
Dodal, že osobne nepozná novinára Jeffreyho Goldeberga, ktorý sa stal súčasťou uzavretej četovacej skupiny v aplikácii Signal, určenej na šifrované odosielanie správ.
"Preberám plnú zodpovednosť. Vytvoril som skupinu, mojou prácou je zaistiť, aby bolo všetko koordinované," povedal Waltz v rozhovore pre televíziu Fox News. Dodal, že osobne nepozná novinára Jeffreyho Goldeberga, ktorý sa stal súčasťou uzavretej četovacej skupiny v aplikácii Signal, určenej na šifrované odosielanie správ. Podľa AFP Waltz naznačil, že si novinárovo číslo omylom uložil pod iným menom.
Televízia NBC News však informovala, že Waltz bez dôkazov naznačil, že Goldeberg sa mohol "zámerne" objaviť v četovacej skupine. "Teraz sa usilujeme zistiť, či to urobil úmyselne, alebo sa to stalo nejakým iným technickým spôsobom," uviedol. Dodal, že v tejto súvislosti hovoril aj s Trumpovým poradcom Elonom Muskom a vyhlásil, že administratíva "má najlepšie technické mozgy, ktoré skúmajú, ako sa to stalo".
Incident pobúril demokratov, ktorí vyzvali na odstúpenie Waltza a ministra obrany Petea Hegsetha.
Americký prezident Donald Trump podľa Fox News obraňoval Waltza a vyhlásil, že incident bol "chybou" a svojho poradcu preto nevyhodí. Pridanie Goldeberga do skupinového četu nemalo podľa amerického prezidenta "žiadny vplyv" na útoky v Jemene. "Michael Waltz sa poučil a je to dobrý človek," vyhlásil Trump.
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová na sociálnych sieťach uviedla, že v skupinovom čete "sa nediskutovalo o žiadnych vojnových plánoch... a do komunikácie neboli zaslané žiadne utajované materiály".
The Atlantic v pondelok večer zverejnil článok, v ktorom šéfredaktor Goldberg informoval o tom, ako sa stal súčasťou uzavretej četovacej skupiny v aplikácii Signal.
Najskôr sa s ním v aplikácii spojil poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a o dva dni neskôr ho pridal do uvedenej skupiny. V nej minister obrany Pete Hegseth a ďalší vysokopostavení predstavitelia americkej administratívy vrátane viceprezidenta J. D. Vancea, ministra zahraničných vecí Marca Rubia i riaditeľa CIA Johna Ratcliffa diskutovali o príprave nedávnych útokov na pozície húsíjských povstalcov v Jemene. K nim skutočne došlo 15. marca.