Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Z arménskych oblastí v Karabachu evakuovali už vyše 7000 ľudí

Poškodený obytný dom po ostreľovaní v Stepanakerte na separatistickom území Náhorný Karabach v Azerbajdžane. Foto: TASR/AP

Karabašskí Arméni vyzvali Baku na rokovania. Azerbajdžan však mierové rozhovory podmienil ich kapituláciou a rozpustením ich separatistickej vlády.

Jerevan 19. septembra (TASR) - Arméni v Náhornom Karabachu oznámili, že od spustenia azerbajdžanskej vojenskej operácie v tomto regióne bolo evakuovaných už vyše 7000 ľudí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

"Viac ako 7000 ľudí už bolo evakuovaných zo 16 civilných obcí v (arménskych) regiónoch Askeran, Martakert, Martuni a Šuši v Arcachu/Náhornom Karabachu," uviedol na sociálnych sieťach karabašský ombudsman Gegham Stepanjan, pričom pre Karabach použil aj arménsky názov.

Azerbajdžan v utorok v Náhornom Karabachu spustil pozemnú vojenskú "protiteroristickú" operáciu, ktorej deklarovaným cieľom je "obnovenie ústavného poriadku". Podľa najnovšej bilancie arménskych úradov v Karabachu si azerbajdžanská operácia v Karabachu vyžiadala už najmenej 25 mŕtvych vrátane dvoch civilistov.

Karabašskí Arméni vyzvali Baku na rokovania. Azerbajdžan však mierové rozhovory podmienil ich kapituláciou a rozpustením ich separatistickej vlády.

Obe krajiny sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou miestnych Arménov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne s Arménskom podpísal prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko.