Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Zahraničie

ZAHRANIČNÍ POLITICI: Reakcie na úmrtie kráľovnej Alžbety II.

Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR/AP

Reakcie zahraničných politikov na úmrtie britskej panovníčky Alžbety II.

Londýn/Balmoral 8. septembra (TASR) - Vo veku 96 rokov zomrela vo štvrtok britská kráľovná Alžbeta II. Oznámil to Buckinghamský palác.



TASR prináša reakcie zahraničných politikov.

Čínsky prezident a japonský premiér vzdali úctu zosnulej kráľovnej Alžbete II.


Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok vyjadril "úprimnú sústrasť britskej vláde a ľudu" po smrti kráľovnej Alžbety II. Hlboký smútok nad úmrtím britskej panovníčky vyjadril aj japonský premiér Fumio Kišida, podľa ktorého ide o "veľkú stratu" pre celý svet. TASR informuje na základe správ agentúry AFP.

"Si Ťin-pching v mene čínskej vlády a čínskeho ľudu, ako aj vo svojom mene, vyjadruje hlbokú sústrasť. Jej odchod je pre Britov veľkou stratou," píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnili čínske štátne médiá.

Peking pripomenul, že Alžbeta II. bola prvou britskou panovníčkou, ktorá navštívila Čínu a ocenil dlhovekosť jej vlády, ako najdlhšie slúžiacej panovníčky v britskej histórii.

Si Ťin-pching pripisuje veľký význam rozvoju čínsko-britských vzťahov a je "ochotný spolupracovať s kráľom Karolom III. na podpore zdravého a stabilného rozvoja bilaterálnych vzťahov v prospech oboch krajín a ich národov", píše sa vo vyhlásení.

Premiér Kišida vyjadril v mene japonskej vlády úprimnú sústrasť kráľovskej rodine a obyvateľom Veľkej Británie, pričom smrť kráľovnej Alžbety II. v ňom zanechala "hlbokú ľútosť".

"Smrť kráľovnej, ktorá viedla Britániu v nepokojných časoch vo svete, je veľkou stratou nielen pre britský ľud, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo," povedal japonský premiér.

Kišida ocenil jej "mimoriadne dôležitú úlohu pri udržiavaní svetového mieru a stability". Dodal, že "výrazne prispela k posilneniu japonsko-britských vzťahov".

Vlajky v Japonsku budú na znak úcty k zosnulej panovníčke spustené na pol žrde, uviedol hlavný tajomník úradu vlády Hirokazu Macuno.

Britská panovníčka Alžbeta II. zomrela vo štvrtok vo svojom škótskom sídle Balmoral. Po jej smrti sa automaticky stal novým britským monarchom jej najstarší syn Charles ako kráľ Karol III.

Kráľ Filip a premiér Sánchez vyjadrili úctu zosnulej Alžbete II.


Španielsky kráľ Filip VI. a premiér Pedro Sánchez vyjadrili úctu britskej kráľovnej Alžbete II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Alžbeta II. bola podľa španielskeho kráľa Filipa VI. "svedkom" mnohých z najvýznamnejších kapitol v dejinách sveta, ktoré zároveň aj "písala a tvorila". Pripomenul aj "jej zmysel pre povinnosť, oddanosť a život zasvätený službe".

Filip VI. poslal novému britskému kráľovi Karolovi III. sústrastný telegram, v ktorom novému panovníkovi i obyvateľom Británie vyjadril úprimnú sústrasť v mene svojej vlády a španielskeho ľudu.

Sústrasť britskej kráľovskej rodine, vláde a obyvateľom Spojeného kráľovstva a Commonwealthu vyjadril aj španielsky premiér Pedro Sánchez. "Bola to postava svetového významu, svedok a tvorca dejín Británie i sveta," napísal na sociálnej sieti.



Filip VI. vo svojom telegrame nového britského panovníka oslovil ako "Vaša Výsosť, drahý Karol", píše na svojej webovej stránke denník El País.

OSN a USA vyjadrili úctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II.


Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril vo štvrtok úctu britskej kráľovnej Alžbete II., najdlhšie vládnucej panovníčke, ktorá zomrela vo veku 96 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Ako najdlhšie žijúca a najdlhšie panujúca hlava štátu v Spojenom kráľovstve bola kráľovná Alžbeta II. na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien," uviedol Guterres vo vyhlásení.

Hlbokú sústrasť v súvislosti s úmrtím Alžbety II. vyjadril vo štvrtok aj Biely dom. Ako uviedol, bola vodkyňou jedného z najsilnejších spojencov Spojených štátov.

"Naše srdcia a naše myšlienky sú s rodinnými príslušníkmi kráľovnej (a) s ľudom Spojeného kráľovstva," uviedla niekoľko minút po oznámení úmrtia britskej panovníčky hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.



Svetoví lídri v kondolenciách vyzdvihujú rolu Alžbety II



Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojej reakcii na úmrtie britskej panovníčky Alžbety II. uviedol, že "stelesňovala kontinuitu a jednotu britského národa počas 70 rokov".

Vo svojom statuse na Twitteri Macron napísal: "Zachovám si spomienku na priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá ovplyvnila svoju krajinu a svoje storočie ako nikto predtým".

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí a vo svojom tvíte zdôraznila: "Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie."



Taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako "výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov".

Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov "s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii".

Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka "zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby."

Predstavitelia inštitúcií EÚ: Alžbeta II. bola príkladom pre všetkých



Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom vyhlásení na Twitteri uviedla, že kráľovná Alžbeta II. bola svedkom vojny aj zmierenia v Európe a aj mimo nej a hlbokých premien na našej planéte i v našej spoločnosti. "Bola majákom kontinuity počas týchto zmien, neprestávala prejavovať pokoj a oddanosť, ktoré mnohým dodávali silu. Nech odpočíva v pokoji," uviedla šéfka exekutívy EÚ.



Predseda Európskej rady Charles Michel vo svojom sústrastnom prejave na Twitteri pripomenul, že zosnulá britská panovníčka mala prezývku aj "Alžbeta Stála" a to aj preto, že "svojou službou a oddanosťou nám nikdy nezabudla ukázať dôležitosť trvalých hodnôt v modernom svete".

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová vo vyhlásení pre médiá pripomenula, že len málokto formoval históriu sveta ako Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. "Jej nezlomný záväzok k povinnostiam a službe bol príkladom pre všetkých. Svet smúti spolu s ľuďmi v Spojenom kráľovstve aj mimo neho. Bola to skutočná kráľovná Alžbeta Veľká," odkázala šéfka europarlamentu.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vo svojom oficiálnom vyhlásení skonštatoval, že "pozoruhodné panovanie" kráľovnej Alžbety II. bolo svedkom kľúčových udalosti 20. a 21. storočia. "EÚ vzdáva hold jej jedinečnému príspevku k budovaniu mieru a zmierenia. Kým jej stratu pociťuje celý svet, naše bezprostredné myšlienky sú s jej rodinou a obyvateľmi Spojeného kráľovstva," uviedol Borrell.

Šéf NATO i britská premiérka Trussová si uctili zosnulú kráľovnú Alžbetu II.



Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyjadril vo štvrtok úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím britskej kráľovnej Alžbety II., pričom ocenil jej vládnutie počas siedmich desaťročí. "Som hlboko zarmútený úmrtím Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. Počas viac než 70 rokov bola príkladom nezištného vládnutia a služby verejnosti," napísal Stoltenberg na sociálnej sieti Twitter.



"Moja úprimná sústrasť kráľovskej rodine, našim spojencom v NATO Spojenému kráľovstvu a Kanade a ľudu Spoločenstva národov," dodal.

Britská premiérka Liz Trussová vo štvrtok krátko po oznámení Alžbetinho úmrtia uviedla, že britská panovníčka bola "milovaná a obdivovaná na celom svete".

"Smrť Jej Veličenstva kráľovnej je obrovským šokom pre národ a pre svet," povedala Trussová v krátkom prejave na schodoch svojho sídla na Downing Street - len dva dni po tom, čo ju kráľovná Alžbeta II. vymenovala za novú premiérku krajiny, píše AFP.



Zeman: Kráľovná Alžbeta II. navždy zostane v našich srdciach



Hlboký zármutok nad smrťou britskej panovníčky Alžbety II. vyjadril vo štvrtok český prezident Miloš Zeman. Uviedol to jeho hovorca Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Jej oddaná služba monarchii, nesmierna pokora a vznešenosť zostane navždy v našich srdciach," odkázal český prezident prostredníctvom hovorcu.



Sústrasť britskej kráľovskej rodine, obyvateľom Británie a Spoločenstvu národov vyjadril aj český premiér Petr Fiala. "Odišla veľká osobnosť svetových dejín. So šarmom, gráciou a silou veľkej panovníčky previedla Spojené kráľovstvo ťažkými aj dobrými časmi," dodal úrad vlády.

Predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil uviedol, že britská kráľovná bola symbolom kontinuity a stability. "Kráľ Charles má teraz pred sebou náročnú úlohu," dodal Vystrčil.

Predsedníčka dolnej komory českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová vyzdvihla panovníčkinu oddanosť vlasti a podriadenosť potrebám svojho ľudu. "Obdivovala som ju," dodala.

Reagujú aj európski lídri či Zelenskyj



Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijal správu o smrti kráľovnej Alžbety II. s hlbokým smútkom a jej skon označil za nenapraviteľnú stratu. Svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine, ako aj národom Británie a Spoločenstva národov vyjadril Zelenskyj prostredníctvom sociálnych sietí.

Ako informovala agentúra AFP, mnohí nemeckí politici označili zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za "symbol zmierenia" po dvoch svetových vojnách.

"Jej záväzok k nemecko-britskému zmiereniu po hrôzach druhej svetovej vojny zostane nezabudnutý," konštatoval nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zasa uviedol, že štátna návšteva kráľovnej v povojnovom Nemecku v roku 1965 bola "dôležitým signálom zmierenia po dvoch zničujúcich svetových vojnách".

Prejav sústrasti britskej kráľovskej rodine, britskej vláde, občanom Británie i Spoločenstva národov zaslal aj španielsky premiér Pedro Sánchez či belgický kráľ Filip. Alžbeta II. bola podľa Sáncheza osobnosťou celosvetového významu, "svedkyňou a tvorkyňou britskej a európskej histórie."

Je ťažké predstaviť si svet bez kráľovnej, povedal rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Sústrasť Británii v spojitosti so smrťou Alžbety II. vyjadrili aj poľský prezident Andrzej Duda a maďarský premiér Viktor Orbán. TASR správu prevzala z agentúr APA, PAP a MTI.

Rakúsky prezident Van der Bellen vo videu na sociálnej sieti Twitter pripomenul, že Alžbeta II. "ani v pohnutých časoch nikdy nestrácala autoritu, sebavedomie, disciplínu, zmysel pre povinnosť, neochvejnosť, či svoj britský humor". Dodal, že sa stretla s významnými štátnikmi uplynulého storočia vrátane britských premiérov Winstona Churchila a Margaret Thatcherovej, nemeckých spolkových kancelárov Willyho Brandta a Helmutha Kohla, či francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda.

"Bola pozitívnou energiou vo svete. Zbohom, kráľovná Alžbeta," dodal Van der Bellen. Sústrasť kráľovskej rodine a obyvateľom Británie na Twitteri vyjadrili aj rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer a minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.



"Celé desaťročia bola stelesnením všetkého, čo robí Britániu naozaj veľkou," napísal na Twitteri poľský prezident Andrzej Duda a dodal, že Poľsko a celý svet bude na ňu spomínať.

Maďarský premiér poslal britskej premiérke Liz Trussovej sústrastný telegram. Viktor Orbán v ňom uviedol, že je "otrasený a zarmútený" správou o Alžbetinej smrti, píše agentúra MTI s odvolaním sa na úrad maďarského premiéra. "Jej oddanosť a služba dávajú príklad pre nás všetkých," povedal Orbán a pripomenul návštevu kráľovnej v Maďarsku v roku 1993.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za ikonu a dodal, že považuje za česť, že sa s ňou mohol osobne stretnúť. "Ikona, symbol moci, kultúry a tradícií Spojeného kráľovstva... Mal som tú česť sa s ňou osobne stretnúť. Nech odpočíva v pokoji," napísal Morawiecki na svojom Facebooku.



Pakistanský prezident Árif Alví vo svojej reakcii označil kráľovnú Alžbetu II. za "veľkú a dobrotivú vládkyňu". Dodal, že jej odchod zanecháva "obrovské prázdno". Uviedol však, že Alžbeta II. bude "zlatými písmenami zapísaná v análoch svetových dejín".

Agentúra AFP v súvislosti s Pakistanom dodala, že je druhou najľudnatejšou krajinou v Spoločenstve národov združujúcom bývalé britské kolónie.

Panovníci Dánska, Švédska a Nórska si pripomenuli Alžbetu II.


Dánska kráľovná Margaréta II. označila Alžbetu II. za "osobnosť týčiacu sa vysoko nad európskymi panovníkmi" a veľkú inšpiráciu pre všetkých.

Margaréta v januári tohto roka oslávila 50. výročie nástupu na trón. Po smrti Alžbety je Dánsko jedinou krajinou v Európe, v ktorej panuje kráľovná, pripomína AP. Britská kráľovná Alžbeta II. vládla viac než 70 rokov.

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv povedal, že zosnulá panovníčka prejavovala "mimoriadnu oddanosť a zmysel pre povinnosť". Nórsky kráľ Harald uviedol, že Alžbeta II. oddane "sprevádzala Britov cez obdobia radosti a smútku, v dobrých i zlých časoch".

Podľa fínskeho prezidenta Sauliho Niinista bola Alžbeta II. svedkom dejín a pomáhala ich tvoriť tak, ako málokto iný.

Úctu zosnulej Alžbete II. vyjadril Biely dom i bývalí prezidenti USA


Americký prezident Joe Biden vzdal úctu vo štvrtok zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II., ktorú nazval "štátničkou neprekonateľnej dôstojnosti". Dodal, že sa teší na spoluprácu s novým panovníkom, kráľom Karolom III, s ktorým ho už teraz podľa jeho slov spája "blízke priateľstvo". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Biden vo vyhlásení s manželkou Jill povedal, že kráľovná Alžbeta II., ktorá bola na tróne 70 rokov, prehĺbila spojenectvo Británie a Spojených štátov. Dodal, že prispela k tomu, aby bol vzťah oboch krajín mimoriadny.

Ako sa ďalej píše vo vyhlásení Bieleho domu, Alžbeta II. bola "viac než panovníčkou" a bola zdrojom hrdosti pre mnohé generácie Britov.

Bývalý americký prezident Barack Obama ocenil Alžbetu II. za jej "neúnavnú, dôstojnú verejnú službu". "(Moja manželka) Michelle a ja sme mali to šťastie, že sme spoznali Jej Veličenstvo a veľa pre nás znamenala," uviedol Obama vo vyhlásení.

Vláda Alžbety II. sa podľa slov Obamu vyznačovala "pôvabom, eleganciou a neúnavnou pracovnou etikou", pričom "vzdorovala nástrahám a očakávaniam kladeným na ženy jej generácie".



Bidenov predchodca v Bielom dome Donald Trump vo vyhlásení uviedol, že Alžbeta II. zostane v pamäti "pre jej vernosť svojej krajine a jej neochvejnú oddanosť svojim krajanom", píše agentúra AP. "Melania a ja si navždy budeme vážiť čas strávený s kráľovnou a nikdy nezabudneme na veľkorysé priateľstvo, veľkú múdrosť a úžasný zmysel pre humor Jej Veličenstva," dodal Trump.

Úprimnú sústrasť vyjadrili tiež americkí exprezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Jimmy Carter.

Premiér Trudeau vzdal úctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II.



Kanadský premiér Justin Trudeau vzdal vo štvrtok úctu "múdrosti, dobrosrdečnosti a vrúcnosti" britskej panovníčky Alžbety II., ktorá zomrela na škótskom zámku Balmoral vo veku 96 rokov. Informovala o tom agentúra DPA.

Trudeau uviedol, že v Kanade sa o smrti kráľovnej dozvedeli so zarmúteným srdcom. "Bola stálou prítomnosťou v našich životoch – a jej služba Kanaďanom navždy zostane významnou súčasťou histórie našej krajiny," zdôraznil.

"Keď sa obzrieme späť na jej život a jej vládu, ktorá trvala toľko desaťročí, Kanaďania si budú vždy pamätať a vážiť múdrosť, oddanosť a vrúcnosť Jej Veličenstva. Naše myšlienky sú s kráľovskou rodinou v týchto najťažších chvíľach," napísal kanadský premiér na sociálnej sieti Twitter.

Kanada je členom Spoločenstva národov (Commonwealth) a britský panovník je oficiálne hlavou štátu aj tejto severoamerickej krajiny, pripomína agentúra DPA.



Johnson: Kráľovná Alžbeta II. mala jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými



Bývalý britský premiér Boris Johnson označil deň úmrtia kráľovnej Alžbety II. za najsmutnejší deň Británie, keďže zosnulá panovníčka mala podľa neho "jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými". Johnson to vo štvrtok uviedol na svojom účte na Twitteri, informuje TASR.

"(Kráľovná) bola taká nadčasová a úžasná, až sa obávam, že sme ako deti verili tomu, že bude pokračovať stále ďalej a ďalej," napísal Johnson. Dodal, že Alžbeta II. bola v mnohých ohľadoch najlepšou panovníčkou v britských dejinách.

"Nielen že zmodernizovala konštitučnú monarchiu, ale dala krajine následníka trónu, ktorý ponesie jej dedičstvo a ktorého zmysel pre povinnosť je v súlade s (hodnotami) jeho matky a vlasti," dodal bývalý premiér.

Johnson zároveň uviedol, že mnohí ľudia si až teraz uvedomili, "čo pre nich kráľovná znamenala, aké veci urobila a ako veľmi ju milovali". Ocenil tiež kľúčovú úlohu, ktorú panovníčka nesebecky niesla v súvislosti s jednotou a kontinuitou britskej monarchie.


Kráľovnú Alžbetu II. si uctili v Bezpečnostnej rade i Valnom zhromaždení


Bezpečnostná rada a Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov si vo štvrtok minútou ticha uctili britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá zomrela na škótskom zámku Balmoral vo veku 96 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Úradujúci predseda Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), francúzsky veľvyslanec Nicolas de Riviere vyjadril v súvislosti s úmrtím panovníčky úprimnú sústrasť.

Predseda Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) Abdulla Šahíd nazval túto chvíľu "momentom hlbokého smútku pre kráľovskú rodinu". Ako dodal, Valné zhromaždenie si "oficiálne" uctí kráľovnú Alžbetu II. neskôr, v priebehu nasledujúcich dní.

Poctu Alžbete II. vzdali španielska, belgická i švédska kráľovská rodina

Poctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. vzdali vo štvrtok okrem iných aj španielsky kráľ Filip VI., belgický kráľ Filip a tiež švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Alžbeta II. bola podľa španielskeho monarchu panovníčkou, ktorá "napísala a formovala mnohé z najdôležitejších kapitol v histórii nášho sveta". V telegrame adresovanom novému britskému kráľovi Karolovi III. ocenil Alžbetin "zmysel pre povinnosť" s tým, že celý svoj život venovala službe pre krajinu.

"(Alžbeta II.) bola výnimočnou osobnosťou," uviedol vo vyhlásení belgický kráľovský palác. "Spojené kráľovstvo stratilo výnimočného monarchu, ktorý zanechal hlbokú stopu v dejinách," uviedol belgický kráľ Filip.

"Kráľovná slúžila svojim krajinám a Spoločenstvu národov s mimoriadnou oddanosťou a zmyslom pre povinnosť. Bola neustále prítomná, a to nielen v britskej spoločnosti, ale aj na medzinárodnej scéne," uviedol švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv vo vyhlásení.

DPA približuje, že švédska kráľovská rodina je s britskou kráľovskou rodinou príbuzensky prepojená cez kráľovnú Viktóriu (1819-1901), ktorá bola praprastarou matkou Karola XVI. Gustáva. Dedička švédskeho trónu, najstaršia dcéra súčasného švédskeho monarchu, sa na počesť niekdajšej britskej panovníčky volá korunná princezná Viktória.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť britskému kráľovi Karolovi III. v súvislosti s úmrtím jeho matky kráľovnej Alžbety II. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovala tlačová služba Kremľa.

"Najdôležitejšie udalosti v nedávnej histórii Spojeného kráľovstva sú neoddeliteľne spojené s menom Jej Veličenstva. Alžbeta II. sa dlhé desaťročia právom tešila láske a úcte svojich poddaných, ako aj autorite na svetovej scéne," uvádza sa podľa Kremľa v sústrastnom telegrame.

Lídri britského Spoločenstva národov v reakciách na úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II. oceňujú, akou bola inšpiratívnou, dôstojnou a výnimočnou líderkou, sumarizovala vo štvrtok vo svojej správe agentúra AFP.

Pripomenula, že Alžbeta II. sa po svojom nástupe na trón v roku 1952 stala hlavou Spoločenstva národov - združenia zloženého prevažne z bývalých území Britského impéria, ktoré sa rozprestiera na šiestich kontinentoch.

Mnohé z 56 členských krajín tohto bloku získali nezávislosť práve počas Alžbetinho vládnutia - keď sa v Afrike a Ázii presadili dekolonizačné hnutia.

"Nikdy nezabudnem na jej srdečnosť a láskavosť," vyjadril sa o zosnulej Alžbete II. Na Twitteri indický premiér Naréndra Módí. Dodal, že Alžbeta bola svojej krajine a ľudu "inšpiratívnou vodkyňou".



Prezident susedného Pakistanu Árif Alví vo svojej reakcii označil Alžbetu II. za "výnimočnú a dobrotivú vládkyňu" a jej odchod zanecháva obrovské prázdno. Alžbeta II. však bude "zlatými písmenami zapísaná v análoch svetových dejín".

Maldivský prezident Ibráhím Muhammad Sulih uviedol, že kráľovná bola "žiarivým príkladom služby verejnosti, húževnatosti a oddanosti vlastnej krajine".

Austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorý napriek tomu, že je zaprisahaným republikánom, vzdal hold Alžbete II. a povedal, že jej smrť znamená "koniec jednej éry". "Skončila sa historická vláda a dlhý život zasvätený povinnostiam, rodine, viere a službe," povedal.

Jeho novozélandská kolegyňa Jacinda Ardernová uviedla, že v posledných dňoch s obavami sledovala správy o kráľovninom zdravotnom stave a v súvislosti s jej skonom vyjadrila hlboký smútok. "Pre nás bola obdivovanou a rešpektovanou panovníčkou. Pre nich bola matkou a babičkou," uviedla.

Kanadský premiér Justin Trudeau povedal, že kráľovná "navždy zostane dôležitou súčasťou" dejín jeho krajiny. Bude na ňu spomínať pre jej "múdrosť, súcit a srdečnosť".

Líder afrického štátu Malawi Lazarus Chakwera uviedol, že Alžbeta II. sa "ako priateľ Malawi navždy vryje do našich sŕdc a nezmazateľne sa zapíše do našej histórie, ktorú pozitívne formovala viac spôsobmi, než sa dá vyjadriť slovami".

K politikom prejavujúcim sústrasť britskej kráľovskej rodine, britskej vláde a národom Británie i Spoločenstva národov sa pridal aj prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, hoci jeho krajina má po svojom vystúpení zo Spoločenstva národov s Londýnom chladné vzťahy.

AFP doplnila, že britské Spoločenstvo národov sa v posledných rokoch otvorilo aj krajinám, ktoré nikdy neboli britskými kolóniami, pretože sa snaží udržať si svoj význam v meniacom sa svete. Medzi takýchto jeho členov teraz patrí bývalá portugalská kolónia Mozambik, ako aj Gabon a Togo, ktorí sa pripojili 25. Júna a boli kedysi pod nadvládou Francúzska.

"Kráľovná Alžbeta II. bola veľkou priateľkou Afriky a Afrika jej to oplácala náklonnosťou," vyhlásil vo štvrtok gabonský prezident Ali Bongo.

Profesor medzinárodných vzťahov na King's India Institute v Londýne Harsh V Pant pre agentúru AFP konštatoval, že Alžbeta II. bola "hnacou silou" v Spoločenstve národov a jej smrť vyvolá otázky o budúcnosti tohto zoskupenia.