Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Zákon k pobrexitovej obchodnej dohode s EÚ dostal súhlas kráľovnej

Na nedatovanej snímke zverejnenej v piatok 25. decembra 2020 je britská kráľovná Alžbeta II počas každoročného vianočného príhovoru na hrade Windsor v anglickom Windsore. Foto: TASR/AP

Ešte predtým schválili ratifikačný zákon členovia hornej komory britského parlamentu (Snemovne lordov).

Londýn 31. decembra (TASR) - Ratifikačný zákon k pobrexitovej obchodnej dohode s Európskou Úniou dostal oficiálny súhlas britskej kráľovnej Alžbety II. Zákon tak vstúpil do platnosti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Podľa agentúry DPA správu o súhlase kráľovnej oznámil vo štvrtok predseda Dolnej snemovne (dolnej komory parlamentu) Lindsay Hoyle.

Ešte predtým schválili ratifikačný zákon členovia hornej komory britského parlamentu (Snemovne lordov).

Britský premiér Boris Johnson podpísal dohodu v stredu. Dokument do Londýna dopravili na stíhačke britského Kráľovského letectva (RAF) z Bruselu, kde ju v stredu ráno podpísali Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel.

Johnson na dokument pridal svoj podpis krátko po tom, ako Dolná snemovňa schválila - v pomere hlasov 521 k 73 - ratifikačný zákon k zmieňovanej dohode.

Vyjednávači oboch strán oznámili 24. decembra dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu po náročných deväťmesačných rokovaniach. Platiť bude - zatiaľ predbežne - od 1. januára.

Potrebný je tiež súhlas Európskeho parlamentu, ktorý na prijatie dokumentu do konca roka už nemal dostatok času. Rozpravu o dohode začne o niekoľko týždňov - v januári - a hlasovanie sa očakáva vo februári alebo v marci.

Dohoda o obchode a spolupráci Európskej únie a Spojeného kráľovstva, ktorá má takmer 1250 strán, upravuje ich hospodárske vzťahy od 1. januára. Jej uzavretie umožnilo, aby obchod medzi oboma stranami pokračoval bez ciel a s čo možno najmenšími bariérami aj po prelome roka, keď Británia opustí jednotný trh Európskej únie. Dokument upravuje aj ďalšie témy - napríklad rybolov či spoluprácu v oblasti energetiky, dopravy, justície a polície.