Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Zdravotná únia: EÚ bude silnejšie reagovať na núdzové situácie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Nové pravidlá zahŕňajú lepšie plánovanie prevencie, pripravenosti a reakcie tak na úrovni EÚ, ako aj na úrovni vnútroštátnej.

Brusel/Štrasburg 4. októbra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu schválili nové opatrenia na posilnenie schopnosti Európskej únie zamedzovať šíreniu prenosných ochorení a riešiť prípady cezhraničného ohrozenia zdravia.

Poslanci schválili dohodu dosiahnutú s členskými štátmi o rozšírení mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Cieľom novej legislatívnej normy, ktorú podporilo 542 poslancov, 43 boli proti a deviati sa zdržali hlasovania, je posilniť schopnosť Európskej únie v oblasti prevencie a pripravenosti, ako aj v oblasti riadenia prípadných budúcich epidémií.

ECDC bude spolupracovať s Európskou komisiou, vnútroštátnymi orgánmi, orgánmi EÚ a medzinárodnými organizáciami s cieľom zabezpečiť, aby ich aktivity boli zosúladené a vhodne sa dopĺňali. Bude koordinovať štandardizáciu postupov pri zbere a overovaní údajov i analýzu a šírenie údajov na úrovni EÚ tak, aby malo vždy k dispozícii aktuálne a porovnateľné dáta.

Okrem toho bude ECDC dôsledne monitorovať schopnosť vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti pri odhaľovaní, prevencii a kontrole prenosných ochorení a boji proti nim, identifikuje nedostatky a vydá vedecky podložené odporúčania.

Poslanci rovnako schválili aj dohodu o sérii opatrení, vďaka ktorým bude môcť EÚ lepšie predvídať závažné cezhraničné ohrozenia zdravia a náležite na ne reagovať. Za jej schválenie hlasovalo 544 poslancov, 50 bolo proti a desiati sa zdržali hlasovania.

Nové pravidlá zahŕňajú lepšie plánovanie prevencie, pripravenosti a reakcie tak na úrovni EÚ, ako aj na úrovni vnútroštátnej. Komisia bude mať právomoc vyhlásiť núdzový stav v oblasti verejného zdravia na úrovni Európskej únie, čím sa posilní spolupráca v rámci eurobloku a umožní sa včasné vypracovanie zdravotníckych protiopatrení a vytvorenie zdravotníckych zásob.

Nové právne predpisy objasňujú aj postupy pre spoločné obstarávanie liekov a zdravotníckych pomôcok a obmedzujú súbežné obstarávanie a rokovanie zúčastnených krajín v prípade výrobkov nakupovaných spoločne na úrovni EÚ.

Tento návrh ešte musí schváliť aj Rada EÚ (ministri členských krajín) a nové opatrenia budú potom zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie.

Eurokomisia v novembri 2020 navrhla v rámci budovania európskej zdravotnej únie nový rámec zdravotnej bezpečnosti, vychádzajúci zo skúseností s riešením pandémie ochorenia COVID-19. Tento balík obsahuje tri právne predpisy: posilnenie úlohy Európskej liekovej agentúry (EMA), rozšírenie mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb a návrh nariadenia o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)