Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Začal sa proces s odvolaným prezidentom Jun Sok-jolom

Demonštrantky sa účastnia na proteste na podporu zosadeného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola v Soule v sobotu 5. apríla 2025. Foto: TASR/AP

Je obvinený zo vzbury za pokus o zavedenie stanného práva v decembri 2024. V prípade uznania za vinného mu hrozí doživotie.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Soul 14. apríla (TASR) - V Južnej Kórei sa v pondelok začal proces s bývalým prezidentom Jun Sok-jolom, ktorý je obvinený zo vzbury za pokus o zavedenie stanného práva v decembri 2024. V prípade uznania za vinného mu hrozí doživotie. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Jonhap.

Juna oficiálne zbavili úradu 4. apríla po tom, ako ústavný súd potvrdil ústavnú žalobu (impeachment) voči nemu prijatú parlamentom. V januári sa stal prvým úradujúcim prezidentom krajiny, ktorého zadržali v súvislosti s obvineniami z trestného činu. Neskôr ho z procesných dôvodov prepustili, pripomenula agentúra AFP.

Bývalý generálny prokurátor je obžalovaný z vedenia vzbury po tom, ako vlani 3. decembra nakrátko vyhlásil stanné právo. Do Národného zhromaždenia vtedy poslali vojakov v údajnej snahe zabrániť poslancom, aby prezidentov dekrét zrušili. Odvolanie stanného práva napokon parlament odhlasoval len niekoľko hodín po jeho vyhlásení.

Jun sa v pondelok ráno dostali na súd v Soule, kde na prvom pojednávaní jeho obhajcovia predstavia svoje argumenty a prokuratúra obvinenia. Následne sa očakáva vypočutie vysokopostavených armádnych dôstojníkov ako svedkov.

Odborníci tvrdia, že proces s exprezidentom bude pravdepodobne dlhý. Na bývalú prezidentku Pak Kun-hje napríklad parlament podal žalobu v decembri 2016, no najvyšší súd definitívne potvrdil jej odsúdenie za korupciu až v januári 2021.

Ak Juna uznajú za vinného, stal by sa tretím juhokórejským prezidentom usvedčeným zo vzbudy – po dvoch vojenských lídroch v súvislosti s prevratom v roku 1979.

Za obvinenia zo vzbury by mohol Jun dostať doživotný trest. Teoreticky by ho mohli odsúdiť aj na trest smrti. Je však veľmi nepravdepodobné, že by takýto rozsudok aj vykonali. Južná Kórea dodržiava neoficiálne moratórium na popravy od roku 1997.

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.