Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Zahraničie

Vo veku 95 rokov zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Na archívnej emiritný pápež Benedikt XVI. Foto: TASR/AP

Pozostatky emeritného pápeža budú od pondelka 2. januára vystavené v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kde sa s ním budú môcť rozlúčiť veriaci.

Vatikán XX. decembra (TASR) - Vo veku 95 rokov zomrel v sobotu emeritný pápež Benedikt XVI. Oznámil to Vatikán, informuje TASR.

"So zármutkom vám oznamujeme, že emeritný pápež Benedikt XVI. zomrel dnes (31. decembra) o 9.34 h v Kláštore Matky Cirkvi vo Vatikáne," uviedlo tlačové stredisko Svätej stolice. Pozostatky emeritného pápeža budú od pondelka 2. januára vystavené v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kde sa s ním budú môcť rozlúčiť veriaci.

Zdravotný stav Benedikta XVI. sa v posledných dňoch zhoršil, pripomína spravodajský web Vatican News.

Pápež František v stredu (28. decembra) počas generálnej audiencie vyzval veriacich, aby sa modlili za 95-ročného emeritného pápeža, lebo jeho zdravotný stav sa zhoršuje a je "veľmi chorý". František v stredu Benedikta navštívil.

Bývalého nemeckého kardinála Josepha Ratzingera zvolili za pápeža v roku 2005. Prijal meno Benedikt XVI.

Na archívnej snímke z 30. júna 2010 pápež Benedikt XVI. máva veriacim na konci pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne.
Foto: TASR/AP


V roku 2013 ako prvý pápež po šiestich storočiach dobrovoľne odstúpil z funkcie. Abdikáciu odôvodnil pokročilým vekom a tým, že už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie povinností najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi.

Benedikt si Kláštor Matky Cirkvi vybral za svoju rezidenciu po svojom odstúpení v roku 2013, píše Vatican News.

TASR v súvislosti s úmrtím Benedikta XVI. prináša jeho profil.



Benedikt XVI., vlastným menom Joseph Ratzinger, nastúpil na Petrov stolec v roku 2005 po úmrtí poľského pápeža Jána Pavla II. Na čele rímskej cirkvi bol do roku 2013 ako jej 265. biskup. Bol zároveň prvým nemeckým pápežom od roku 1523.

Joseph Aloisius Ratzinger sa narodil na Bielu sobotu 16. apríla 1927 v bavorskom mestečku Marktl am Inn ako tretie dieťa do hlboko veriacej rodiny policajta.

Roky nacistickej vlády v Nemecku strávil v obci Hufschlag pri bavorskom meste Traunstein. V roku 1943 sa stal členom jednotky protivzdušnej obrany a bol prevelený do Mníchova. O rok neskôr ho vyslali na rakúsko-maďarské hranice, kde sa podieľal na budovaní protitankových zátarás. V máji 1945 Ratzinger dezertoval z nemeckej armády a vrátil sa do Traunsteinu, kde ho americkí vojaci na niekoľko týždňov zajali. Po prepustení na slobodu sa vrátil do seminára.

V rokoch 1946 až 1951 študoval teológiu a filozofiu na vysokej škole v bavorskom meste Freising a na Univerzite Ľudovíta Maximiliána v Mníchove. Po štúdiách filozofie a teológie prijal 29. júna 1951 vo Freisingu kňazskú vysviacku a začal pôsobiť ako výpomocný kňaz a kaplán. V rokoch 1952 až 1954 bol docentom v arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a v tomto bavorskom meste pôsobil tiež ako docent dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole. Titul doktora teológie získal v roku 1953.

Na archívnej snímke z 23. mája 1977 arcibiskup Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy Joseph Ratzinger (vpravo) sa zdraví s deťmi v bavorskom meste Freising na juhu Nemecka. Bývalého nemeckého kardinála Josepha Ratzingera zvolili za pápeža v roku 2005. Prijal meno Benedikt XVI.
Foto: TASR/AP


O štyri roky neskôr sa na Mníchovskej univerzite habilitoval v odbore fundamentálnej teológie a v nasledujúcich rokoch pôsobil na vysokej škole vo Freisingu a na univerzitách v Bonne, Münsteri, Tübingene a Regensburgu.

V marci 1977 vymenovali Josepha Ratzingera za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy – o tri mesiace neskôr mu pápež Pavol VI. udelil kardinálsky biret.

Pápež Ján Pavol II. vymenoval v roku 1981 svojho blízkeho spolupracovníka, kardinála Ratzingera za šéfa Kongregácie pre náuku viery, čo je jedna z najvýznamnejších funkcií v hierarchii hodnostárov Vatikánu.

Druhého apríla 2005 zomrel Ján Pavol II. a o 17 dní neskôr kolégium kardinálov zvolilo Josepha Ratzingera za 265. rímskeho pápeža. Zvolenie oznámil verejnosti čilský kardinál Jorge Medina Estévez tradičnou formulou: "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" (Oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža).

Novozvolený 78-ročný pápež si vybral meno Benedikt XVI. Počas svojej prvej zahraničnej cesty, ktorá viedla v auguste 2005 do rodnej krajiny, navštívil ako prvý pápež v Nemecku synagógu.

Benedikt XVI. oznámil 11. februára 2013, že sa dobrovoľne vzdá pontifikátu. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že v dôsledku pokročilého veku už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie úradu. "Z tohto dôvodu a s vedomím vážnosti tohto kroku, s plnou slobodou vyhlasujem, že sa vzdávam služby rímskeho biskupa, následníka svätého Petra," uvádzalo sa vtedy vo vyhlásení pápeža. Jeho rezignácia nadobudla účinnosť 28. februára 2013.

Na archívnej snímke z roku 1979 pápež ján Pavol II. (vľavo) a nemecký kardinál Joseph Ratzinger (vpravo) pózujú vo Vatikáne. Bývalého nemeckého kardinála Josepha Ratzingera zvolili za pápeža v roku 2005.
Foto: TASR/AP


Po odstúpení z čela katolíckej cirkvi vyhlásil, že zvyšok svojho života chce stráviť v modlitbách ukrytý pred svetom. Od mája 2013 žil v Kláštore Matky Cirkvi (Mater Ecclesiae), ktorý sa nachádza vo Vatikánskych záhradách.

V septembri 2020 sa stal Benedikt XVI. najstarším pápežom v dejinách, keď prekonal dovtedy najdlhšie žijúceho pápeža Leva XIII. Ten zomrel – avšak v úrade – v roku 1903 vo veku 93 rokov, štyri mesiace a tri dni.

Emeritný pápež Benedikt XVI. požiadal vo februári 2022 listom o odpustenie všetky obete sexuálnych útokov spáchaných v čase svojho pôsobenia na čele mníchovsko-freisinskej diecézy. Tento list sa objavil necelé tri týždne po zverejnení správy, ktorá obvinila Benedikta z toho, že o zneužívaní neplnoletých kňazmi vedel, ale nekonal. Benedikt XVI. však v liste veriacim zopakoval, že o pohlavnom zneužívaní nemal informácie.

Pohreb Benedikta XVI. sa uskutoční 5. januára, povedie ho František



Pohreb emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý zomrel v sobotu vo veku 95 rokov, sa bude konať budúci štvrtok. Pohrebnú omšu na vatikánskom Námestí sv. Petra bude celebrovať jeho nástupca pápež František, oznámil Vatikán. Informuje o tom TASR na základe informácií agentúr AP a AFP.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni novinárom na brífingu povedal, že pohreb sa podľa očakávaní uskutoční vo štvrtok 5. januára so začiatok o 9.30 h. Pozostatky emeritného pápeža predtým vystavia v pondelok 2. januára v Bazilike sv. Petra, kde sa so zosnulým budú môcť rozlúčiť veriaci.

Pápež František udeľuje tradičné požehnanie Urbi et orbi – Mestu (Rímu) a svetu z balkóna Baziliky sv. Petra na Prvý sviatok vianočný v nedeľu 25. decembra 2022.
Foto: TASR/AP


Pohreb Benedikta XVI. bude bezprecedentnou udalosťou, keď súčasný pápež bude viesť pohrebné obrady za svojho predchodcu. Očakáva sa účasť tisícov veriacich i štátnych predstaviteľov.

Vatikán má vypracované podrobné plány toho, čo sa stane po úmrtí úradujúceho pápeža. Nie je však verejne známe, že by mal pripravené presné postupy po úmrtí emeritného pápeža. Benedikt XVI. bol prvým pápežom po šiestich storočiach, ktorý z postu odstúpil namiesto toho, aby ho zastával doživotne.

Existujúce pravidlá Vatikánu uvádzajú, že pohreb pápeža by sa mal uskutočniť štyri až šesť dní po jeho smrti v rámci deväťdňového obdobia smútku (novendiale), priblížila agentúra Reuters.

V roku 2005 po úmrtí pápeža Jána Pavla II. vystavili jeho pozostatky pred pohrebom, ktorý sa konal po šiestich dňoch za účasti milióna ľudí vrátane hláv štátov.

Svet si pripomína 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny

V Európe si štáty protihitlerovskej koalície pripomínajú každoročne skončenie druhej svetovej vojny 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.

- Sýrsky prezident Ahmad Šara počas návštevy Paríža potvrdil, že Sýria vedie nepriame rokovania s Izraelom, ktorých cieľom je zmierniť napätie medzi krajinami.

- Na okamžité zastavenie bojov medzi Indiou a Pakistanom vyzval aj americký prezident Donald Trump.

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.