Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj prisľúbil oslobodenie polostrova Krym

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Foto: TASR/AP

Prezident sa aj kriticky vyjadril k tomu, ako Rusko pristupuje k moslimskej menšine krymských Tatárov.

Kyjev 8. apríla (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok prisľúbil oslobodeniu polostrova Krym od ruskej okupácie a kritizoval postup Ruska voči krymským Tatárom. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

"Pokus Ruska o zotročenie Ukrajiny...sa začal práve okupáciou Krymu, práve útlakom voči slobode Krymu, Ukrajiny, krymských Tatárov a krymských moslimov," povedal Zelenskyj v príhovore k vedúcim predstaviteľom moslimskej komunity na Ukrajine i veľvyslancom z islamských krajín.

Prezident sa kriticky vyjadril k tomu, ako Rusko pristupuje k moslimskej menšine krymských Tatárov a sľúbil, že Ukrajina tento polostrov od Ruska získa späť.

"Pre Ukrajinu alebo pre svet neexistuje iná alternatíva, než ukončenie okupácie Krymu. Vrátime sa na Krym," povedal Zelenskyj.

Prezident tiež oznámil, že Ukrajina zavádza novú tradíciu iftaru - jedla, ktorým moslimovia počas posvätného mesiaca ramadán prerušujú denný pôst.

"Ukrajina je vďačná moslimom v našej krajine a každému z moslimskej komunity vo svete kto, tak ako my, túži po mieri a ochrane pred zlom," povedal.

Ukrajina si podľa jeho slov cení územnú celistvosť ostatných krajín a takisto vyžaduje rešpektovanie svojej vlastnej zvrchovanosti. Zelenskyj to uviedol v spojitosti s návrhom brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, píše DPA. Ten vo štvrtok navrhol Ukrajine, aby sa vzdala Krymského polostrova v prospech Ruska a začala tak mierové rokovania.

"Celý náš východ, juh, všetky naše komunity, všetci naši ľudia si rovnako zaslúžia žiť a žiť slobodne," povedal ukrajinský prezident.

Krymský polostrov bol súčasťou Ukrajiny, kým ho v roku 2014 Rusko na základe sporného referenda nepriradilo k subjektom svojej federácie, pripomínajú agentúry. Toto referendum bojkotovala výrazná väčšina komunity krymských Tatárov, ktorá tvorí 12-15 percent z dvoch miliónov obyvateľov Krymu, píše AFP.

Moskva v roku 2016 zakázala činnosť Medžlisu, neformálneho parlamentu krymských Tatárov, ktorý vyhlásila za extrémistickú organizáciu.