Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj a Plenkovič podpísali dohodu o dlhodobej spolupráci

Na snímke zľava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a chorvátsky premiér Andrej Plenkovič počas podpisu dohody o vzájomnej spolupráci a podpore v rámci summitu Ukrajina – juhovýchodná Európa v Dubrovníku 9. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Krajiny preskúmajú možnosti posilnenia spolupráce v oblasti digitálnej odolnosti, kybernetickej bezpečnosti a výmeny spravodajských informácií.

Dubrovník 9. októbra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu podpísal s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovičom dohodu o dlhodobej spolupráci oboch krajín. Stalo sa to pred tretím samitom Ukrajina - juhovýchodná Európa v Dubrovníku, kde miestni lídri plánujú diskutovať o medzinárodnom mierovom úsilí. TASR informuje podľa agentúry Reuters a kancelárie ukrajinského prezidenta.

"Spoločne budeme rozvíjať spoluprácu medzi našimi obrannými odvetviami. Chorvátsko bude naďalej poskytovať vybavenie a zdieľať odborné znalosti v oblasti humanitárneho odmínovania," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X. "Dohoda sa taktiež zaoberá otázkami starostlivosti o veteránov a stíhania vojnových zločinov, keďže Chorvátsko má s vojnou vlastné skúsenosti," uvádza Zelenského kancelária.

Krajiny preskúmajú možnosti posilnenia spolupráce v oblasti digitálnej odolnosti, kybernetickej bezpečnosti a výmeny spravodajských informácií. Bilaterálnu dohodu podpísali na 10 rokov.

Chorvátsko patrí medzi podporovateľov Ukrajiny a od začiatku celoplošnej invázie ruských síl už poslal 11 veľkých zásielok vojenskej pomoci. Kancelária ukrajinského prezidenta uviedla, že od februára 2022 poskytlo Chorvátsko Ukrajine pomoc v celkovej výške 300 miliónov eur.

Chorvátsko na samite hostí predstaviteľov 12 krajín juhovýchodnej Európy a Ukrajiny. Okrem Plenkoviča a ukrajinského prezidenta sa na ňom zúčastnia aj prezidenti, premiéri či ministri zahraničných vecí Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Čiernej Hory, Grécka, Kosova, Moldavska, Severného Macedónska, Slovinska, Srbska, Rumunska a Turecka.