Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

WWF pred summitom COP26 vyzýva vlády na kroky na ochranu živočíchov

Na nedatovanej snímke je osamotený tučniak na Antarktíde, foro z archívu. Foto: TASR/AP

Nepriaznivé vplyvy klimatickej zmeny je teraz cítiť na každom svetadiele, uvádza sa v správe WWF.

Londýn 3. júna (TASR) - Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzýva vlády, aby bezodkladne obmedzili škodlivé emisie a chránili tak prirodzené prostredie živočíchov a ich druhy. Výzva prišla pred novembrovou celosvetovou konferenciou o klíme, pripomenula vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

"Ak máme zaistiť budúcnosť niektorým našim najikonickejším druhom zvierat a ich prirodzeným prostrediam, a vlastne aj samým sebe, potom musí byť rok 2021 bodom obratu," uviedla šéfka WWF Tanya Steeleová v novej správe WWF upozorňujúcej, že 12 živočíšnych druhov už pociťuje dosah klimatickej krízy.

Medzi nimi sú vták alka bielobradá žijúci v Británii, tučniaky v Antarktíde či určité druhy opíc v Amazónii.

Nepriaznivé vplyvy klimatickej zmeny je teraz cítiť na každom svetadiele, uvádza sa v správe WWF.

Obmedziť globálne otepľovanie na menej než 1,5 stupňa Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou (t.j. industrializáciou z rokov 1760–1820/1840) už nie je možné bez masívnej celosvetovej spolupráce, dodali odborníci v správe.

Musí sa zmeniť spôsob, ako funguje poľnohospodárstvo, a musí sa investovať do obnovy prirodzeného prostredia živočíchov.

V súčasnosti smeruje svet ku globálnemu otepleniu približne 2,4 stupne Celzia do konca storočia, čo bude mať katastrofálne následky pre ľudí aj prírodu.

Klimatická konferencia COP26 sa má konať v novembri v škótskom meste Glasgow a podujatiu bude predsedať Británia.