Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Z Ruska znejú na adresu Gorbačova slová ocenenia i odsúdenia

Na snímke portrét bývalého prezidenta ZSSR Michaila Gorbačova visí v jeho nadácii, deň po jeho smrti 31. augusta 2022 v Moskve. Foto: TASR/AP

Kremeľ uviedol, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia o Gorbačovovom pohrebe. Podľa ruskej agentúry Interfax však nepôjde o štátny pohreb.

Moskva 31. augusta (TASR) - Z Ruska v stredu zneli na adresu zosnulého posledného sovietskeho lídra Michaila Gorbačova slová ocenenia i odsúdenia. Niektorí ruskí politici vyzdvihovali jeho prínos k ukončeniu studenej vojny, iní ho kritizovali za to, že nedokázal zabrániť rozpadu Sovietskeho zväzu. Informovala o tom agentúra AP.

Michail Gorbačov zomrel v utorok v moskovskej Ústrednej nemocnici veku 91 rokov po dlhej chorobe. Pochovaný bude na moskovskom Novodevičom cintoríne vedľa svojej manželky Raisy, ktorá zomrela v roku 1999.

Kremeľ uviedol, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia o Gorbačovovom pohrebe. Podľa ruskej agentúry Interfax však nepôjde o štátny pohreb.

Väznený kritik Kremľa Alexej Navaľnyj vo svojej reakcii vyzdvihol skutočnosť, že Gorbačov odstúpil "pokojne a dobrovoľne", v súlade s vôľou svojich voličov, čo bol podľa neho na štandardy Sovietskeho zväzu nevídaný čin, uvádza agentúra AP.

Gorbačov podľa neho - na rozdiel od väčšiny ruských, resp. sovietskych politikov nikdy nezneužil politickú moc na vlastné ciele alebo obohatenie. Navaľnyj, ktorý si za mrežami odpykáva deväťročný trest, tiež vyzdvihol, že za Gorbačova boli v ZSSR prepustení poslední politickí väzni.

Šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorý považuje rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia, vo svojom vyhlásení označil Gorbačova za štátnika s obrovským vplyvom na chod svetových dejín, pričom sa vyhol priamej kritike. Podľa neho Gorbačov viedol krajinu v období "zložitých a dramatických zmien a rozsiahlych vnútropolitických, ekonomických a spoločenských výziev" a pokúsil sa na ne aplikovať svoje vlastné riešenia.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že Gorbačov úprimne veril v to, že sa mu podarí ukončiť studenú vojnu a odštartovať novú éru dobrých vzťahov medzi Sovietskym zväzom a Západom. Tieto "romantické očakávania" sa však podľa neho nerealizovali", pretože sa prejavil "krvilačný" charakter protivníkov Ruska.

Leonid Sluckij, predseda výboru ruskej Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti, označil Gorbačova za "kontroverznú" osobnosť s tým, že jeho reformy "nahrali tým, ktorí chceli vymazať ZSSR z mapy sveta".

Líder prokremeľskej strany Spravodlivé Rusko Sergej Mironov ocenil politické uvoľňovanie za Gorbačovovej vlády. Zároveň však vyjadril ľútosť nad rozpadom sovietskeho impéria, ktorý označil za "tragédiu pre generácie Rusov".

Poslanec za vládnu strany Jednotné Rusko Oleg Morozov vyhlásil, že Michail Gorbačov sa mal "kajať" za svoje chyby, ktoré poškodili ruské záujmy. Podľa neho sa posledný sovietsky líder stal, či už vedome alebo nevedome, jedným z tvorcov súčasného svetového poriadku, v dôsledku ktorého musia teraz ruskí vojaci bojovať na Ukrajine. Poukázal na to že zomrel v čase pokračujúcej "špeciálnej operácie" Ruska na Ukrajine, čo označil "za mystickú súvislosť".

Zástupca šéfa poslaneckého klubu komunistov v Štátnej dume Nikolaj Kolomejcev označil Gorbačova za "zradcu", ktorý zničil sovietsky štát.

Šéf Liberálnej strany Jabloko Grigorij Javlinskij ocenil Gorbačova za to, že "ponúkol slobodu státisícom ľudí v Rusku, v jeho okolí a v polovici Európy. A to, ako sme túto slobodu využili my v Rusku, je naša zodpovednosť," uviedol Javlinskij.