Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Zaríf obhajoval svoju kritiku antisemitizmu a popierania holokaustu

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf Foto: FOTO TASR/AP

Niektorí poslanci predvolali šéfa diplomacie za jeho kritiku výrokov bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Teherán 6. mája (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf sa dnes v parlamente bránil voči poslancom, zástancom tvrdej línie, ktorým sa nepáčila jeho kritika antisemitizmu a popierania holokaustu.

"Irán a Iránci vždy rešpektovali všetky náboženstvá a veriacich, a tiež vždy boli proti antisemitizmu a genocíde (Židov)", citovala Zarífa iránska agentúra ISNA.

Niektorí poslanci predvolali šéfa diplomacie za jeho kritiku výrokov bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten vyvolal po celom svete pohoršenie, keď opakovane spochybňoval zavraždenie miliónov Židov počas nacizmu v Nemecku a označil to za výmysel.

Ahmadínežádov nástupca Hasan Rúhání, považovaný za umierneného politika, však označil holokaust za trestuhodný zločin spáchaný na Židoch nacistami.

Zaríf v parlamente jasne povedal, že Irán je naďalej proti "agresívnej politike Izraela na obsadených palestínskych územiach". Podľa jeho slov však popieranie holokaustu Ahmadínežádom len viedlo k izraelskej propagande proti Iránu, informovala tlačová agentúra DPA.

"Tieto vyjadrenia dokonca viedli k tomu, že (izraelský premiér Benjamin) Netanjahu teraz nehanebne tvrdí, že Irán chce nový holokaust," uviedol na vysvetlenie šéf iránskej diplomacie.

Zaríf povedal, že jeho úlohou ako ministra zahraničných vecí je dať jasne najavo iránsky postoj, zastaviť sionistickú (izraelskú) propagandu a neutralizovať "iránsku fóbiu" na Západe.

Predvolanie Zarífa do parlamentu zapríčinil rozhovor, ktorý vo februári poskytol nemeckým médiám. Uviedol v ňom, že holokaust bol "hroznou tragédiou", ktorá sa nikdy nesmie zopakovať.

Parlamentnú schôdzu vysielal naživo iránsky štátny rozhlas. Išlo už o druhé predvolanie Zarífa do parlamentu, kde mu poslanci kládli otázky v súvislosti s jeho postojom a výrokmi, pripomenula AP.