Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. január 2025
< sekcia Zahraničie

WHO: V Európe už zaočkovali viac ľudí, než sa nakazilo koronavírusom

Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

V Európe dostalo prvú dávku vakcíny už 16 percent obyvateľov, pričom celkovo tam bolo podaných 215 dávok očkovacej látky.

Kodaň 29. apríla (TASR) – V európskom regióne už proti novému koronavírusu zaočkovali viac ľudí, než sa ním v týchto krajinách podľa oficiálnych údajov nakazilo. Uviedla to vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Do európskeho regiónu radí WHO celkovo vyše 50 krajín vrátane Ukrajiny, Ruska či Turecka, približuje agentúra DPA.

Od zaznamenania prvého prípadu nákazy v tejto oblasti už uplynulo 462 dní, uviedol vo štvrtok riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. Dodal, že koronavírus dosiaľ zistili u 5,5 percenta tamojšej populácie, zatiaľ čo 7 percent už proti nemu bolo zaočkovaných.

Európske krajiny zároveň minulý týždeň zaznamenali prvýkrát za ostatné dva mesiace značný pokles v nových prípadov infekcií, uviedol Kluge. Upozornil však aj na skutočnosť, že celkový počet aktuálne nakazených je stále mimoriadne vysoký.

V európskom regióne zaznamenali dosiaľ celkovo 51,3 milióna prípadov nákazy, pričom čo v posledných siedmich dňoch to bolo 1,37 milióna. Odborníci sa však domnievajú, že skutočný počet nakazených je zrejme oveľa vyšší než oficiálne údaje, uvádza DPA.

Podľa Klugeho dostalo prinajmenšom prvú dávku vakcíny v tomto regióne už 16 percent obyvateľov, pričom celkovo tam bolo podaných 215 dávok očkovacej látky.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil v rovnaký deň na skutočnosť, že hoci na celom svete už bola podaná viac než miliarda očkovacích látok, len 0,3 percenta z vakcín pripadlo chudobným krajinám. Naopak v krajinách s vysokými a vyššími strednými príjmami podali dovedna 82 percent vakcín.

„Taká je realita," povedal Tedros na štvrtkovej videokonferencii o zdraví, ktorú hostilo Portugalsko. Dodal, že prístup k očkovacím látkam je jednou z hlavných výziev pandémie, pričom verejné zdravie je základom „sociálne, ekonomickej a politickej stability".