Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

Na snímke pápež František. Foto: TASR/AP
Na snímke z roku 1966, ktorú zverejnila salvádorská škola, argentínsky seminarista Jorge Mario Bergoglio sa usmieva na portrét v salvádorskej škole, kde vyučoval literatúru a psychológiu v Buenos Aires v Argentíne. Foto: TASR/AP

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Vatikán 21. apríla (TASR) - Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

„Dnes ráno o 7.35 h sa rímsky biskup František vrátil do domu Otca,“
uviedol kardinál Kevin Farrell vo vyhlásení, ktoré Vatikán zverejnil na platforme Telegram.

„Učil nás žiť hodnoty evanjelia s vernosťou, odvahou a univerzálnou láskou, najmä k najchudobnejším a ľuďom na okraji spoločnosti," pokračoval kardinál.

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

Na snímke pápež František.
Foto: TASR/AP


Františka pred necelým mesiacom prepustili z Gemelliho nemocnice v Ríme do domácej liečby v jeho rezidencii vo Vatikáne. Osemdesiatosemročného pápeža hospitalizovali 14. februára s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. Pápež prekonal viacero respiračných kríz a krvné testy vo februári zistili „počiatočné zlyhanie obličiek“.

Pápež František, ktorý bol hlavou katolíckej cirkvi od roku 2013, sa už v minulosti niekoľkokrát liečil na respiračné ochorenia. Za posledné roky takisto podstúpil operáciu prietrže a hrubého čreva. Vzhľadom na bolesť kolena tiež používal invalidný vozík. Jeho posledná hospitalizácia bola najdlhšou počas jeho 12-ročného pontifikátu.



Profil pápeža Františka



Pápež František sa pred dvanástimi rokmi stal prvou mimoeurópskou hlavou katolíckej cirkvi po viac ako tisícročí a taktiež vôbec prvou pochádzajúcou z Ameriky. Arcibiskup z argentínskeho Buenos Aires 13. marca 2013 na svätopeterskom stolci vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi. Bol v poradí 266. pápežom.

Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v rodine imigrantov z talianskeho Piemontu. Po skončení chemicko-priemyselnej školy vstúpil do kňazského seminára vo Villa Devoto v Buenos Aires a 11. marca 1958 prešiel do noviciátu Spoločnosti Ježišovej. Počas neho študoval v Čile teológiu a filozofiu, jeho učiteľom bol napríklad Lucio Gera, zakladateľ takzvanej teológie ľudu.

Bergoglio v roku 1963 po návrate do Buenos Aires zavŕšil štúdium filozofie v Najvyššom kolégiu sv. Jozefa v San Migueli na predmestí Buenos Aires. Rok vyučoval literatúru a psychológiu na Kolégiu Nepoškvrnenej v Santa Fé a potom v roku 1966 na jezuitskom Spasiteľovom kolégiu v Buenos Aires.

Za kňaza ho vysvätili v decembri 1969 a v rokoch 1970 – 1971 pokračoval vo formácii v Španielsku. Po návrate do vlasti zložil 22. apríla 1973 u jezuitov večné sľuby. Pôsobil ako novicmajster vo Villa Varilari v San Migueli a koncom júla 1973 ho zvolili za provinciála argentínskej provincie jezuitov. Túto službu vykonával šesť rokov. V rokoch 1980 - 1986 pôsobil vo funkcii rektora Filozofickej a teologickej fakulty v San Migueli a ako farár vo farnosti Patriarchu svätého Jozefa v San Migueli, sufragánnej diecéze Buenos Aires.



Dizertačnú prácu obhájil v roku 1986 na filozofickom a teologickom kolégiu PTH Sankt Georgen vo Frankfurte nad Mohanom. Predstavení ho následne poslali znovu na jezuitské kolégium v Buenos Aires a potom na seminár do Córdoby, kde pôsobil ako profesor a špirituál.

Pápež Ján Pavol II. ho 20. mája 1992 ustanovil za titulárneho biskupa niekdajšej hispánskej stolice Auca a pomocného biskupa Buenos Aires. Arcibiskupom Buenos Aires sa Jorge Mario Bergoglio stal 28. februára 1998. Za kardinála ho Ján Pavol II. vymenoval 21. februára 2001. Aj v tejto cirkevnej hodnosti si zachoval povesť zástancu chudobných a kritika argentínskych politikov.

Hlavou rímskokatolíckej cirkvi sa stal 13. marca 2013 v jednom z najkratších konkláve v histórii cirkvi. Aj ako pápež presadzoval svoju predstavu cirkvi chudobných a zachoval si neformálne vystupovanie. Bol známy svojou kritikou konzumného spôsobu života i kapitalizmu ako globálneho ekonomického systému. Tiež propagoval ochranu životného prostredia a zápas proti klimatickej zmene. Postoje k týmto problémom prezentoval aj vo svojich encyklikách Laudato Si - O starostlivosti o náš spoločný domov (2015) a Fratelli tutti – O bratstve a sociálnom priateľstve (2020).

V roku 2021 navštívil Slovensko. Počas štvordňovej pastoračnej cesty (12. - 15. septembra) absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, ako aj židovskej či rómskej komunity. Navštívil Bratislavu, Košice, Prešov a program jeho cesty vyvrcholil v Šaštíne, kde na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, odslúžil slávnostnú omšu.

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami vedúcimi k zrušeniu veta v EÚ

Pre fungovanie EÚ je podľa neho dôležité rešpektovať suverenitu členských štátov.

- Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

- V súvislosti s masívnym výpadkom prúdu vyhlásili v pondelok v Španielsku núdzový stav. Oznámilo to tamojšie ministerstvo vnútra s tým, že tento stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú. TASR o tom informuje podľa portálu Sky News.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané pracovať na ukončení „nezmyselnej“ vojny na Ukrajine.

- Muža, ktorý na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver autom typu SUV vrazil do skupiny ľudí, v pondelok obvinili z viacnásobnej vraždy.

- Masívny výpadok prúdu, ktorý v pondelok hlásia z Portugalska i Španielska a nakrátko postihol aj časť Francúzska, mohol spôsobiť zriedkavý atmosférický jav, pričom trvať by mohol aj týždeň.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov, za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 20,5 percenta voličov.

- Masívny výpadok elektrického prúdu v Španielsku ovplyvnil dianie na tenisovom turnaji Mutua Madrid Open.

- Mohutný výbuch v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás zapríčinila nedbanlivosť a nedodržanie bezpečnostných opatrení, povedal v pondelok podľa štátnych médií minister vnútra Eskandar Mómení.

- Český hokejista Pastrňák sa pripojí k reprezentácii na blížiacich sa MS v Dánsku a Švédsku. Dvadsaťosemročný útočník Bostonu Bruins v NHL informáciu potvrdil serveru iSport.cz. K tímu sa pripojí po Českých hrách v Brne, krátko pred odletom do dejiska šampionátu.

- Na väčšine územia Slovenska treba v noci počítať s mrazom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozorňuje na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá predbežne platí od polnoci do utorka (29. 4.) 7.00 h.

- Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol v reakcii na novinársku otázku po rokovaní s maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom.

- Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán podpísali v pondelok memorandum o cezhraničnom rozvoji medzi Slovenskom a Maďarskom.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti sa predstavia počas dvoch prípravných zápasov proti Francúzsku vo Zvolene v špeciálnej edícii retro svetrov. V nich absolvujú rozkorčuľovanie, svetre s podpismi hráčov následne zamieria do dražby.

- Prezident SR Peter Pellegrini v pondelok v Prezidentskom paláci prijal predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána počas jeho oficiálnej návštevy Slovenska. Témou ich rozhovorov bol rozvoj vzájomných vzťahov na politickej, hospodárskej i kultúrnej úrovni.

- Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatrách. O dva dni prejdú na Podpoľanie a potom budú nasledovať ďalšie lokality, v ktorých je vyhlásená mimoriadna situácia.

- Ruský prezident Vladimir Putin nariadil štvordňové prímerie s Ukrajinou, ktoré bude trvať od polnoci 8. mája do 11. mája pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom, uviedol v pondelok Kremeľ.

- Konkláve, voľba nového pápeža, sa začne 7. mája. Vatikánske múzeá preto už v pondelok na neurčito uzavreli Sixtínsku kaplnku, kde budú kardináli zasadať.

- Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) spolu s ďalšími organizáciami a v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) v pondelok odštartoval kampaň Športová kvapka krvi.

- Rekonštrukciu bývalého internátu Hviezda, takzvanej Kukurice, v areáli Ministerstva obrany SR podľa opozičného hnutia Slovensko preveruje Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý o tom informuje vo vestníku. ÚVO tak podľa predstaviteľov hnutia robí z vlastného podnetu.

- Európsky vírusový archív (EVA), ktorého zakladajúcim členom je aj Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV), získal oficiálny štatút medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva.