Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

WHO: Koniec epidémie koronavírusu v Ázii je ďaleko

Zdravotný personál reaguje na ľudí, ktorí im potleskom z balkónov vyjadrujú vďaku za ich prácu v boji proti pandémii koronavírusu v Barcelone 26. marca 2020. Celkom 9444 zdravotníckych pracovníkov je v Španielsku nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší počet zo všetkých krajín postihnutých pandémiou, oznámila v piatok 27. marca 2020 organizácia Amnesty International (AI). Nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 doposiaľ v Španielsku podľahlo 4858 ľudí a 64.059 osôb je infikovaných, pričom za posledných 24 hodín pribudlo 7871 nových prípadov. Foto: TASR/AP

Pozornosť ohľadom epidémie sa teraz upriamuje na Európu, ale pravdepodobne sa presmeruje do iných regiónov.

Peking 31. marca (TASR) - Koniec epidémie koronavírusu v ázijsko-tichomorskom regióne je ďaleko a súčasné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia získavajú čas pre krajiny, ktoré by sa mali pripravovať na rozsiahle komunitné prenášanie nákazy. Uviedol to v utorok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre západné Tichomorie Takeši Kasai.

Podľa neho aj napriek všetkým opatreniam riziko prenosu nákazy v tomto regióne nepominie, kým bude pandémia pokračovať. "Poviem to jasne. Koniec epidémie v Ázii a Tichomorí je ďaleko. Pôjde o dlhodobý boj a my nesmieme poľaviť v našej ochrane," povedal Kasai na virtuálnom brífingu. "Je nutné, aby sa každá krajina pripravovala na rozsiahly komunitný prenos (nákazy)", dodal.

Agentúra Reuters pripomína, že nový koronavírus sa prvýkrát objavil v strednej Číne koncom minulého roka. Doteraz bolo na celom svete zaznamenaných vyše 770.000 prípadov nákazy, pričom USA, Taliansko a Španielsko už predstihli v počte potvrdených prípadov pevninskú Čínu.

Technický poradca WHO Matthew Griffith neočakáva, že by bola nejaká krajina bezpečná, keďže koronavírus sa časom dostane všade. Aj keď sa v ázijsko-tichomorskom regióne podarilo znížiť počet prípadov nákazy, k jej vypuknutiu môže podľa neho aj naďalej dochádzať na nových miestach a obavy sú z privezenia nákazy. Spomenul prípady zo Singapuru a Južnej Kórey týkajúce sa ľudí, ktorí cestovali do zahraničia.

Pozornosť ohľadom epidémie sa teraz upriamuje na Európu, ale pravdepodobne sa presmeruje do iných regiónov, dodal Griffith.