Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Potvrdené: V Ingolstadte zomrel vojnový zločinec Klaas Carel Faber

Pre nemeckú tlačovú agentúru DPA, ktorá neoficiálnu informáciu o Faberovom skone priniesla už v sobotu, to dnes konečne potvrdili nemenované zdroje zo zdravotníckeho zariadenia.

Ingolstadt 27. mája (TASR) - Bývalý príslušník SS, vojnový zločinec Klaas Carel Faber skutočne zomrel v uplynulý štvrtok vo veku 90 rokov. Smrť ho zastihla na klinike v Ingolstadte v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko, kde strávil posledné roky života.

Pre nemeckú tlačovú agentúru DPA, ktorá neoficiálnu informáciu o Faberovom skone priniesla už v sobotu, to dnes konečne potvrdili nemenované zdroje zo zdravotníckeho zariadenia.

Rodák z holandského Haarlemu Klaas Carel Faber bol príslušníkom špeciálneho komanda SS Silbertanne, ktoré pri odvetných akciách v Holandsku pod rovnomenným krycím názvom zavraždilo 54 neozbrojených civilistov. Jeho otca Pietera Fabera zabili v roku 1944 príslušníci holandského odboja, jeho brata Pietera Johana Fabera, ktorý bol takisto príslušníkom síl SS, popravili v roku 1948. Ešte v roku 1947 odsúdili Klaasa Fabera vo vlasti za viacnásobnú vraždu na trest smrti; o rok neskôr tento rozsudok zmenili na doživotné väzenie. Z toho však odsúdenec v roku 1952 ušiel a s pomocou svojho niekdajšieho spolubojovníka, vtedy nemeckého policajta, sa dostal do Nemeckej spolkovej republiky.

Holandskú žiadosť o vydanie nemecká strana vtedy zamietla s odvolaním sa na legislatívu pochádzajúcu ešte z obdobia tretej ríše. Adolf Hitler totiž v roku 1943 rozhodol, že všetci holandskí dobrovoľníci, ktorí vstúpili do síl SS, získajú nemecké občianstvo, ktoré si Faber aj po skončení vojnového konfliktu v roku 1945 ponechal. Nemecko svojich občanov na trestné stíhanie do cudziny nevydáva.

Holandsko požiadalo o Faberovo vydanie aj v roku 2004. Vtedy krajinský súd v Ingolstadte túto žiadosť zamietol s odvolaním sa na formálne dôvody.

Úmrtím Fabera, ktorý mal podľa holandských úradov na svedomí životy 22 odbojárov a židov (k účasti na šiestich z týchto vrážd sa priznal) a ktorý figuroval v popredí zoznamu najhľadanejších vojnových zločincov Centra Simona Wiesenthala, sa končí dlhoročný holandsko-nemecký právny spor okolo jeho vydania.