Pozrite si, ktoré udalosti otriasli svetom v roku 2019.
Autor TASR
Bratislava/Svet 23. decembra (TASR/Teraz.sk) - TASR ponúka výberový prehľad nehôd vo svete v roku 2019.
6. januára, Afganistan, zával v bani
Tridsať ľudí zahynulo a ďalších sedem utrpelo zranenia v dôsledku závalu, ktorý nastal pri ťažbe zlata v severovýchodnej časti Afganistanu. Nešlo o profesionálnych baníkov, ale dedinčanov, ktorí sa venovali tomuto podnikaniu desaťročia bez akejkoľvek úradnej kontroly.
25. januára, Brazília, pretrhnutie priehrady
V juhovýchodnej časti Brazílie pri meste Belo Horizonte sa pretrhla priehrada zadržiavajúca bahenný odpad z bane, pričom zahynulo najmenej 256 osôb a ešte deväť mesiacov po nešťastí bolo nezvestných 14 ľudí. Všetci mŕtvi aj nezvestní boli zamestnancami bane na ťažbu železnej rudy. Baňu vlastnil brazílsky ťažobný gigant Vale.
18. januára, Mexiko, výbuch a požiar palivového potrubia
Až 107 mŕtvych a 40 zranených si vyžiadala explózia a následný požiar palivového potrubia v strednej časti Mexika. K výbuchu došlo v blízkosti mesta Tlahuelilpan. Tragédiu spôsobili zlodeji, ktorí navŕtali potrubie. Na miesto sa zbehli ľudia z okolia, aby si nabrali z vytekajúceho paliva.
7. februára, Juhoafrická republika (JAR), výbuch v bani
Osemnásť osôb prišlo o život po výbuchu v nepoužívanej uhoľnej bani v Juhoafrickej republike. Ľudia, ktorým sa podarilo prežiť, pre médiá uviedli, že skupina vošla do bane, aby z nej kradla medené káble.
14. februára, Luxembursko, výbuch v muničnom sklade
Dvaja ľudia zahynuli a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri výbuchu v muničnom sklade luxemburskej armády severovýchodne od mesta Luxemburg. Výbuch nastal v hale muničného skladu, kde niekoľko ľudí manipulovalo s delostreleckým granátom.
10. marca, Etiópia, havária lietadla so Slovákmi na palube
Lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines so 157 ľuďmi na palube havarovalo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe; cieľom letu bola kenská metropola Nairobi. Nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky nehodu neprežil. V lietadle boli cestujúci z 35 krajín, medzi nimi aj štyria občania Slovenska - manželka, syn a dcéra poslanca NR SR Antona Hrnka a charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Po nehode viaceré štáty lety strojov typu Boeing 737 MAX 8 pozastavili.
14. marca, Čína, výbuch a požiar v továrni na pesticídy
V priemyselnom parku v čínskej provincii Ťiang-su došlo k explózii a následnému požiaru. Počet obetí výbuchu a požiaru v továrni na výrobu pesticídov na východe Číny sa z pôvodných 25 zvýšil na 78 (spresnenie k 25. marcu). Požiar sa zo závodu rozšíril aj do susedných prevádzok a tlaková vlna z výbuchu poškodila desiatky budov v okolí. Zranených bolo vyše 500 ľudí.
15. apríla, Francúzsko, Katedrála Notre-Dame, požiar
V parížskej Katedrále Notre-Dame vypukol požiar, pri hasení ktorého sa ľahko zranili dvaja policajti a jeden hasič. Hasičom sa podarilo zachrániť konštrukciu budovy a najvýznamnejšie umelecké diela a predmety s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktoré sa v katedrále nachádzali, takisto aj dve hlavné veže. Úplne zhorela strecha katedrály a sanktusník, drevená vežička z 19. storočia s oloveným oplechovaním. Hasičom sa podarilo dostať oheň pod kontrolu 16. apríla. Vyšetrovatelia vyslovili predpoklad, že najpravdepodobnejšou príčinou požiaru bol elektrický skrat.
15. apríla, Čína, požiar, farmaceutická firma
Desať ľudí sa zadusilo po nadýchaní sa dymom pri požiari v čínskej farmaceutickej firme vo východočínskej provincii Šan-tung. Požiar spôsobili iskry pri zváraní rúr. Zranenia utrpelo ďalších 12 zamestnancov.
25. apríla, Čína, zrútenie stavebného výťahu
Jedenásť robotníkov zahynulo na severovýchode Číny, keď sa v dôsledku technickej poruchy zrútil stavebný výťah. Ďalší dvaja robotníci utrpeli ťažké zranenia. Nehoda sa stala na stavenisku v meste Cheng-šuej. Výťah sa zrútil po pretrhnutí lana.
6. mája, Nigéria, výbuch, cisterna
Päťdesiatpäť ľudí zahynulo pri explózii cisterny s palivom neďaleko medzinárodného letiska v nigerskom hlavnom meste Niamey. Podľa svedkov k explózii došlo, keď si ľudia chceli nabrať benzín unikajúci z nákladného vozidla, ktoré sa prevrátilo na koľajniciach.
29. mája, Maďarsko, havária lodí
Potopenie lode Hableány s 33 kórejskými turistami na palube po zrážke s výletnou loďou Viking Sigyn medzi piliermi Margitinho mosta si vyžiadalo 27 obetí na životoch vrátane dvojčlennej posádky. Čierna skrinka výletnej lode Viking Sigyn zaznamenala paniku a výkriky. Ukrajinský kapitán Jurij C. pred zrážkou neinicioval rádiový kontakt a ani neavizoval posádke vyhliadkovej lode, že ju mienil predísť. Navyše, radar varoval už 1,5 minúty pred zrážkou, že loď Hableány bola nebezpečne blízko.
24. júna, Kazachstan, požiar a výbuch v muničnom sklade
Na základni kazašskej armády v meste Arys došlo k výbuchu v muničnom sklade. Úrady vyhlásili v meste stav núdze a nariadili evakuáciu približne 45.000 obyvateľov. V muničnom sklade najprv vypukol požiar a následne došlo k viacerým výbuchom. Do nemocnice v Aryse previezli 34 ľudí. Stav troch z nich označili lekári za veľmi vážny.
1. júla, Rusko, Barentsovo more, ponorka, požiar
Pri požiari a výbuchu ruskej ponorky Lošarik v Barentsovom mori zahynulo 14 námorníkov. Išlo o tajnú výskumnú hlbokomorskú ponorku AS-12 s jadrovým pohonom. Jej hĺbka ponoru bola do 6000 metrov a určená bola pre 25 členov posádky. Požiar podľa kompetentných mohol vyústiť do katastrofy globálnych rozmerov, no posádka uhasila oheň a ochránila jadrový reaktor.
1. júla, Nigéria, požiar a výbuch cisterny
Približne 50 ľudí zahynulo v strednej časti Nigérie po tom, ako cisterna vezúca benzín najprv havarovala na ceste a následne explodovala v čase, keď z nej miestni ľudia odčerpávali palivo. Explózia zasiahla okolie vrátane autobusu, v ktorom prišli o život všetci cestujúci.
19. júla, Čína, výbuch, plynárenský závod
Po výbuchu v plynárenskom závode v meste San-men-sia dosiahol počet obetí 15. Ďalších 15 ľudí utrpelo vážne zranenia.
10. augusta, Rusko, vojenská základňa, test raketového motora
Ruská štátna jadrová agentúra Rosatom informovala, že päť jej zamestnancov zahynulo pri nehode 8. augusta počas testov na vojenskej základni na severe Ruska. K nehode došlo pri skúške raketového motora na kvapalné palivo. Ďalší traja zamestnanci utrpeli zranenia. Po výbuchu zaznamenali v neďalekom meste Severodvinsk zvýšenie úrovne rádioaktivity. Vyhlásenie o radiácii vydané mestom Severodvinsk zmizlo z internetu 9. augusta bez vysvetlenia. Ministerstvo obrany v Moskve predtým ubezpečilo, že výbuch nespôsobil únik rádioaktivity. Podľa environmentálnej organizácie Greenpeace sa úroveň radiácie oproti normálu zvýšila v Severodvinsku dvadsaťnásobne.
10. augusta, Tanzánia, výbuch cisterny
Až 85 ľudí zahynulo pri explózii cisterny, ktorá sa stala účastníkom dopravnej nehody. Výbuch nastal vo chvíli, keď sa okolo ťahača s cisternovým návesom zhromaždili ľudia s úmyslom odčerpať si palivo do prinesených nádob.
4. septembra, India, výbuch, pyrotechnika
Štyridsať ľudí zahynulo a viac než 70 ďalších osôb utrpelo zranenia pri výbuchu v továrni na výrobu zábavnej pyrotechniky v severnej Indii. Záchranári pri pátraní po preživších bojovali s plameňmi, ktoré pohltili budovu. Explózia, ktorá nastala v meste Batala, poškodila aj neďaleké autá a budovy.
12. septembra, Cyprus, požiar, muničný sklad
Dvanásť ľudí utrpelo zranenia pri sérii výbuchov, ktoré nastali krátko po polnoci následkom požiaru v muničnom sklade v pobrežnom meste Girne (po grécky Keryneia) ležiacom v severnej časti Cypru, ktorá je pod správou Turecka a nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom. Na hoteli Acapulco, kde dovolenkovali aj občania Slovenska, výbuchy porozbíjali okná a zrútilo sa tam niekoľko stropov. Návštevníci boli evakuovaní.
16. septembra, Rusko, výskumné centrum, výbuch, požiar
Výbuch plynu a následný požiar poškodili virologické výskumné centrum pri meste Novosibirsk, v ktorom sa uchovávajú vzorky viacerých nebezpečných vírusov vrátane kiahní, antraxu a eboly. Jeden pracovník utrpel popáleniny tretieho stupňa a bol prevezený do nemocnice. Výbuch postihol Štátne výskumné centrum virológie a biotechnológie (Vektor) v meste Koľcovo v Novosibirskej oblasti. V miestnosti počas opravných prác vybuchla plynová fľaša.
23. septembra, Rakúsko, výbuch, supermarket
Výbuch, ktorý otriasol dedinským supermarketom v Tirolsku, si vyžiadal život 91-ročnej ženy. Výbuch nastal v dôsledku poškodenia plynového potrubia pri stavebných prácach v blízkosti historického domu, kde sa supermarket nachádzal. Zranenia utrpelo ďalších 11 osôb, z toho jedna vážneho rozsahu.
31. októbra, Pakistan, požiar, vlak
Sedemdesiatpäť ľudí prišlo o život a desiatky ďalších utrpeli zranenia pri požiari vlaku, ku ktorému došlo v provincii Pandžáb na východe Pakistanu. Požiar spôsobil výbuch plynových varičov, ktoré si do vozňov napriek zákazu zobrali niektorí cestujúci. Výbuch zničil tri vozne, z ktorých ešte za jazdy začali vyskakovať cestujúci. Ľudia prišli o život vo vozňoch, aj pri vyskakovaní z vlaku.
1. novembra, Česko, továreň, munícia, požiar
K požiaru strelného prachu došlo v továrni spoločnosti Explosia v Pardubiciach. V Prahe v nemocnici zomrel na druhý deň jeden zo štyroch zranených, ďalší dvaja zostali v popáleninovom centre vinohradskej nemocnice v Prahe, o ďalšieho sa starali lekári v Brne. V spoločnosti vyrábajúcej výbušniny sa vznietil strelný prach.
15. novembra, Ukrajina, výbuch, muničný sklad
Dvaja ukrajinskí ženisti prišli o život a štyria ďalší utrpeli zranenia pri výbuchoch v muničnom sklade na východe Ukrajiny neďaleko územia kontrolovaného proruskými povstalcami. K výbuchom došlo počas plánovanej likvidácie starej munície na vojenskej základni neďaleko mesta Charkov. Štyroch ďalších vojakov so zraneniami hospitalizovali, traja boli vo vážnom stave.
19. novembra, Česko, výbuch, chemická továreň
Osem ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu, ku ktorému došlo pri výrobe chemických látok v českej obci Hamr na Jezeře. Výbuch nastal v areáli závodu na likvidáciu nebezpečného odpadu.
3. decembra, Sudán, výbuch, cisterna
Dvadsaťtri ľudí zahynulo a vyše 130 ďalších utrpelo zranenia po výbuchu cisterny s pohonnými hmotami a následnom požiari v továrni v sudánskej metropole Chartúm. Na mieste nešťastia boli nesprávne uskladnené horľavé materiály, čo viedlo k rozšíreniu ohňa.
5. decembra, Poľsko, dom, výbuch plynu
Poľskí záchranári našli telá všetkých ôsmich nezvestných osôb v troskách domu, ktorý sa zrútil po výbuchu plynu 4. decembra na juhu krajiny v horskom rekreačnom stredisku Szczyrk. Medzi obeťami boli štyria dospelí a štyri deti. V dome žilo celkovo deväť členov dvoch rodín. Najpravdepodobnejšou príčinou výbuchu bolo poškodenie plynového potrubia počas stavebných prác.
8. decembra, India, požiar, továreň
Na najmenej 43 mŕtvych zvýšili indické úrady počet obetí požiaru, ktorý vypukol v továrni pri hlavnom trhovisku v centre hlavného mesta Naí Dillí. Továreň vyrábala najmä tašky, fľaše a hračky.
9. decembra, Čile, lietadlo
Vojenské dopravné lietadlo s 38 osobami na palube zmizlo po vzlietnutí z južnej časti Čile, odkiaľ letelo na základňu na Antarktíde. Pátracie tímy neskôr našli trosky lietadla v oceáne. Nehodu nikto neprežil.
14. decembra, Konžská demokratická republika, baňa, zosuv
Dvadsaťštyri ľudí prišlo o život pri zosuve pôdy v bani na zlato v Konžskej demokratickej republike (KDR), ktorý nastal po prívalových dažďoch.
JANUÁR
6. januára, Afganistan, zával v bani
Tridsať ľudí zahynulo a ďalších sedem utrpelo zranenia v dôsledku závalu, ktorý nastal pri ťažbe zlata v severovýchodnej časti Afganistanu. Nešlo o profesionálnych baníkov, ale dedinčanov, ktorí sa venovali tomuto podnikaniu desaťročia bez akejkoľvek úradnej kontroly.
25. januára, Brazília, pretrhnutie priehrady
V juhovýchodnej časti Brazílie pri meste Belo Horizonte sa pretrhla priehrada zadržiavajúca bahenný odpad z bane, pričom zahynulo najmenej 256 osôb a ešte deväť mesiacov po nešťastí bolo nezvestných 14 ľudí. Všetci mŕtvi aj nezvestní boli zamestnancami bane na ťažbu železnej rudy. Baňu vlastnil brazílsky ťažobný gigant Vale.
18. januára, Mexiko, výbuch a požiar palivového potrubia
Až 107 mŕtvych a 40 zranených si vyžiadala explózia a následný požiar palivového potrubia v strednej časti Mexika. K výbuchu došlo v blízkosti mesta Tlahuelilpan. Tragédiu spôsobili zlodeji, ktorí navŕtali potrubie. Na miesto sa zbehli ľudia z okolia, aby si nabrali z vytekajúceho paliva.
FEBRUÁR
7. februára, Juhoafrická republika (JAR), výbuch v bani
Osemnásť osôb prišlo o život po výbuchu v nepoužívanej uhoľnej bani v Juhoafrickej republike. Ľudia, ktorým sa podarilo prežiť, pre médiá uviedli, že skupina vošla do bane, aby z nej kradla medené káble.
14. februára, Luxembursko, výbuch v muničnom sklade
Dvaja ľudia zahynuli a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri výbuchu v muničnom sklade luxemburskej armády severovýchodne od mesta Luxemburg. Výbuch nastal v hale muničného skladu, kde niekoľko ľudí manipulovalo s delostreleckým granátom.
MAREC
10. marca, Etiópia, havária lietadla so Slovákmi na palube
Lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines so 157 ľuďmi na palube havarovalo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe; cieľom letu bola kenská metropola Nairobi. Nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky nehodu neprežil. V lietadle boli cestujúci z 35 krajín, medzi nimi aj štyria občania Slovenska - manželka, syn a dcéra poslanca NR SR Antona Hrnka a charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Po nehode viaceré štáty lety strojov typu Boeing 737 MAX 8 pozastavili.
14. marca, Čína, výbuch a požiar v továrni na pesticídy
V priemyselnom parku v čínskej provincii Ťiang-su došlo k explózii a následnému požiaru. Počet obetí výbuchu a požiaru v továrni na výrobu pesticídov na východe Číny sa z pôvodných 25 zvýšil na 78 (spresnenie k 25. marcu). Požiar sa zo závodu rozšíril aj do susedných prevádzok a tlaková vlna z výbuchu poškodila desiatky budov v okolí. Zranených bolo vyše 500 ľudí.
APRÍL
15. apríla, Francúzsko, Katedrála Notre-Dame, požiar
V parížskej Katedrále Notre-Dame vypukol požiar, pri hasení ktorého sa ľahko zranili dvaja policajti a jeden hasič. Hasičom sa podarilo zachrániť konštrukciu budovy a najvýznamnejšie umelecké diela a predmety s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktoré sa v katedrále nachádzali, takisto aj dve hlavné veže. Úplne zhorela strecha katedrály a sanktusník, drevená vežička z 19. storočia s oloveným oplechovaním. Hasičom sa podarilo dostať oheň pod kontrolu 16. apríla. Vyšetrovatelia vyslovili predpoklad, že najpravdepodobnejšou príčinou požiaru bol elektrický skrat.
15. apríla, Čína, požiar, farmaceutická firma
Desať ľudí sa zadusilo po nadýchaní sa dymom pri požiari v čínskej farmaceutickej firme vo východočínskej provincii Šan-tung. Požiar spôsobili iskry pri zváraní rúr. Zranenia utrpelo ďalších 12 zamestnancov.
25. apríla, Čína, zrútenie stavebného výťahu
Jedenásť robotníkov zahynulo na severovýchode Číny, keď sa v dôsledku technickej poruchy zrútil stavebný výťah. Ďalší dvaja robotníci utrpeli ťažké zranenia. Nehoda sa stala na stavenisku v meste Cheng-šuej. Výťah sa zrútil po pretrhnutí lana.
MÁJ
6. mája, Nigéria, výbuch, cisterna
Päťdesiatpäť ľudí zahynulo pri explózii cisterny s palivom neďaleko medzinárodného letiska v nigerskom hlavnom meste Niamey. Podľa svedkov k explózii došlo, keď si ľudia chceli nabrať benzín unikajúci z nákladného vozidla, ktoré sa prevrátilo na koľajniciach.
29. mája, Maďarsko, havária lodí
Potopenie lode Hableány s 33 kórejskými turistami na palube po zrážke s výletnou loďou Viking Sigyn medzi piliermi Margitinho mosta si vyžiadalo 27 obetí na životoch vrátane dvojčlennej posádky. Čierna skrinka výletnej lode Viking Sigyn zaznamenala paniku a výkriky. Ukrajinský kapitán Jurij C. pred zrážkou neinicioval rádiový kontakt a ani neavizoval posádke vyhliadkovej lode, že ju mienil predísť. Navyše, radar varoval už 1,5 minúty pred zrážkou, že loď Hableány bola nebezpečne blízko.
JÚN
24. júna, Kazachstan, požiar a výbuch v muničnom sklade
Na základni kazašskej armády v meste Arys došlo k výbuchu v muničnom sklade. Úrady vyhlásili v meste stav núdze a nariadili evakuáciu približne 45.000 obyvateľov. V muničnom sklade najprv vypukol požiar a následne došlo k viacerým výbuchom. Do nemocnice v Aryse previezli 34 ľudí. Stav troch z nich označili lekári za veľmi vážny.
JÚL
1. júla, Rusko, Barentsovo more, ponorka, požiar
Pri požiari a výbuchu ruskej ponorky Lošarik v Barentsovom mori zahynulo 14 námorníkov. Išlo o tajnú výskumnú hlbokomorskú ponorku AS-12 s jadrovým pohonom. Jej hĺbka ponoru bola do 6000 metrov a určená bola pre 25 členov posádky. Požiar podľa kompetentných mohol vyústiť do katastrofy globálnych rozmerov, no posádka uhasila oheň a ochránila jadrový reaktor.
1. júla, Nigéria, požiar a výbuch cisterny
Približne 50 ľudí zahynulo v strednej časti Nigérie po tom, ako cisterna vezúca benzín najprv havarovala na ceste a následne explodovala v čase, keď z nej miestni ľudia odčerpávali palivo. Explózia zasiahla okolie vrátane autobusu, v ktorom prišli o život všetci cestujúci.
19. júla, Čína, výbuch, plynárenský závod
Po výbuchu v plynárenskom závode v meste San-men-sia dosiahol počet obetí 15. Ďalších 15 ľudí utrpelo vážne zranenia.
AUGUST
10. augusta, Rusko, vojenská základňa, test raketového motora
Ruská štátna jadrová agentúra Rosatom informovala, že päť jej zamestnancov zahynulo pri nehode 8. augusta počas testov na vojenskej základni na severe Ruska. K nehode došlo pri skúške raketového motora na kvapalné palivo. Ďalší traja zamestnanci utrpeli zranenia. Po výbuchu zaznamenali v neďalekom meste Severodvinsk zvýšenie úrovne rádioaktivity. Vyhlásenie o radiácii vydané mestom Severodvinsk zmizlo z internetu 9. augusta bez vysvetlenia. Ministerstvo obrany v Moskve predtým ubezpečilo, že výbuch nespôsobil únik rádioaktivity. Podľa environmentálnej organizácie Greenpeace sa úroveň radiácie oproti normálu zvýšila v Severodvinsku dvadsaťnásobne.
10. augusta, Tanzánia, výbuch cisterny
Až 85 ľudí zahynulo pri explózii cisterny, ktorá sa stala účastníkom dopravnej nehody. Výbuch nastal vo chvíli, keď sa okolo ťahača s cisternovým návesom zhromaždili ľudia s úmyslom odčerpať si palivo do prinesených nádob.
SEPTEMBER
4. septembra, India, výbuch, pyrotechnika
Štyridsať ľudí zahynulo a viac než 70 ďalších osôb utrpelo zranenia pri výbuchu v továrni na výrobu zábavnej pyrotechniky v severnej Indii. Záchranári pri pátraní po preživších bojovali s plameňmi, ktoré pohltili budovu. Explózia, ktorá nastala v meste Batala, poškodila aj neďaleké autá a budovy.
12. septembra, Cyprus, požiar, muničný sklad
Dvanásť ľudí utrpelo zranenia pri sérii výbuchov, ktoré nastali krátko po polnoci následkom požiaru v muničnom sklade v pobrežnom meste Girne (po grécky Keryneia) ležiacom v severnej časti Cypru, ktorá je pod správou Turecka a nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom. Na hoteli Acapulco, kde dovolenkovali aj občania Slovenska, výbuchy porozbíjali okná a zrútilo sa tam niekoľko stropov. Návštevníci boli evakuovaní.
16. septembra, Rusko, výskumné centrum, výbuch, požiar
Výbuch plynu a následný požiar poškodili virologické výskumné centrum pri meste Novosibirsk, v ktorom sa uchovávajú vzorky viacerých nebezpečných vírusov vrátane kiahní, antraxu a eboly. Jeden pracovník utrpel popáleniny tretieho stupňa a bol prevezený do nemocnice. Výbuch postihol Štátne výskumné centrum virológie a biotechnológie (Vektor) v meste Koľcovo v Novosibirskej oblasti. V miestnosti počas opravných prác vybuchla plynová fľaša.
23. septembra, Rakúsko, výbuch, supermarket
Výbuch, ktorý otriasol dedinským supermarketom v Tirolsku, si vyžiadal život 91-ročnej ženy. Výbuch nastal v dôsledku poškodenia plynového potrubia pri stavebných prácach v blízkosti historického domu, kde sa supermarket nachádzal. Zranenia utrpelo ďalších 11 osôb, z toho jedna vážneho rozsahu.
OKTÓBER
31. októbra, Pakistan, požiar, vlak
Sedemdesiatpäť ľudí prišlo o život a desiatky ďalších utrpeli zranenia pri požiari vlaku, ku ktorému došlo v provincii Pandžáb na východe Pakistanu. Požiar spôsobil výbuch plynových varičov, ktoré si do vozňov napriek zákazu zobrali niektorí cestujúci. Výbuch zničil tri vozne, z ktorých ešte za jazdy začali vyskakovať cestujúci. Ľudia prišli o život vo vozňoch, aj pri vyskakovaní z vlaku.
NOVEMBER
1. novembra, Česko, továreň, munícia, požiar
K požiaru strelného prachu došlo v továrni spoločnosti Explosia v Pardubiciach. V Prahe v nemocnici zomrel na druhý deň jeden zo štyroch zranených, ďalší dvaja zostali v popáleninovom centre vinohradskej nemocnice v Prahe, o ďalšieho sa starali lekári v Brne. V spoločnosti vyrábajúcej výbušniny sa vznietil strelný prach.
15. novembra, Ukrajina, výbuch, muničný sklad
Dvaja ukrajinskí ženisti prišli o život a štyria ďalší utrpeli zranenia pri výbuchoch v muničnom sklade na východe Ukrajiny neďaleko územia kontrolovaného proruskými povstalcami. K výbuchom došlo počas plánovanej likvidácie starej munície na vojenskej základni neďaleko mesta Charkov. Štyroch ďalších vojakov so zraneniami hospitalizovali, traja boli vo vážnom stave.
19. novembra, Česko, výbuch, chemická továreň
Osem ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu, ku ktorému došlo pri výrobe chemických látok v českej obci Hamr na Jezeře. Výbuch nastal v areáli závodu na likvidáciu nebezpečného odpadu.
DECEMBER
3. decembra, Sudán, výbuch, cisterna
Dvadsaťtri ľudí zahynulo a vyše 130 ďalších utrpelo zranenia po výbuchu cisterny s pohonnými hmotami a následnom požiari v továrni v sudánskej metropole Chartúm. Na mieste nešťastia boli nesprávne uskladnené horľavé materiály, čo viedlo k rozšíreniu ohňa.
5. decembra, Poľsko, dom, výbuch plynu
Poľskí záchranári našli telá všetkých ôsmich nezvestných osôb v troskách domu, ktorý sa zrútil po výbuchu plynu 4. decembra na juhu krajiny v horskom rekreačnom stredisku Szczyrk. Medzi obeťami boli štyria dospelí a štyri deti. V dome žilo celkovo deväť členov dvoch rodín. Najpravdepodobnejšou príčinou výbuchu bolo poškodenie plynového potrubia počas stavebných prác.
8. decembra, India, požiar, továreň
Na najmenej 43 mŕtvych zvýšili indické úrady počet obetí požiaru, ktorý vypukol v továrni pri hlavnom trhovisku v centre hlavného mesta Naí Dillí. Továreň vyrábala najmä tašky, fľaše a hračky.
9. decembra, Čile, lietadlo
Vojenské dopravné lietadlo s 38 osobami na palube zmizlo po vzlietnutí z južnej časti Čile, odkiaľ letelo na základňu na Antarktíde. Pátracie tímy neskôr našli trosky lietadla v oceáne. Nehodu nikto neprežil.
14. decembra, Konžská demokratická republika, baňa, zosuv
Dvadsaťštyri ľudí prišlo o život pri zosuve pôdy v bani na zlato v Konžskej demokratickej republike (KDR), ktorý nastal po prívalových dažďoch.