Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. máj 2025Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

Zomrel posledný žalobca z Norimberského procesu Ben Ferencz

Benjamín Ferencz. Foto: TASR/AP

Ferenczova manželka Gertrude, s ktorou mal syna a tri dcéry, zomrela v roku 2019, dodáva AP.

Washington/Norimberg 9. apríla (TASR) - Ben Ferencz, posledný žijúci žalobca z Norimberského procesu, ktorý stíhal nacistov pre vojnové zločiny, zomrel vo veku 103 rokov. TASR správu prevzala z agentúry AP, ktorá o tom informovala v sobotu.

Ferencz zomrel v piatok 7. apríla v Boynton Beach na Floride, spresnil profesor práv John Barrett, ktorý prevádzkuje blog o Norimberskom procese. Správu o jeho smrti potvrdilo aj Americké múzeum pamiatky holokaustu vo Washingtone. "Svet dnes prišiel o lídra v boji za spravodlivosť pre obete genocídy a s ňou spojených zločinov," uviedlo múzeum na sociálnej sieti Twitter.

Ben Ferencz sa narodil v roku 1920 v Transylvánii. Spolu so svojou rodinou ešte ako veľmi mladý chlapec emigroval do New Yorku pred zúriacim antisemitizmom. Po absolvovaní práva na Harvardskej univerzite sa pridal do americkej armády, v radoch ktorej sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil na vylodení v Normandii. Vďaka svojmu právnickému zázemiu sa stal vyšetrovateľom nacistických vojnových zločinov voči americkým vojakom.

Po správach amerických tajných služieb, podľa ktorých sa vojaci stretávali s veľkými skupinami vyhladovaných ľudí v nacistických táboroch strážených dozorcami SS, začal Ferencz takéto tábory navštevovať. Ako prvý prišiel do táborov Ohrdruf a Buchenwald na území Nemecka. V týchto a neskôr i v ďalších táboroch sa stretával s hrôzami, ktoré neskôr opísal vo svojich pamätiach, píše AP.

"Koncentračný tábor Buchenwald bol posviackou neopísateľných hrôz," napísal. "Niet pochýb o tom, že som bol nezmazateľne traumatizovaný svojimi zážitkami ako vyšetrovateľ vojnových zločinov v nacistických vyhladzovacích centrách. Stále sa snažím nerozprávať podrobnostiach a nemyslieť na ne," dodal.

Na konci vojny bol Ben Ferencz vyslaný do horského útočiska nacistického vodcu Adolfa Hitlera v bavorských Alpách; vrátil sa však odtiaľ s prázdnymi rukami. Po vojne sa vrátil do New Yorku, aby začal vykonávať právnickú prax. Onedlho bol však vďaka svojim skúsenostiam vyšetrovateľa vojnových zločinov najatý, aby pomáhal stíhať nacistov v Norimberskom procese.

Vo veku 27 rokov sa bez predchádzajúcich skúseností Ferencz stal hlavným žalobcom v procese z roku 1947 proti 22 bývalým nacistickým veliteľom obvineným z vraždy vyše jedného milióna Židov, Rómov a ďalších "nepriateľov" Tretej ríše vo východnej Európe. Všetci obžalovaní boli usvedčení a viac než desať z nich bolo popravených obesením napriek tomu, že Ferencz o trest smrti nepožiadal.

Po skončení norimberských procesov sa ďalej zameriaval na pomoc ľuďom, ktorí prežili holokaust, pri opätovnom získaní ich majetku, domovov, podnikov, umeleckých diel, zvitkov Tóry a ďalších náboženských predmetov, ktoré boli skonfiškované nacistami. Neskôr pomáhal aj pri rokovaniach, ktoré viedli k odškodneniu obetí nacistov.

V neskoršom období sa Ferencz zasadzoval za vytvorenie medzinárodného súdu, ktorý by mohol stíhať akýchkoľvek vládnych predstaviteľov za vojnové zločiny. Tieto ciele sa naplnili v roku 2002 založením Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu, hoci jeho účinnosť bola obmedzená neúčasťou niektorých krajín vrátane USA.

Ferenczova manželka Gertrude, s ktorou mal syna a tri dcéry, zomrela v roku 2019, dodáva AP.

Američania získali zlato, v predĺžení rozhodol Thompson

Pre Američanov to bolo historicky tretie zlato, no prvé od roku 1960.

,aktualizované 

- Hokejisti USA sa stali majstrami sveta. Vo finále 88. svetového šampionátu zvíťazili nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení. Víťazný gól strelil útočník Tage Thompson. Bronzové medaily si odniesli reprezentanti domáceho Švédska po víťazstve nad Dánskom 6:2.

- V Spojených štátoch si v nedeľu pripomenuli piate výročie smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorého 25. mája 2020 pri zásahu usmrtil belošský policajt Derek Chauvin. Tragický incident viedol k vzniku politického a sociálneho hnutia Black Lives Matter.

- Izraelská armáda zintenzívňuje svoje operácie v Pásme Gazy, oznámil v nedeľu náčelník jej generálneho štábu Ejal Zamir. Správu o tom priniesla agentúra DPA, píše TASR.

- Ruské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že medzi 13:00 h a 20:00 h moskovského času zneškodnilo nad územím Ruska 51 ukrajinských dronov: šesť z nich nad Moskovskou oblasťou, zvyšné nad Kurskou, Oriolskou, Tulskou a Kalužskou oblasťou.

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu informoval, že pri útoku na dom v meste Chán Júnis v palestínskom Pásme Gazy prišli o život dvaja pracovníci Červeného kríža. K útoku došlo v sobotu, dodal MVČK bez toho, aby uviedol, kto útok spáchal.

- Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v nedeľu vyhlásil, že spojenci Kyjeva musia dať ráznu odpoveď na najväčšiu vlnu ruských útokov od začiatku vojny, ktorej Ukrajina čelila v noci na nedeľu.

- Grécka pobrežná stráž za posledné dni pri južnom pobreží ostrova Kréta zachránila viac než 500 migrantov, uviedli v nedeľu vo vyhlásení grécke úrady. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

- Spolu osem inšpiratívnych rodín a detí si v Košiciach v nedeľu prezvalo ocenenie Zlatý dáždnik 2025. Podľa Úradu komisára pre deti (ÚKPD) ide o symbol uznania pre rodiny, ktoré prispievajú k ochrane detí a ich práv, ako aj pre deti.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v nedeľu do Vietnamu, ktorý je prvou zastávkou jeho cesty po juhovýchodnej Ázii. V jej rámci zavíta aj do Indonézie a Singapuru, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Uganda v nedeľu oznámila, že „pozastavila“ všetky formy vojenskej spolupráce s Nemeckom, pretože jeho veľvyslanec Mathias Schauer sa údajne „zapája do podvratných aktivít“ v tejto východoafrickej krajine, informovala agentúra AFP.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestoval v nedeľu popoludní na oficiálnu návštevu Arménska. V Jerevane sa stretne s prezidentom krajiny Vahagnom Chačaturjanom aj s tamojším premiérom Nikolom Pašinjanom.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce prostredníctvom novej vyhlášky zaviesť organizovaný skríning onkologických ochorení. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú rezort predložil.

- Kvôli požiaru v rozvodni sa v nedeľu ráno v juhofrancúzskom meste Nice bez dodávok elektriny ocitlo takmer 45.000 domácností. Primátor mesta Christian Estrosi v príspevku na sociálnej sieti X napísal, že incident bol „úmyselným činom.“

- V poľskej metropole Varšave sa v nedeľu na dvoch rôznych demonštráciách zhromaždili desaťtisíce ľudí, aby pred druhým kolom prezidentských volieb vyjadrili podporu kandidátom, Rafalovi Trzaskowskému z vládnej Občianskej koalície a Karolovi Nawrockému.

- Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ) urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností. Peniaze, ktoré v rámci konsolidácie vybrala od občanov, míňa neefektívne.

- Poslanci koaličného Hlasu-SD v parlamente nezahlasujú podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) za prelomenie veta prezidenta Petra Pellegriniho k návrhom legislatívy o takzvaných covidových amnestiách a rente pre generálneho prokurátora.

- Štát vykompenzuje mestám, obciam a krajom náklady na 800-eurové odmeny pre zamestnancov vo verejnej správe. Garantované sú aj zdroje na zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy.

- Bývalý slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dočkal veľkej pocty. Víťaza Stanleyho pohára z roku 2011, dlhoročného reprezentanta a kapitána strieborných medailistov z MS 2012 uviedli v nedeľu do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)..

- Nočný útok Ruska, ktorý cielil na metropolu Kyjev a ďalšie ukrajinské oblasti, si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 12 obetí vrátane troch detí.

- Aprílové zrútenie strechy v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky si vyžiadalo ďalšiu obeť. V noci na nedeľu po 46 dňoch v nemocnici podľahla zraneniam 33-ročná žena. Celkový počet obetí tragédie tak stúpol na 234.