Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

WHO vyhlásila v súvislosti s novým vírusom stav globálnej núdze

Na ilustračnej snímke vydanej v januári 2020 koronavírus 2019-nCoV. Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní. Prípady nakazenia sú potvrdené už v najmenej 15 krajinách, pričom v Číne už vírusu podľahlo 170 ľudí. Foto: TASR/AP

Stav globálnej zdravotnej núdze sa vyhlasuje v reakcii na výnimočnú udalosť, ktorá predstavuje riziko pre iné krajiny a vyžaduje si koordinovanú reakciu.

Ženeva 31. januára (TASR) - Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil vo štvrtok stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý sa do viacerých krajín rozšíril z Číny. Informoval o tom na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Celosvetovo je potvrdených 7818 prípadov nákazy novým koronavírusom, z ktorých 7736 je v Číne. V 1370 prípadoch ide o ťažkú formu nákazy. V ďalších 12.167 prípadoch existuje podozrenie na nákazu. K dnešnému dňu nákaze novým koronavírusom podľahlo 170 ľudí.



Okrem Číny bolo potvrdených 98 prípadov nákazy v 18 krajinách sveta vrátane ôsmich prípadov prenosu nákazy z človeka na človeka, ku ktorým došlo v Japonsku, Nemecku, vo Vietname a v USA, uviedol Ghebreyesus.

Hlavným dôvodom vyhlásenia stavu globálnej zdravotnej núdze bolo podľa WHO šírenie vírusu z Číny do iných krajín, pričom Ghebreyesus vyzdvihol reakciu tejto krajiny na vzniknutú situáciu. "Hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie nebolo to, čo sa deje v Číne, ale to, čo sa deje v iných krajinách," povedal s tým, že WHO má najväčšie obavy z potenciálu vírusu rozšíriť sa do krajín s menej vyspelým zdravotníctvom.

"Dovoľte, aby som sa vyjadril jasne. Toto vyhlásenie (stavu núdze) nie je vyslovením nedôvery Číne. Práve naopak, WHO má aj naďalej dôveru v schopnosti Číny nákazu zvládnuť," dodal Ghebreyesus.


Stav globálnej zdravotnej hrozby bol doteraz vyhlásený päťkrát



TASR prináša prehľad pandémií a epidémií, pri ktorých bola vyhlásená globálna zdravotná pohotovosť.

- 2009 - 2010 - pandémia tzv. prasacej chrípky
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila po prvý raz globálnu zdravotnú pohotovosť v súvislosti s pandemickým vírusom A(H1N1), ktorý bol kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky. Táto celosvetová pandémia sa nazývala tiež prasacia chrípka a podľa údajov WHO počet potvrdených úmrtí od začiatku jej šírenia v apríli 2009 dosiahol najmenej 18.449, pričom zasiahol vyše 200 krajín a teritórií. V auguste 2010 oznámila WHO koniec tejto pandémie.

- 2014 – pandémia detskej obrny
V máji 2014 vyhlásila WHO medzinárodnú pohotovosť pre nárast šírenia vírusu detskej obrny. Vo svete bolo zaznamenaných 359 prípadov. WHO odporučila desiatim krajinám, napríklad Pakistanu a Sýrii, aby vyhlásili národnú zdravotnú pohotovosť a zaočkovali všetkých obyvateľov i návštevníkov.

- 2014 - 2016 epidémia eboly
WHO vyhlásila v auguste 2014 v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike "núdzový stav pre verejné zdravie s medzinárodným dosahom". Táto epidémia trvala dva roky. Svetová zdravotnícka organizácia koncom marca 2016 oznámila, že vírus ebola už nepredstavuje celosvetovú zdravotnú hrozbu a najvyšší stupeň varovania zrušila. Guinea, Libéria a Sierra Leone boli tromi krajinami najviac zasiahnutými ebolou, ktorá si vyžiadala viac ako 11.000 životov. Ebola patrí medzi najnebezpečnejšie infekčné ochorenia na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.

- 2016 – epidémia vírusu zika
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v marci 2016 celosvetový stav zdravotnej hrozby kvôli vírusu zika, ktorý prenášajú komáre a môže spôsobiť vážne vývojové poruchy u nenarodených detí, ak sa týmto vírusom nakazí tehotná žena. V novembri toho istého roku krízový výbor WHO uviedol, že vírus zika už nepredstavuje svetovú zdravotnú hrozbu, ale boj proti nemu musí ďalej pokračovať, pretože zostáva "vážnym a trvalým problémom v oblasti verejného zdravia".

- 2019 – epidémia eboly
Vzhľadom na šírenie vírusu ebola a vypuknutie epidémie v Konžskej demokratickej republike (KDR) vyhlásila WHO v júli 2019 už po druhý raz — v súvislosti s ebolou — stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Svetová zdravotnícka organizácia tak urobila preto, aby posilnila boj proti tejto chorobe v KDR a susedných krajinách. Takmer rok trvajúca epidémia eboly, ktorej epicentrom bola provincia Severné Kivu, si vyžiadala doteraz viac ako 2200 životov.