Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

WHO: Vojna na Ukrajine zrejme zhorší priebeh pandémie

Utečenci, ktorí utiekli pred vojnou z Ukrajiny, prichádzajú na železničnú stanicu Przemysl v juhovýchodnom Poľsku v sobotu 12. marca 2022. Foto: TASR/AP

Krízový koordinátor WHO uviedol, že počet nakazených Ukrajincov nepochybne porastie a bude zapríčinený nedostatočným testovaním, pozastavenou vakcináciou a vyčerpaním obyvateľstva v dôsledku vojny.

Ženeva 14. marca (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že vojna na Ukrajine môže zhoršiť priebeh pandémie koronavírusu. TASR správu prevzala z televízie CNN.

"Táto situácia umožní vírusu ďalej sa šíriť," upozornila v nedeľu v stredu technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová. Krízový koordinátor WHO Mike Ryan dodal, že počet nakazených Ukrajincov nepochybne porastie a bude zapríčinený nedostatočným testovaním, pozastavenou vakcináciou a vyčerpaním obyvateľstva v dôsledku vojny.

Počet nových prípadov na Ukrajine bol za posledný týždeň relatívne nízky, avšak WHO očakáva, že sa prírastky nakazených aj obetí budú zvyšovať.

Ukrajina má totiž nízku, len zhruba 34-percentnú mieru zaočkovanosti proti covidu. Od začiatku ruskej invázie už z Ukrajiny podľa údajov OSN ušlo viac než 2,5 milióna ľudí, ktorí sa uchýlili do susedných, často podobne nedostatočne "zaočkovaných" krajín.

Miestny občan odpočíva v suteréne slúžiacom ako úkryt v centre mesta Irpin, asi 25 km severozápadne od Kyjeva, v piatok 11. marca 2022.
Foto: TASR/AP


Do intenzívnejšieho boja s koronavírusom sa však pustili aj štáty, do ktorých ukrajinskí utečenci prichádzajú. Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko im zadarmo poskytujú vakcíny proti ochoreniu COVID-19, na Slovensku zase dostanú bezplatnú liečbu. WHO pomohlo zabezpečiť liečivá a navýšiť laboratórne a testovacie kapacity.

WHO v spoločnom vyhlásení s Detským fondom OSN (UNICEF) a Populačným fondom OSN (UNFPA) vyzvalo na zastavenie útokov na ukrajinské zdravotnícke zariadenia: "Zdravotníci a humanitárni pracovníci musia byť schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť vrátanie očkovania proti ochoreniu COVID-19 a obrne a poskytovania životne dôležitých liekov pre civilné obyvateľstvo na Ukrajine, ale aj pre utečencov (smerujúcich) do iných krajín. Zdravotnícke centrá by sa mali nachádzať aj na hraničných priechodoch a zabezpečovať urgentnú starostlivosť a pomoc tehotným ženám a deťom."