Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. október 2024Meniny má Viera
< sekcia Zahraničie

Vyšetrovanie na Novom Zélande odhalilo 200.000 obetí zneužívania

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Inštitúcie sa viac zaoberali ochranou svojej povesti než bezpečnosťou detí, uviedla správa komisie, ktorú jej autori označili za "národnú hanbu".

Wellington 24. júla (TASR) - Rozsiahle vyšetrovanie na Novom Zélande odhalilo, že štátne a cirkevné inštitúcie po celé desaťročia systematicky zlyhávali pri ochrane detí a zraniteľných dospelých. Vyšetrovanie Kráľovskej komisie hovorí o približne 200.000 obetiach zneužívania počas posledných 70 rokov. Podľa správy agentúry AP píše TASR.

Takmer tretina z približne 650.000 detí a zraniteľných dospelých v starostlivosti štátu, cirkví alebo pestúnskych rodín medzi rokmi 1950 a 2019 zažila fyzické, sexuálne, verbálne alebo psychické zneužívanie. Predstavuje to takmer tretinu populácie Nového Zélandu v tom čase. Mnohí ďalší boli zanedbávaní. Presný počet obetí je pravdepodobne ešte vyšší, pretože mnohé prípady neboli zaznamenané a dôkazy boli zničené.

Inštitúcie sa viac zaoberali ochranou svojej povesti než bezpečnosťou detí, uviedla správa komisie, ktorú jej autori označili za "národnú hanbu".

Podobne ako v Austrálii a Kanade, aj na Novom Zélande boli deti pôvodných obyvateľov vystavené horšiemu zneužívaniu, uviedla správa. Hoci Maori tvorili menej ako 20 percent populácie, ich deti tvorili v náhradnej starostlivosti väčšinu. Správa tiež konštatovala, že deti boli často z rodín odobraté neoprávnene.

Výsledky analýzy ukázali aj to, že veľká časť zločineckých gangov a väzňov na Novom Zélande má skúsenosti práve s takouto náhradnou starostlivosťou.

Cirkvi, najmä katolícka, zlyhali pri riešení a prevencii zneužívania, tvrdí správa. Až 42 percent detí v cirkevnej starostlivosti zažilo zneužívanie. Katolícka cirkev priznala, že 14 percent novozélandských kňazov bolo v tomto období obvinených zo zneužívania.

Vysokopostavení katolícki predstavitelia na Novom Zélande v stredajšom písomnom vyhlásení uviedli, že správu dostali a "teraz si ju pozorne prečítajú a preskúmajú".

Šesť rokov trvajúce vyšetrovanie prinieslo aj množstvo odporúčaní vrátane trestného stíhania páchateľov, reforiem v systéme starostlivosti o deti a ospravedlnení od štátnych a cirkevných predstaviteľov. Preživší a obhajcovia žiadajú rýchle konanie a varujú, že ďalšie odklady len prehlbujú ich utrpenie.

Premiér Christopher Luxon priznal zlyhanie vlády a sľúbil ospravedlnenie obetiam. Rozsiahlosť tohto problému však predstavuje pre vládu obrovskú výzvu, najmä pokiaľ ide o finančné odškodnenie.

Toto vyšetrovanie je jedným z najrozsiahlejších svojho druhu na svete. Vypočuli počas neho takmer 2500 obetí a skúmalo sa zneužívanie v rôznych inštitúciách, vrátane štátnych zariadení, pestúnskych rodín a cirkví.