutočnil sa virtuálny summit medzi americkým prezidentom Joe Bidenom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
21. novembra - V druhom kole prezidentských volieb v Bulharsku presvedčivo zvíťazil úradujúci prezident Rumen Radev.
23. novembra - O migračnej situácii na hraniciach Poľska s Bieloruskom diskutovali premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na svojej mimoriadnej schôdzke v Budapešti.
24. novembra - Švédsky parlament schválil vládu novej premiérky Magdaleny Anderssonovej, ktorá sa tak stala historicky prvou ženou na poste šéfa kabinetu v tejto škandinávskej krajine.
25. novembra - Rumunský parlament vyjadril podporu novej koaličnej vláde, ktorú povedie líder Národnej liberálnej strany (PNL) Nicolae Ciuca.
26. novembra - Rusko bude čeliť následkom, ak použije svoju armádu voči Ukrajine. Vyhlásil to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý zároveň vyjadril obavy z rastúceho počtu ruskej vojenskej techniky pri hraniciach s Ukrajinou.
28. novembra - Český prezident Miloš Zeman vymenoval na zámku v Lánoch predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra.
29. novembra - V Budapešti sa stretli prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
Poslanci švédskeho parlamentu (Riksdagu) vyslovili opäť dôveru predsedníčke sociálnych demokratov Magdalene Anderssonovej, ktorá rezignovala z postu premiérky len niekoľko hodín po tom, ako jej parlament po prvý raz vyslovil dôveru.
1. decembra - Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Kremeľ bude žiadať od Západu záruky, že NATO nebude rozmiestňovať svoje vojenské sily a techniku v blízkosti ruských hraníc a že sa nebude ďalej rozširovať smerom na východ.
2. decembra - Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz oznámil, že odchádza z politiky. Ako dôvod uviedol narodenie potomka.
Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg oznámil, že odstupuje z funkcie.
6. decembra - Nový rakúsky kancelár Karl Nehammer zložil slávnostný sľub a stal sa tak v poradí tretím predsedom rakúskej vlády za dva mesiace.
7. decembra - Uskutočnilo sa rokovanie ruského a amerického prezidenta Vladimira Putina a Joea Bidena, ktoré prebehlo formou videohovoru.
8. decembra - Novým nemeckým spolkovým kancelárom sa stal sociálny demokrat Olaf Scholz (SPD), ktorý tak ukončil 16-ročnú éru kresťansko-demokratickej kancelárky Angelovej Merkelovej (CDU).
9. – 10. decembra - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zorganizovala virtuálny Summit za demokraciu (S4D).
10. decembra - Britský Vrchný súd v Londýne zrušil rozhodnutie nižšieho súdu blokujúce vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde mu hrozí doživotné väzenie.
12. decembra - Pápež František sa po prvý raz verejne vyjadril k napätým vzťahom medzi Západom a Ruskom v súvislosti s hromadením vojsk na ukrajinskej hranici a vyzval na seriózny medzinárodný dialóg s cieľom zmierniť napätie a zabrániť rozpútaniu ozbrojeného konfliktu.
13. decembra - Migrácia, právny štát, západný Balkán, energetika a v rámci nej zvlášť atómová energia boli hlavnými témami summitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorý pozvali do Budapešti aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
15. decembra - V Bruseli sa konal summit EÚ a krajín Východného partnerstva.
Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli odovzdal tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia do rúk Darje Navaľnej, dcéry väzneného ruského opozičného politika a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného.
16. decembra - V Bruseli sa uskutočnil summit EÚ o boji proti pandémii ochorenia COVID-19, vonkajších vzťahoch a energetike.
17. decembra - Český prezident Miloš Zeman vymenoval novú vládu na čele s občianskym demokratom Petrom Fialom (ODS).
JANUÁR
1. januára - Portugalsko sa ujalo rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie.
4. januára - Súd v Londýne zamietol žiadosť USA o vydanie zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Ako dôvod uviedol obavu z možného zhoršenia Austrálčanovho duševného zdravia.
6. januára - Spoločné zasadnutie obidvoch komôr Kongresu USA bolo prerušené po prieniku priaznivcov končiaceho prezidenta Donalda Trumpa do rokovacej sály. Útok na sídlo amerického Kongresu si vyžiadal päť obetí.
11. januára - Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov predložili oficiálne ústavnú žalobu (impeachment) voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi.
16. januára - Kresťanskodemokratická únia (CDU) si na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.
18. januára - Ruský súd vzal do väzby opozičného politika Alexeja Navaľného. Stalo sa tak krátko po jeho návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy novičkom.
20. januára – Konala sa inaugurácia prezidenta a viceprezidenta Spojených štátov. Joe Biden sa stal v poradí 46. prezidentom USA a Kamala Harrisová sa stala prvou ženou v dejinách Spojených štátov na poste viceprezidenta.
26. januára - Taliansky premiér Giuseppe Conte odstúpil z funkcie.
27. januára - Rusko ratifikovalo predĺženie zmluvy o kontrole jadrových hlavíc (START 3).
FEBRUÁR
1. februára - V Mjanmarsku došlo k štátnemu prevratu. Moc prevzala armáda na čele s generálom Min Aun Hlainom.
2. februára - Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného poslal súd na 3,5 roka do väzenia za údajné porušenie podmienečného trestu.
3. februára - Spojené štáty predĺžili o päť rokov platnosť novej dohody START s Ruskom, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní.
12. februára - Novým talianskym premiérom sa stal Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky.
13. februára - Senát USA rozhodol v rámci procesu impeachmentu, že bývalý prezident Donald Trump nie je vinný z podnecovania k vzbure. Hlasovanie sa skončilo v pomere hlasov 57 ku 43.
25. – 26. februára - Dvojdňové rokovanie šéfov vlád a štátov EÚ, ktoré sa uskutočnilo formou videokonferencie, sa zameralo na spoločný postup a koordináciu krokov v boji proti ochoreniu COVID-19.
MAREC
1. marca - Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy bol odsúdený na rok väzenia za korupciu. Celkovo mu súd v Paríži vymeral tri roky odňatia slobody, z toho dva podmienečne.
8. marca - Pápež František ukončil historicky prvú pápežskú návštevu Iraku.
25. – 26. marca - Hlavnými témami rokovania šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ boli očkovacie kampane, ale aj vzťahy s Ruskom a Tureckom.
29. marca - Porota v americkom meste Minneapolis si vypočula úvodné reči obžaloby a obhajoby v procese s bývalým policajtom Derekom Chauvinom, obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda. Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája 2020 pri zatýkaní v meste Minneapolis v štáte Minnesota pre podozrenie z platby falošnou 20-dolárovou bankovkou.
APRÍL
4. apríla - Po mesiacoch protivládnych protestov sa konali v Bulharsku parlamentné voľby.
16. apríla - Raúl Castro oznámil odchod z postu lídra Komunistickej strany Kuby, čím sa skončila 62-ročná dominancia rodiny Castrovcov, trvajúca od Kubánskej revolúcie.
17. apríla - Česká republika vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe pre podozrenie, že ruská tajná služba bola zapletená do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.
22. – 23. apríla - Prezident USA Joe Biden zorganizoval virtuálny medzinárodný summit o boji proti zmene klímy.
MÁJ
7. – 8. mája - Sociálny summit EÚ sa konal v druhom najväčšom meste Portugalska – Porte.
23. mája - Bieloruské úrady zadržali novinára a disidenta Ramana Prataseviča po tom, čo prinútili núdzovo pristáť lietadlo, ktorým letel civilnou linkou z Atén do litovského Vilniusu.
25. mája - Lídri EÚ rokovali v Bruseli na summite, ktorý sa venoval koronavírusovej pandémii, boju proti klimatickej zmene a napätým vzťahom s Ruskom.
26. mája - Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil v bieloruskom parlamente, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad pašovaním drog a nelegálnou migráciou.
JÚN
2. júna - Poslanci izraelského parlamentu zvolili nového prezidenta. Stal sa ním bývalý opozičný líder Jicchak Herzog.
3. júna - Vláda českého premiéra Andreja Babiša prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery v Poslaneckej snemovni. Za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 89 poslancov, proti ich bolo 82. Na vyslovenie nedôvery bolo potrebných minimálne 101 hlasov.
14. júna - V Bruseli sa konal summit NATO.
15. júna - Za účasti prezidenta Spojených štátov Joea Bidena sa uskutočnil v Bruseli summit EÚ – USA.
16. júna - V Ženeve rokoval americký a ruský prezident Joe Biden a Vladimir Putin.
18. júna - Prezidentské voľby v Iráne vyhral konzervatívny kandidát Ebráhím Raísí.
20. júna - V predčasných parlamentných voľbách v Arménsku zvíťazila strana Občianska dohoda premiéra Nikolu Pašinjana. Na druhom mieste skončila Aliancia Arménsko, vedená exprezidentom Robertom Kočarjanom.
21. júna - Poslanci švédskeho parlamentu vyslovili nedôveru menšinovej vláde švédskeho premiéra Stefana Löfvena. Stalo sa tak prvýkrát v dejinách Švédska.
25. júna - Dvadsaťdva a pol roka väzenia vymeral americký súd bývalému policajtovi Derekovi Chauvinovi, ktorého porota uznala za vinného z vraždy Afroameričana Georgea Floyda.
30. júna - V Katoviciach sa zišli na vrcholnej schôdzke premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorí rokovali najmä o koordinácii krokov súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19, o problematike klímy, ako aj o migračnej a azylovej politike.
JÚL
1. júla - Predsedníctvo Rady Európskej únie (EÚ) prevzalo od Portugalska na pol roka Slovinsko.
2. júla - USA odovzdali afganským silám po takmer 20 rokoch Bagrám, svoju hlavnú vojenskú základňu v Afganistane.
7. júla - Nový izraelský prezident Jicchak Herzog zložil prísahu na mimoriadnom zasadnutí parlamentu (Knesetu) a stal sa v poradí 11. prezidentom krajiny.
11. júla - V Moldavsku sa konali predčasné parlamentné voľby. Zvíťazila v nich stredopravá strana Akcia a solidarita (PAS) proeurópskej prezidentky Maie Sanduovej.
Predčasné parlamentné voľby v Bulharsku tesne vyhrala populistická strana Je taký národ (ITN) pred koalíciou Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova.
27. júla - Vo Vatikáne sa začal súdny proces s kardinálom Giovannim Becciuom a spol. obvinenými zo zneužívania úradov, vydierania a podvodov. Proces sa označuje ako najväčší v dejinách Vatikánu.
AUGUST
3. augusta - Konzervatívec Ebráhím Raísí oficiálne prevzal funkciu iránskeho prezidenta po tom, čo dostal súhlas od najvyššieho duchovného vodcu krajiny, ajatolláha Alího Chameneího.
6. augusta - Vedúci predstavitelia Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu vyjadrili v letovisku Avaza na brehu Kaspického mora znepokojenie nad nestabilitou šíriacou sa z Afganistanu.
24. augusta - Uskutočnil sa mimoriadny virtuálny summit vedúcich predstaviteľov krajín G7 o situácii v Afganistane.
30. augusta - Z Kábulu odleteli posledné lietadlá americkej armády. Podľa prezidenta Joea Bidena Spojené štáty ukončili 20 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane – najdlhšiu vojnu v histórii USA.
SEPTEMBER
2. septembra - Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil výnimočný stav v regiónoch, ktoré sa nachádzajú na hraniciach s Bieloruskom, pre situáciu spojenú s prílevom nelegálnych migrantov.
17. – 19. septembra - V Rusku sa konali voľby do Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Jednotné Rusko.
21. septembra - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospel k záveru, že Rusko je zodpovedné za otravu kritika Kremľa Alexandra Litvinenka v roku 2006.
24. septembra - Lídri Spojených štátov, Japonska, Indie a Austrálie sa stretli v Bielom dome, aby diskutovali o možnosti pokroku v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 a tiež o spolupráci v oblasti infraštruktúry a technológií.
26. septembra - Voľby do Spolkového snemu (Bundestagu), v ktorých už nekandidovala spolková kancelárka Angela Merkelová (CDU), vyhrala Sociálnodemokratická strana (SPD) pred konzervatívcami z Kresťanskodemokratickej (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU).
OKTÓBER
5. októbra - Rumunský parlament vyslovil nedôveru vláde na čele s liberálnym premiérom Florinom Citom, ktorý viedol kabinet od decembra 2020.
8. – 9. októbra - Uskutočnili sa voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky. Víťazom sa stala pravicová koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) pred hnutím ANO premiéra Andreja Babiša.
9. októbra - Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz (Rakúska ľudová strana, ÖVP) vyhlásil, že odstupuje z funkcie. Konzervatívny politik to oznámil po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie.
11. októbra - Nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg zložil prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena.
12. októbra - V Budapešti sa konal summit predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím.
V Ríme sa uskutočnil mimoriadny summit členských krajín skupiny G20 o situácii v Afganistane.
21. – 22. októbra – V centre pozornosti dvojdňového summitu EÚ v Bruseli bol najmä rast cien energií, očkovanie proti koronavírusu, spory spojené s nerešpektovaním zásad právneho štátu, ale aj otázky späté s migráciou.
30. – 31. októbra - Stretnutie skupiny G20 v Ríme. Hlavnými témami boli boj proti klimatickej zmene a obnova globálnej ekonomiky po pandémii COVID-19.
31. októbra - V Glasgowe sa začal v poradí 26. klimatický summit OSN (COP26).
NOVEMBER
8. novembra - Predsedovia koalícií Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a PirSTAN podpísali koaličnú dohodu. V Poslaneckej snemovni bude mať nový kabinet podporu 108 poslancov.
10. novembra - Švédsky sociálno-demokratický premiér Stefan Löfven podal demisiu.
11. novembra - Menšinový vládny kabinet českého premiéra Andreja Babiša, tvorený hnutím ANO a ČSSD, schválil svoju demisiu.
13. novembra - Prijatím paktu, cieľom ktorého je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte, sa skončil Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe.
14. novembra - V Bulharsku sa konali prezidentské aj parlamentné voľby. Išlo už o tretie parlamentné voľby, keďže ani jedna politická strana nebola schopná vytvoriť vládu.
16. novembra - Uskutočnil sa virtuálny summit medzi americkým prezidentom Joe Bidenom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
21. novembra - V druhom kole prezidentských volieb v Bulharsku presvedčivo zvíťazil úradujúci prezident Rumen Radev.
23. novembra - O migračnej situácii na hraniciach Poľska s Bieloruskom diskutovali premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na svojej mimoriadnej schôdzke v Budapešti.
24. novembra - Švédsky parlament schválil vládu novej premiérky Magdaleny Anderssonovej, ktorá sa tak stala historicky prvou ženou na poste šéfa kabinetu v tejto škandinávskej krajine.
25. novembra - Rumunský parlament vyjadril podporu novej koaličnej vláde, ktorú povedie líder Národnej liberálnej strany (PNL) Nicolae Ciuca.
26. novembra - Rusko bude čeliť následkom, ak použije svoju armádu voči Ukrajine. Vyhlásil to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý zároveň vyjadril obavy z rastúceho počtu ruskej vojenskej techniky pri hraniciach s Ukrajinou.
28. novembra - Český prezident Miloš Zeman vymenoval na zámku v Lánoch predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra.
29. novembra - V Budapešti sa stretli prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
Poslanci švédskeho parlamentu (Riksdagu) vyslovili opäť dôveru predsedníčke sociálnych demokratov Magdalene Anderssonovej, ktorá rezignovala z postu premiérky len niekoľko hodín po tom, ako jej parlament po prvý raz vyslovil dôveru.
DECEMBER
1. decembra - Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Kremeľ bude žiadať od Západu záruky, že NATO nebude rozmiestňovať svoje vojenské sily a techniku v blízkosti ruských hraníc a že sa nebude ďalej rozširovať smerom na východ.
2. decembra - Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz oznámil, že odchádza z politiky. Ako dôvod uviedol narodenie potomka.
Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg oznámil, že odstupuje z funkcie.
6. decembra - Nový rakúsky kancelár Karl Nehammer zložil slávnostný sľub a stal sa tak v poradí tretím predsedom rakúskej vlády za dva mesiace.
7. decembra - Uskutočnilo sa rokovanie ruského a amerického prezidenta Vladimira Putina a Joea Bidena, ktoré prebehlo formou videohovoru.
8. decembra - Novým nemeckým spolkovým kancelárom sa stal sociálny demokrat Olaf Scholz (SPD), ktorý tak ukončil 16-ročnú éru kresťansko-demokratickej kancelárky Angelovej Merkelovej (CDU).
9. – 10. decembra - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zorganizovala virtuálny Summit za demokraciu (S4D).
10. decembra - Britský Vrchný súd v Londýne zrušil rozhodnutie nižšieho súdu blokujúce vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde mu hrozí doživotné väzenie.
12. decembra - Pápež František sa po prvý raz verejne vyjadril k napätým vzťahom medzi Západom a Ruskom v súvislosti s hromadením vojsk na ukrajinskej hranici a vyzval na seriózny medzinárodný dialóg s cieľom zmierniť napätie a zabrániť rozpútaniu ozbrojeného konfliktu.
13. decembra - Migrácia, právny štát, západný Balkán, energetika a v rámci nej zvlášť atómová energia boli hlavnými témami summitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorý pozvali do Budapešti aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
15. decembra - V Bruseli sa konal summit EÚ a krajín Východného partnerstva.
Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli odovzdal tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia do rúk Darje Navaľnej, dcéry väzneného ruského opozičného politika a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného.
16. decembra - V Bruseli sa uskutočnil summit EÚ o boji proti pandémii ochorenia COVID-19, vonkajších vzťahoch a energetike.
17. decembra - Český prezident Miloš Zeman vymenoval novú vládu na čele s občianskym demokratom Petrom Fialom (ODS).