Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Zomrel bývalý dánsky premiér Poul Schlüter

Na archívnej snímke zo 7. marca 2019 bývalý dánsky premiér Poul Schlüter. Foto: TASR/AP

Premiérskej funkcie sa ujal v roku 1982, keď jeho predchodca, sociálny demokrat Anker Jörgensen, odstúpil pre narastajúci zahraničný dlh a zhoršujúci sa stav verejných financií.

Kodaň 28. mája (TASR) - Vo veku 92 rokov zomrel bývalý dánsky premiér Poul Schlüter, ktorý bol ministerským predsedom v rokoch 1982-1993. Informovali o tom v piatok tlačové agentúry AP a Bloomberg.

Politik zomrel vo štvrtok v skorých ranných hodinách, potvrdila vo vyhlásení Konzervatívna ľudová strana (DKF), ktorú kedysi viedol.

"Rodina prišla o svojho drahého člena a naša krajina o jednu z najvýznamnejších osobností súčasnosti," uviedol predseda DKF Sören Pape Poulsen.

Schlüter sa narodil 3. apríla 1929 v dánskom meste Tönder pri nemeckých hraniciach ako syn výrobcu čokolády. V roku 1957 absolvoval štúdium práva na Kodanskej univerzite a v roku 1964 sa stal členom parlamentu za DKF, pričom o desať rokov neskôr ho zvolili za predsedu strany.

Premiérskej funkcie sa ujal v roku 1982, keď jeho predchodca, sociálny demokrat Anker Jörgensen, odstúpil pre narastajúci zahraničný dlh a zhoršujúci sa stav verejných financií.

Nový premiér obmedzil výdavky a jeho ekonomická politika sa do určitej miery inšpirovala vtedajšími svetovými konzervatívnymi lídrami, akými bola britská premiérka Margaret Thatcherová či americký prezident Ronald Reagan.

Schlüter ukončil devalváciu meny naviazaním dánskej koruny na vtedajšiu nemeckú marku v snahe obnoviť dôveru u medzinárodných investorov. Nasledujúce vlády zachovali politiku fixácie, ktorá je teraz viazaná na euro.

Expremiér tiež vyrokoval výnimky pre svoju krajinu v súvislosti s Maastrichtskou zmluvou - kľúčovým dokumentom EÚ - po tom, ako Dáni jej pôvodné znenie odmietli v referende.

Jeho štýl bol pragmatický a Schlüter často používal humor na potlačenie patovej politickej situácie.

"Schlüterovou nespornou silou ako predsedu vlády bol jeho uvoľnený štýl vedenia. V spoločnosti vyvolal optimizmus, ktorý tam dlho chýbal," uviedol v roku 2005 politický komentátor Kaare Skou.

Poul Schlüter bol v roku 1993 nútený odstúpiť z premiérskej funkcie po škandále ministra spravodlivosti, ktorý bez podpory parlamentu sprísnil imigračné praktiky.

Schlüter odišiel z domácej politiky a v roku 1994 sa stal poslancom Európskeho parlamentu, kde pôsobil do roku 1999.