Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Zlatú plaketu dostali šéf firmy Yazaki a violončelista Kanta

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V rámci oficiálnej návštevy prezidenta SR Ivana Gašparoviča bol v Tokiu aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Tokio 28. júna (TASR) - Zlatú plaketu slovenského ministerstva zahraničných vecí odovzdal dnes v Tokiu šéf diplomacie Miroslav Lajčák Šindžimu Jazakimu, prezidentovi japonskej spoločnosti Yazaki, ktorá bola prvým významným investorom na Slovensku. Ocenenie je "výrazom uznania jeho prínosu k rozvoju vzťahov" Slovenska a Japonska v obchodno-ekonomickej oblasti.

Minister Lajčák je v Tokiu v rámci oficiálnej návštevy prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Počas odovzdávania ceny zdôraznil, že Japonsko je jedným z najdôležitejších neeurópskych investorov a obchodných partnerov Slovenska.

"Vážime si, že ste boli prvým japonským investorom na Slovensku, a že váš úspech inšpiroval ďalšie japonské firmy, aby vás nasledovali," zdôraznil na stretnutí s Jazakim.

Spoločnosť Yazaki vstúpila na slovenský trh už v roku 1994. Dnes má závod v Michalovciach, kde pracuje viac než 3200 zamestnancov. Vyrába káblové zväzky pre automobilový priemysel. Celkovo pôsobí v 40 krajinách a zamestnáva okolo 180.000 pracovníkov. Okrem výroby pre automobilový priemysel sa zaoberá využitím biomasy na energetické účely, recyklovaním odpadových materiálov a prevádzkovaním domovov pre starších občanov.

Zlatú plaketu MZV SR odovzdal minister Lajčák aj slovenskému violončelistovi Ľudovítovi Kantovi, sólistovi a vedúcemu violončelovej skupiny Orchestra Ensemble Kanazawa v Japonsku. Kanta pôsobí v tomto japonskom telese od roku 1990, zároveň je aj pedagógom na univerzite v meste Nagoja.

Jedným z ocenení Kantovej umeleckej činnosti v Japonsku bolo v septembri 2010 udelenie "Iwakiho ceny" - pomenovanej podľa jedného z najvýznamnejších japonských dirigentov, pričom prvýkrát v histórii túto cenu udelili cudzincovi.

Osobitnú pozornosť si zaslúži charitatívna činnosť Ľudovíta Kantu po prírodnej pohrome v marci minulého roku, ktorá zasiahla oblasť Tohoku na severovýchode Japonska. Tieto aktivity veľmi pozitívne rezonovali u japonských predstaviteľov a verejnosti a boli spájané so solidaritou zo strany Slovenska.