Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Výbor na ochranu novinárov: V Pásme Gazy prišlo o život 108 novinárov

Izraelské bezpečnostné sily skúmajú miesto zasiahnuté raketou vypálenou z Libanonu v Kirjat Šmona na severe Izraela v stredu 27. marca 2024. Foto: TASR/AP

Izraelská armáda opakovane uviedla, že úmyselne na novinárov necieli. V októbri však oznámila, že nedokáže zaistiť bezpečnosť novinárov.

Gaza/New York 25. júna (TASR) - Najmenej 108 novinárov a pracovníkov médií prišlo o život od začiatku konfliktu v Pásme Gazy, uviedol v pondelok Výbor na ochranu novinárov (CPJ), informuje TASR.

Medzi obeťami je 103 Palestínčanov, dvaja Izraelčania a traja Libančanov. Ide podľa CPJ o najsmrtiacejšie obdobie pre novinárov od začiatku zhromažďovania údajov v roku 1992.

"Bez ochrany, vybavenia, medzinárodnej prítomnosti, spojenia, či bez jedla a vody stále vykonávajú svoju dôležitú úlohu prinášať svetu pravdu," uviedol programový riaditeľ CPJ Carlos Martinez de la Serna.

Médiá z viacerých krajín vrátane agentúry AFP a denníka The Guardian štyri mesiace vyšetrovali okolnosti úmrtia viac než 100 palestínskych novinárov, ktoré viedla organizácia Forbidden Stories. Ako uviedol Laurent Richard z tejto organizácie, novinári v Pásme Gazy vedia, že nepriestrelné vesty s označením tlač im ochranu nezaručujú.

Vyšetrovanie zistilo, že štyria novinári boli zabití či zranení dronmi, keď mali na sebe nepriestrelné vesty s označením tlač. Celkom 14 zahynulo alebo utrpelo zranenia, keď mali na sebe ochranné prostriedky s takýmto označením.

Médiá preverovali aj útok na kancelárie agentúry AFP v Gaze z novembra. Personál už bol evakuovaný, z balkóna však stále v priamom prenose vysielala kamera. Útok pravdepodobne uskutočnil izraelský tank. Izraelská armáda tvrdí, že budova nebola cieľom útoku, mohla však byť poškodená nárazovou vlnou alebo úlomkom z iného útoku.

Novinári a civilisti sú chránení medzinárodným právom a úmyselné útoky na civilistov sú vojnový zločin, pripomína CPJ. Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) v máji požiadal o vydanie zatykačov na lídrov Izraela a hnutia Hamas za údajné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Izraelská armáda opakovane uviedla, že úmyselne na novinárov necieli. V októbri však oznámila, že nedokáže zaistiť bezpečnosť novinárov.

"Mnohé z prípadov uvedené v správe boli v skutočnosti militanti zabití pri takejto činnosti, avšak hlásení ako novinári," uviedla izraelská armáda, na ktorú sa odvolala AFP.